W dniach 5 – 7 grudnia 2008 r., delegacja Gminy Gogolin przebywała w Mikołajowie na Ukrainie. Wizyta była odpowiedzią na zaproszenie katolickiej parafii św. Mikołaja. Celem wizyty było również nawiązanie współpracy z władzami miasta i Rejonu Mikołajiwskiego.
Gminę Gogolin reprezentowali: Burmistrz Gogolina – Joachim Wojtala z małżonką, Sekretarz Gminy - Bogusław Leśkiewicz, Dyrektor Gminnego Zarządu Oświaty – Julian Kuklewski, Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej w Kamieniu Śl. – Tomasz Sochański, Proboszcz Parafii św. Jacka w Kamieniu Śl. – ks. Walter Lenart, inspektor Wydziału Rozwoju Gospodarczego i Promocji – Barbara Jaskólska.
Podczas spotkania w ratuszu z Merem Mikołajowa - Bogdanem Hukiem, Zastępcą – Romanem Klimienko, Sekretarzem – Swietłaną Sokołową oraz Kierowniczką Wydziału Kultury i Turystyki – Iriną Iwanoczko omówiono m. in. zagadnienia dotyczące współpracy w zakresie kultury i sportu oraz możliwości przygotowania wspólnych projektów unijnych.
Burmistrz Gogolina i Mer Mikołajowa zadeklarowali chęć współpracy; przedstawiciele władz miasta i rejonu zostali również zaproszeni do Gogolina. Termin wizyty ustalono na przełom stycznia i lutego 2009 r.
W Mikołajowie przy katolickiej parafii św. Mikołaja działa środowisko polskie i niedzielna szkółka języka polskiego. Dla dzieci i młodzieży tej parafii od kilku lat jest organizowany wypoczynek letni w szkole podstawowej w Kamieniu Śl. Współorganizatorem jest parafia św. Jacka w Kamieniu Śl. oraz Gmina Gogolin. Corocznie wypoczywa i poznaje Śląsk kilkanaścioro dzieci uczących się języka polskiego i zaangażowanych przy parafii. Wizyta w Mikołajowie była odpowiedzią na kilkakrotnie ponawiane zaproszenie tego właśnie środowiska. Delegacja Gminy Gogolin uczestniczyła w uroczystościach odpustowych ku czci patrona parafii, którym przewodniczył biskup pomocniczy Archidiecezji Lwowskiej - Leon Mały.
Dzieci z parafii otrzymały również mikołajkowe upominki i książki do nauki języka polskiego. Słodycze i niespodzianki przygotowali mieszkańcy parafii Kamień Śl. wraz z proboszczem - ks. Walterem Lenartem. Kierownictwo, pracownicy Urzędu Miejskiego w Gogolinie oraz radni zebrali środki, z których zakupiono prezenty, jakie były oczekiwane przez dzieci.
Upominki przekazano również dzieciom w Suchej Dolinie, miejscowości, w której mieści się kościół filialny parafii św. Mikołaja. W czasach radzieckich budynki kościelne pełniły funkcje narzucone przez władze. Kościół w Suchej Dolinie był składem nawozów sztucznych, a kościół św. Mikołaja w Mikołajowie – halą sportową i Urzędem Stanu Cywilnego.
Delegacja Gminy Gogolin została również zaproszona do Centrum Twórczości Dzieci i Młodzieży Galicji we Lwowie. W ramach centrum działają liczne pracownie artystyczne oraz zespoły muzyczne i taneczne skupiające uzdolnione dzieci i młodzież w wieku 5 – 25 lat. Około 2000 dzieci korzysta z pracowni centrum. Podczas spotkania z dyrektorem - Olegiem Kuzykiem i zastępcą dyrektora - Jarosławem Leskivem omówiono program współpracy kulturalnej. Działający przy centrum Zespół Choreograficzno – Wokalny Ruszniczok oraz zespół bandurzystów i zespół Gerdan wystąpią w Gogolinie 8 lutego 2009r. podczas Gali Karnawałowej 2009.
W ramach uroczystości odpustowych, w sobotę (6.12.), w Dziecięcej Szkole Sztuki w Mikołajowie odbył się koncert i przedstawienie przygotowane przez dzieci uczące się w tej szkole. Wystąpiły zespoły wokalne i taneczne oraz zespół młodych muzyków grających na bandurach. Koncert był wspaniałą prezentacją przebogatej sztuki ludowej Ukrainy, a także okazją do oficjalnych wystąpień, podziękowań i zaproszeń.
W Dziecięcej Szkole Sztuki w Mikołajowie ( szkoła rejonowa) uczy się 305 uczniów w wieku 7 – 16 lat. Uczniowie uczestniczą w zajęciach muzycznych, choreograficznych, wokalnych i plastycznych.
Uczestnicy delegacji mieli również okazję zwiedzić Lwów, złożyli też krótką wizytę na Cmentarzu Łyczakowskim i Cmentarzu Orląt Lwowskich.
Warto podkreślić fakt, że delegacja Gminy Gogolin została bardzo życzliwie przyjęta przez mieszkańców zaprzyjaźnionej parafii oraz władze Mikołajowa. Wizyta została świetnie zorganizowana przez proboszcza – ks. Jana Fafułę i jego współpracowników.
Niezwykle ujmująca była również gościnność ludzi zaangażowanych w realizację programu. Członkowie delegacji mieszkali w domach parafian parafii św. Mikołaja.
Mikołajów jest miastem założonym przez Mikołaja Tarłę w 1570 r. Leży nad Dniestrem, na południe od Lwowa, w kierunku Stryja. Obecnie liczy ok. 15 000 mieszkańców. Jest miastem przemysłowym; największym zakładem jest cementownia (Lafarge) oraz zakłady materiałów do budownictwa Henkel, cegielnia, betoniarnia, kopalnie piasku i gliny. W mieście działają 4 szkoły. Miasto jest wielokulturowe, parafia katolicka pod wezwaniem św. Mikołaja liczy ok. 70 osób.