1. Położenie, liczba ludności
Dąbrówka - najmniejsza wioska w gminie Gogolin położona przy trasie Gogolin – Strzelce Opolskich. Według stanu na dzień 31.12.2011 r. Dąbrówkę zamieszkuje 195 mieszkańców. Stale obserwuje się ujemny przyrost naturalny i migrację na Zachód.
2. Walory krajobrazowo – przyrodnicze
Wieś jest położona w obrębie parku Krajobrazowego Góra św. Anny. Na terenie miejscowości znajduje się wzniesienie Szpica (
Architektura wiejska - typowe zabudowania gospodarstw wiejskich nawiązują do tradycji domów śląskich.
Zabytki - jedynym zabytkiem na terenie wsi jest prywatny budynek mieszkalny wraz z zabudowaniami gospodarczymi.
3. Przedsiębiorczość – ważniejsze podmioty gospodarcze
Na terenie wsi działa prywatna firma mTP Met-Plast Sp. z o.o. Firma zajmuje się obróbką metali i produkcją odlewów z tworzyw sztucznych. Istnieją trzy prywatne gospodarstwa ogrodnicze, zajmujące się produkcją kwiatów ciętych, rabatowych, doniczkowych, krzewów ozdobnych i sadzonek warzyw.
4. Infrastruktura wsi
Przez Dąbrówkę przebiega droga wojewódzka 409 relacji Krapkowice - Strzelce Opolskie, droga powiatowa relacji Krapkowice - Zdzieszowice oraz drogi gminne, bite i utwardzone. Od 1995 r. sołectwo posiada sieć energetyczną i telekomunikacyjną (dostęp do Internetu), sieć wodociągową ( w tym hydranty) i kanalizację deszczową. Dobry dojazd PKS na linii Krapkowice - Strzelce, Krapkowice -Kędzierzyn.
5. Organizacje pozarządowe funkcjonujące w sołectwie
Stowarzyszenia „Kraina Białej Damy” Zakrzów - Dąbrówka – prezes Siegmund Dransfeld.
6. Odnowa wsi w sołectwie
W 2006 r. Sołectwo Dąbrówka przystąpiło do programu Odnowa Wsi w województwie opolskim. Bardzo ważnym elementem programu jest chęć działania mieszkańców na rzecz sołectwa i dbanie o jego rozwój. Dąbrówka jest stosunkowo małym sołectwem, w związku z tym łączy swoje siły z pobliskim sołectwem Zakrzów. Sołectwa wspólnie realizowały projekt „Budowa wielofunkcyjnego boiska sportowego”. Realizacja tego zadania zintegrowała mieszkańców obu sołectw, którzy w ramach posiadanych możliwości wykonali znaczną część inwestycji. Program Odnowa Wsi wzmacnia proces rozwoju obszarów wiejskich, zwiększa aktywność mieszańców i zaowocował w 2010 r. powstaniem Stowarzyszenia „Kraina Białej Damy” skupiającym mieszkańców Zakrzowa i Dąbrówki.
7. Radni Rady Miejskiej i władze sołeckie
Radny - Przewodniczący Komisji Rozwoju Gospodarczego, Promocji i Integracji z Unią Europejską - Józef Schlappa
Sołtys - Jolanta Korzeniec
Członkowie Rady Soleckiej:
Urszula Ambrozik
Joachim Gdynia
Katarzyna Ledwig
Renata Nawa
8. Parafia
W przeszłości wieś należała do parafii w miejscowości Wysoka, obecnie należy do parafii w Jasionej, gdzie proboszczem jest ks. Franciszek Augustyniok. Patronem Dąbrówki jest św. Jan Nepomucen. W centrum wioski znajduje się kaplica pod jego wezwaniem zbudowana w latach 30. XX w.
9. Imprezy kulturalne
· Sołectwo posiada bogaty program imprez kulturalno - rozrywkowych:
· palenie „żuru”,
· Babski Comber,
· spotkanie mikołajkowe dla dzieci,
· festyn sportowo-rekreacyjny,
· Dzień Dziecka,
· Dzień Seniora,
· Dzień Chłopa,
· Dzień Kobiet,
· zabawy taneczne
· Polterabend,
· śmigus dyngus,
· Swaczyna ,
· Dożynki,
· Wigilia dla samotnych i starszych mieszkańców wsi.
Więcej informacji na stronie internetowej www.dabrowka.org