Oddział Opolski Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych uprzejmie informuje, że w dniu 14 lutego 2008 roku został uruchomiony program „SPRAWNY DOJAZD - pomoc w nabyciu przez osoby niepełnosprawne samochodu osobowego oraz w uzyskaniu prawa jazdy kategorii B".
Program obejmuje dwa obszary:
1. Obszar A - pomoc w zakupie samochodu osobowego lub oprzyrządowanego samochodu osobowego,
2. Obszar B - pomoc w uzyskaniu prawa jazdy kategorii B.
Adresatami programu w obszarze A są:
1. zatrudnione lub uczące się, pełnoletnie osoby niepełnosprawne w wieku aktywności zawodowej, legitymujące się prawem jazdy kategorii B, posiadające ważne orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności albo orzeczenie równoważne, wydane z powodu dysfunkcji narządu ruchu,
2. niepełnoletnie dzieci niepełnosprawne, posiadające ważne orzeczenie o niepełnosprawności lub orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności, jeżeli wymagają rehabilitacji leczniczej, a jeden z rodziców lub opiekun prawny posiada prawo jazdy kategorii B,
3. zatrudnione lub uczące się, pełnoletnie osoby niepełnosprawne w wieku aktywności zawodowej, posiadające znaczny stopień niepełnosprawności lub orzeczenie równoważne, które ze względów zdrowotnych nie posiadają prawa jazdy wymagają opiekuna kierowcy, posiadającego prawo jazdy kategorii B.
Adresatami programu w obszarze B są pełnoletnie osoby niepełnosprawne w wieku aktywności zawodowej, posiadające ważne orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności albo orzeczenie równoważne, wydane z powodu dysfunkcji narządu ruchu.
Jeżeli treść orzeczenia o stopniu niepełnosprawności albo orzeczenia równoważnego nie wskazuje na przyczynę jego wydania, uprawniającą do skorzystania z pomocy w ramach programu, dokumentem potwierdzającym możliwość uczestnictwa w programie, jest zaświadczenie wydane przez lekarza specjalistę, szczegółowo opisujące dysfunkcję narządu ruchu (w szczególności kończyn dolnych) i związane z tym trudności w poruszaniu się wnioskodawcy.
Warunkiem uczestnictwa w programie adresata programu ubiegającego się o dofinansowanie do kursu prawa jazdy, jest złożenie zaświadczenia wydanego przez lekarza uprawnionego do badań kierowców, potwierdzającego brak przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami.
Warunkiem uczestnictwa w programie zatrudnionego lub uczącego się adresata programu posiadającego znaczny stopień niepełnosprawności lub orzeczenie równoważne, który ze względów zdrowotnych nie posiada prawa jazdy i wymaga opiekuna kierowcy, posiadającego prawo jazdy kategorii B jest złożenie zaświadczenia wydanego przez lekarza uprawnionego do badań kierowców, stwierdzającego istnienie przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami przez adresata programu.
W programie nie może uczestniczyć wnioskodawca:
1. który był stroną umowy zawartej z PFRON i rozwiązanej z przyczyn leżących po jego stronie,
2. który posiada wymagalne zobowiązania wobec PFRON,
3. ubiegający się o pomoc ze środków PFRON do zakupu samochodu, któremu udzielono w okresie ostatnich (licząc od dnia złożenia wniosku) 6 lat pożyczki ze środków PFRON na zakup samochodu,
4. ubiegający się o pomoc ze środków PFRON w obszarze A, który posiada samochód 6-cio letni lub nowszy,
Wnioskodawca posiadający samochód 6-cio letni lub nowszy może ubiegać się o dofinansowanie samochodu tylko wtedy, gdy w gospodarstwie domowym wnioskodawcy są co najmniej dwie osoby niepełnosprawne oraz co najmniej dwie osoby posiadają prawo jazdy kategorii B.
W uzasadnionych i udokumentowanych przypadkach, na podstawie opinii komisji i decyzji pełnomocników, można skrócić okres karencji w ubieganiu się o dofinansowanie. Dotyczy to sytuacji, gdy z uwagi na pogorszenie/zmianę stanu zdrowia, wnioskodawca ubiega się o pomoc w zakupie samochodu wraz z oprzyrządowaniem lub w zakupie i montażu oprzyrządowania do posiadanego samochodu.
Zakres pomocy:
4. maksymalne dofinansowanie do zakupu i montażu oprzyrządowania samochodu osobowego wynosi: 8.424,00 złotych,
5. w przypadku kosztów uzyskania prawa jazdy maksymalne dofinansowanie do:
• kursu i egzaminów wynosi: 2.106,00 złotych,
• do pozostałych kosztów: 1.170,00 złotych.
• zakupu fabrycznie nowego samochodu osobowego - w kwocie nie niższej niż 20% ceny zakupu,
• zakupu używanego samochodu osobowego, nie starszego niż trzyletni w kwocie nie niższej niż 25% ceny zakupu,
• kosztów uzyskania prawa jazdy - w kwocie nie niższej niż 15% tych kosztów,
• w przypadku zakupu i montażu oprzyrządowania do samochodu udział własny wnioskodawcy nie jest wymagany.
• Wnioskodawcy, których dochód brutto przypadający na jednego członka rodziny w gospodarstwie domowym jest równy lub wyższy niż 3.744,00 złotych mogą uzyskać dofinansowanie pod warunkiem wniesienia udziału własnego w wysokości co najmniej 50% ceny zakupu samochodu lub kosztów uzyskania prawa jazdy. Warunek ten nie dotyczy zakupu i montażu oprzyrządowania do samochodu.
11. Udział własny wnioskodawcy w zakupie, którego wartość przekracza sumę kwoty dofinansowania ze środków PFRON i minimalnego udziału własnego w zakupie, wzrasta odpowiednio do ceny zakupu.
12. Wnioskodawca zobowiązany jest przez 5 lat do ubezpieczania Autocasco (AC) zakupionego samochodu.
13. Zabezpieczeniem udzielonego dofinansowania jest weksel własny in blanco wnioskodawcy bez protestu wraz z deklaracją wekslową oraz w przypadku zakupu samochodu - cesja praw z polisy AC na rzecz PFRON. Uprzejmie informujemy, że termin składania wniosków upływa z dniem 31 marca 2008 roku. Za datę złożenia wniosku uważa się datę jego wpłynięcia do Oddziału PFRON, a w przypadku wniosków składanych drogą pocztową, datę stempla pocztowego.
Szczegółowe informacje dotyczące programu oraz druki wniosków można uzyskać w Oddziale Opolskim Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w Opolu przy ul. Koraszewskiego 8-16, w godzinach od 7.00 do 16.00 (telefon nr: 077 423 29 95 lub 077 423 29 90 wew. 95) oraz na stronie internetowej PFRON: www.pfron.org.pl (zakładka: Programy PFRON, program: SPRAWNY DOJAZD).