W dniach 25 – 27 lipca br. delegacja gminy Gogolin odwiedziła partnerską gminę Zwierzyniec w powiecie zamojskim, w województwie lubelskim. Członkami delegacji byli przedstawiciele samorządu gminnego, dyrektorzy szkół, animatorzy kultury, przedstawiciele OSP i koła DFK, Towarzystwa Sportowego Iron Man oraz przedstawiciele klubu seniora. Celem podróży studyjnej było przygotowanie płaszczyzn współpracy, nawiązanie współpracy ze szkołą, orientacja w zagadnieniach promocji regionu oraz orientacja w zasobach bazy turystycznej, którą można byłoby wykorzystać w organizacji wypoczynku dla dzieci i młodzieży.
W pierwszym dniu, w ratuszu miejskim, odbyło się spotkanie z burmistrzem J. Skibą i zastępcą burmistrza H. Studnicką, następnie grupa udała się do Zamościa. Przewodnikiem po zabytkach miasta był M. Zygmunt - dyrektor Zwierzynieckiego Ośrodka Kultury i Rekreacji.
Wieczorem odbyło się spotkanie z przedstawicielami samorządu i jednostek organizacyjnych gminy Zwierzyniec.
Drugi dzień pobytu był poświęcony wizytom w instytucjach oświatowych, gospodarczych i zwiedzaniu obiektów zabytkowych Zwierzyńca i okolic. Delegacja uczestniczyła w spotkaniu z T. Dziwotą – dyrektorką Szkoły Podstawowej im. Dzieci Zamojszczyzny w Zwierzyńcu i U. Kolman - dyrektorką Zespołu Szkół Drzewnych i Ochrony Środowiska im. J. Zamoyskiego, mieszczącego się w budynku dawnego Zarządu Dóbr i Interesów Zamoyskich w Zwierzyńcu.
Podczas spotkania została przedstawiona historia ordynacji i historia szkoły, która z sukcesem kształci uczniów m. in. na potrzeby lokalnej gospodarki.
Ważną inwestycją w gospodarce regionu zamojskiego jest nowoczesna łuszczarnia nasion drzew leśnych i Regionalny Bank Genów w Zwierzyńcu. Zakład został założony w XIX w. na potrzeby Ordynacji Zamojskiej, dziś z powodzeniem funkcjonuje zabezpieczając materiał genetyczny o najwyższych standardach. Przedstawiciel nadleśnictwa - F. Cieplak, zapoznał uczestników z procesem przygotowania i przechowywania nasion, które wykorzystuje się w reprodukcji zasobów drzewnych na terenie lasów państwowych należących do Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie.
Na spotkaniu w OSP, prezes - S. Bartnik, zaprezentował wyposażenie jednostki, specjalizującej się w gaszeniu pożarów leśnych. Jednostka zwierzyniecka ma stuletnią tradycję; jej strażacy uczestniczyli m. in. w gaszeniu pożaru koło Kuźni Raciborskiej, w 1992 r.
Uczestnicy podróży studyjnej mieli również okazję zwiedzić barokowy kościół pw. św. Jana Nepomucena na wodzie i działający od 1806 r. zwierzyniecki browar.
Kolejna część programu została poświęcona zagadnieniom dotyczącym ochrony środowiska i dziedzictwa kulturowego. Ważnym punktem była wizyta w Ośrodku Edukacyjno – Muzealnym Roztoczańskiego Parku Narodowego w Zwierzyńcu. Ośrodek jest nowoczesną placówką, z imponującymi zbiorami flory i fauny.
Uczestnicy odwiedzili założone w dwudziestoleciu międzywojennym stawy Echo, położone na terenie rozlewisk strumienia Świerszcz, hodowlę konika polskiego, obejrzeli również system ratowania żab chronionych.
W Górecku Kościelnym, położonym wśród lasów Puszczy Solskiej podziwiano dęby pomnikowe i naturalne źródło Boża Łezka i małą elektrownię wodną zaopatrująca okolicę w prąd. W miejscowości Florianka zwiedzano izbę leśną założoną w leśniczówce zbudowanej w 1830 r.
W trzecim dniu podróży uczestnicy delegacji spotkali się z G. Kawką - dyrektorką Szkoły Podstawowej im. Marii i Jana Pacześnych w Wytłoczce. Szkoła leży na granicy trzech miejscowości, stanowi miejsce integracji lokalnej społeczności, co było ważnym atutem przy staraniach o pozyskanie środków z UE.
W Krasnobrodzie grupa uczestniczyła w spotkaniu z W. Chmielowcem – dyrektorem Sanatorium Rehabilitacyjnego dla Dzieci im. J. Korczaka.
W programie przewidziano również zwiedzanie zabytkowych kościołów: bazyliki Nawiedzenia NMP w Krasnobrodzie - głównego sanktuarium Diecezji Lubaczowsko – Zamojskiej, kościoła modrzewiowego pw. św. Stanisława w Górecku Kościelnym oraz cmentarza upamiętniającego ofiary pacyfikacji wsi Sochy w 1943 r.
Członkowie Towarzystwa Sportowego Iron Man uczestniczyli w całodniowym spływie kajakowym rzeką Wieprz. Delegacja Gminy Gogolin spotkała się również z H. Matejem – Starostą Zamojskim i K. Mielnickim – Przewodniczącym Rady Powiatu Zamojskiego.
Gmina Zwierzyniec liczy 7 406 mieszkańców, jest położona na Roztoczu, w bardzo atrakcyjnym rejonie Roztoczańskiego Parku Narodowego. Dziewicza przyroda, wspaniałe lasy i czyste powietrze przyciągają turystów. Doskonale rozwija się sieć agroturystyczna. Widoczna jest też wielka dbałość o zabytki i wszystko, co stanowi dziedzictwo kulturowe. Gmina i miasto Zwierzyniec mogą poszczycić się pięknymi obiektami oświatowymi i sztandarowymi inicjatywami kulturalnymi – Letnią Akademią Filmową i plenerami artystycznymi. Wyeksponowane rzeźby i obrazy w znacznym stopniu podnoszą walory miasta. Ujmująca jest też życzliwość ludzi, której doświadcza się na każdym kroku.
W 2007 r. podpisano list intencyjny w sprawie partnerstwa między Gminą Gogolin i Gminą Zwierzyniec. W ramach współpracy nawiązano już kontakty między Publiczną Szkołą Podstawową nr 2 w Gogolinie i Szkołą Podstawową im. Dzieci Zamojszczyzny w Zwierzyńcu, Publicznym Gimnazjum im. A. Einsteina w Gogolinie i Gimnazjum Publicznym w Zwierzyńcu, Publiczną Szkołą Podstawową nr 3 w Gogolinie – Karłubcu i Szkołą Podstawową w Wytłoczce oraz między Domem Spokojnej Starości w Kamionku i Domem Pomocy Społecznej w Krasnobrodzie.
W 2009 r. zaplanowano udział grupy folklorystycznej ze Zwierzyńca w Opolskim Święcie Pieśni Ludowej w Gogolinie, podjęto również starania o możliwość organizacji na terenie Gminy Gogolin, koncertów Orkiestry Symfonicznej im. K. Namysłowskiego w Zamościu. Pomoc w realizacji tego projektu deklaruje Starosta Zamojski.