1. Położenie, liczba ludności
Malnia – sołectwo położone w gminie Gogolin, od zachodu graniczy z Rogowem Opolskim, od północy z Krapkowicami, od południa z Chorulą, a na wschodzie graniczy z Gogolinem. Obszar Malni wynosi
2. Walory krajobrazowo – przyrodnicze
Malnia leży na prawym brzegu Odry. Na terenie sołectwa dominują grunty orne i zbiorowiska leśne, które zajmują 1,8% powierzchni. We współpracy ze Stowarzyszeniem Rozwoju Dorzecza Osobłogi (będącym współzałożycielem Euroregionu Pradziad), Gmina Gogolin opracowała oznakowane i nieoznakowane trasy tematyczne. Są to: „Szlak zamków i pałaców dorzecza Osobłogi” oraz „Szlak śląskich sanktuariów dorzecza Osobłogi”. Trasy wiodą m. in przez sołectwo Malnia.
Miejscowość posiada tradycje rolnicze. Dominują rodzinne – indywidualne gospodarstwa; 6 prowadzi hodowlę bydła, 11 gospodarstw specjalizuje się w hodowli trzody chlewnej. W Malni funkcjonuje restauracja i hotel, przedsiębiorstwo spedycyjne, firma świadcząca usługi wiertnicze, zakład piekarniczy oraz szereg innych zakładów usługowych.
4. Infrastruktura wsi:
a) społeczna
W miejscowości funkcjonuje szkoła podstawowa założona w 1836 r. wraz z przedszkolem i świetlicą, jak również boisko przyszkolne oraz plac do gry w kosza i tenisa stołowego. Teren rekreacyjno – sportowy pełni również rolę placu wiejskich spotkań. W sołectwie funkcjonuje zespół młodzieżowy „Aksamitki”.
Na terenie sołectwa znajduje się sklep spożywczy i Samodzielny Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej "Omega" - Wiejski Ośrodek Zdrowia Malnia świadczy usługi w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej. Zadania w zakresie kultury realizowane są między innymi poprzez organizacje i instytucje działające na terenie wsi m. in. Gminną Bibliotekę Publiczną w Gogolinie (Filia w Malni).
W ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 zrealizowano projekt „Budowa kanalizacji sanitarnej w Malni”. Zadanie obejmowało wykonanie kanalizacji grawitacyjnej, tłocznej i ciśnieniowej o długości
Drogi na terenie sołectwa to głównie drogi krajowe (w tym autostrada), drogi wojewódzkie i gminne.Drogi gminne:
5. Organizacje pozarządowe funkcjonujące w sołectwie
Stowarzyszenie Ziemia Malińska – prezes Andrzej Kubiczek
6. Odnowa wsi w sołectwie
W 2003 r. Sołectwo Malnia przystąpiło do programu Odnowa Wsi w województwie opolskim. Rok był szczególnie ważny dla sołectwa ze względu na jubileusz 700 - lecia miejscowości. Mieszkańcy we własnym zakresie udekorowali wieś oraz zorganizowali dwudniowe uroczystości. W 2005 r. Malnia otrzymała wyróżnienie w konkursie na Najlepszy Projekt Odnowy Wsi pn. „Zmiana aranżacji przestrzenno – architektonicznej centrum wsi Malnia - świetlica oraz plac wiejskich spotkań jako centrum kulturalno-sportowe wsi”. Z inicjatywą urządzenia centrum kulturalno-sportowego wsi wyszli mieszkańcy. Koncepcja urządzenia centrum obejmowała świetlicę, bibliotekę, siedzibę oddziału Caritas i plac wiejskich spotkań. Prace przy realizacji projektu zintegrowały mieszkańców Malni. W 2008 r. w ramach projektu „Wioska internetowa - kształcenie na odległość na terenach wiejskich” utworzono salę multimedialną z dziesięcioma stanowiskami komputerowymi. W efekcie nastąpiła poprawa dostępności do możliwości samokształcenia się mieszkańców wsi, powstała możliwość samozatrudnienia osób długotrwale bezrobotnych i matek wychowujących dzieci, a także możliwość pracy na odległość. Dodatkowo w ramach małych grantów z budżetu Gminy Gogolin, mieszkańcy przygotowali projekt budowy bezprzewodowego Internetu, co podnosi atrakcyjność miejscowości zarówno dla potencjalnych inwestorów i indywidualnych przedsiębiorców. Również najmłodsze pokolenie ma możliwość posługiwania się nowoczesnym technikami internetowymi. W tym samym roku ( 2008 r.) zawiązuje się Stowarzyszenie Ziemia Malińska, którego celem statutowym jest dbałość o dalszy rozwój sołectwa.
7. Radni Rady Miejskiej i władze sołeckie
Radny - Przewodniczący Komisji Rewizyjnej – Józef Reinert
Sołtys – Andrzej Kubiczek
Członkowie Rady Sołeckiej:
Joachim Barton
Agnieszka Spallek
Krzysztof Reinert
Michał Zajonz
Józef Reinert
Beata Stiera
Rudolf Kubiczek
8. Parafia
Atrakcją turystyczną jest dawny kościół ewangelicki; obecnie jest to kościół katolicki p.w. św. Franciszka. Drewniany obiekt zabytkowy z lat 1801-1804 został osadzony na szczycie nowoczesnego kościoła p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego wybudowanego w 1978 r. Jest to jedyny tego typu obiekt sakralny w województwie. Zabytkowym obiektem z końca XIXw. jest kaplica – dzwonnica. W pobliżu kościoła znajduje się też kaplica poświęcona błogosławionemu o. Józefowi Cebuli (ze zgromadzenia OMI) – męczennikowi pochodzącemu z Malni. Proboszczem parafii jest ks. Hubert Sklorz.
9. Imprezy kulturalne
W sołectwie organizowany jest szereg przedsięwzięć kulturalnych:
· zabawa karnawałowa dla dzieci,
· Walentynki,
· Dzień Kobiet,
· Zajączek,
· Dzień Matki,
· Dzień Dziecka,
· Andrzejki,
· Jasełka.
10. Gastronomia i noclegi
Hotel Linder www.hotellinder.pl.
Restauracja „Maxim” tel. +48 77/ 402 64 45.
Więcej informacji na stronie internetowej www.malnia.pl