Gmina Gogolin przystąpiła do programu „Odnowa Wsi” w województwie opolskim w 1998 roku. Pierwszym sołectwem w programie był Kamień Śląski, odnosząc duży sukces w 1999 r. zajmując w konkursie „Najpiękniejsza Wieś Opolska
Widząc, jakie korzyści infrastrukturalne oraz promocyjne dla danej miejscowości przynosi uczestnictwo w programie, w kolejnych latach przystąpiły do niego nowe miejscowości. Uchwałą zebrań wiejskich w 2003 r Malnia i Kamionek, w 2004r. sołectwa Chorula i Odrowąż, w 2005r. mieszkańcy wsi Górażdże, w 2006r. Zakrzów i Dąbrówka oraz w 2007r. wieś Obrowiec, tak więc od 2007r. wszystkie miejscowości uczestniczą w programie. Zgodnie z założeniami programu w każdym sołectwie powstała grupa Liderów, których zadaniem jest aktywizowanie mieszkańców do poprawy wizerunku wsi. Mieszkańcy powinni decydować o kierunkach rozwoju miejscowości poprzez stworzenie własnych Planów Rozwoju Miejscowości. Osobiste zaangażowanie w życie miejscowości i przyjęcie odpowiedzialności społecznej za to, co się dzieje w naszej wsi – przy wsparciu gminy i władz samorządowych jest najlepszą drogą do rozwoju danej miejscowości.
Dokument ten przedstawia zarys historyczny, opisuje szczegółowo zasoby społeczne i infrastrukturalne miejscowości, przedstawia plan zadań inwestycyjnych i społecznych: krótkoterminowy oraz długoterminowy. Dzięki staraniom Liderów wsi z wyjątkiem Obrowca, w sołectwach zostały napisane, poddane pod społeczne konsultacje w swojej miejscowości oraz uchwalone uchwałą zebrania wiejskiego lub rady sołeckiej plany rozwojowe miejscowości. Na zaproszenie burmistrza wszystkie rady sołeckie z przedstawicielami Liderów odnowy uczestniczyli w spotkaniach, na którym omawiano rozwój miejscowości na najbliższe lata oraz czy ujęte w planie zadania do realizacji są zgodne z Gminnym Planem Rozwoju Lokalnego. Wszystkie plany uchwałami Rady Miejskiej w Gogolinie na lutowej sesji zostały oficjalnie przyjęte i zaakceptowane przez radnych. Obrowiec, program planu odnowy miejscowości przedstawi Radzie Miejskiej na sesji w miesiącu marcu.
Miejscowość, która posiada aktualny Plan Rozwoju, może ubiegać się o środki pomocowe z Unii Europejskiej. Z takiej możliwości w poprzednim okresie programowania skorzystały dwa sołectwa Malnia oraz Kamionek. Pomimo że Gmina Gogolin plasuje się w dolnej części punktacji kryterium oceny wniosków, to ze względu na złożenie kompletnego wniosku w I turze został on pozytywnie zaopiniowany. Projekt z Kamionka został dofinansowany z Unii Europejskiej z działania SPO ROL w kwocie 170 tyś zł.
W lutym 2008r. Urząd Marszałkowski ogłosił konkursy: dla ponadlokalnych przedsięwzięć promujących przedsięwzięcia regionalne oraz na wyposażenie świetlicy lub innego pomieszczenia ogólnodostępnego dla mieszkańców w salę multimedialną z dostępem do Internetu. Zgodnie z wytycznymi urzędu marszałkowskiego o środki mogą ubiegać się zarejestrowane stowarzyszenia lub związki wyznaniowe. Więcej informacji znajduje się na stronie internetowej www.umwo.opole.pl lub u gminnego koordynatora tel 077 40 76 822 e-mail kr@gogolin.pl. Obecnie najlepiej przygotowanymi sołectwami, które mogą ubiegać się o dofinansowanie jest Kamień Śląski i Kamionek.
Podczas spotkań burmistrza z sołtysami i liderami, po raz kolejny zostało przekazana informacja liderom, że w nowym okresie programowania o środki pomocowe z Unii Europejskiej będzie można się ubiegać, jeżeli spełni się dwa podstawowe warunki formalne, czyli będzie zatwierdzony plan oraz na terenie miejscowości będzie zarejestrowane stowarzyszenie, które w statucie będzie miało zapis poprawa wizerunku miejscowości. Sołectwa, które nie będą posiadały stowarzyszenie, będą miały ograniczoną możliwość aplikacji środków zewnętrznych, a Gminna Gogolin nie może w znaczący sposób aplikować o środki zewnętrzne. Zgodnie z już istniejącymi ustawami oraz przedstawionymi wstępnymi rozporządzeniami ministerialnymi Gmina może ubiegać się tylko o środki poprawiające infrastrukturę, a pozostałe wnioski może składać stowarzyszenie.
Idąc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców oraz chcąc wspomóc liderów w 2008r. w budżecie gminy została zapisała zapisana kwota 100 000,00zł na małe przedsięwzięcia, o które będą mogły ubiegać się lokalne grupy działania pisząc odpowiednie wnioski. Działanie to ma na celu umożliwienie zapoznania się liderom z zasadami pisania wniosków i jego rozliczeniem. W 2009 zgodnie z przyjętym harmonogramem wydatkowania środków Europejskich. Stowarzyszenie Kraina Św. Anny, do której należy również Gmina Gogolin ogłosi konkursy grantów do kwoty 25 000,00zł na wzrost konkurencyjności lokalnej gospodarki i turystyki, przy zachowaniu zrównoważonego rozwoju oraz na zachowanie walorów przyrodniczych i kulturowych danej miejscowości. Granty te będzie można składać tylko wtedy, gdy w danej miejscowości będzie zawiązane stowarzyszenie.
Na ostatniej sesji Rady Miejskiej w Gogolinie w dniu 27 lutego br. Burmistrz Gogolina wyraził swoją wdzięczność i podziękował wszystkim tym, którzy zaangażowali się biorąc czynny udział w opracowaniu planów rozwoju miejscowości.