Wizja wsi: „Wieś zadbana, która kultywuje tradycje praojców”
1. Położenie i liczba ludności
Odrowąż - wieś należąca do gminy Gogolin, położona przy drodze wojewódzkiej Krapkowice - Opole. Do 1817 r. wioska należała do powiatu opolskiego potem do strzeleckiego, a od 1956 r. z przerwą do powiatu krapkowickiego. Na dzień 31.12.2011 r. liczba ludności w sołectwie wynosi 535 mieszkańców.
2. Walory krajobrazowo – przyrodnicze
Odrowąż leży nad brzegiem Odry w sąsiedztwie dobrze zagospodarowanego kompleksu leśnego, w którym znajdują się liczne gatunki flory pod ochroną np: dęby szypułkowe, pierwiosnki, kaczeńce, przebiśniegi i zimowity jesienne.
3. Rolnictwo i przedsiębiorczość – ważniejsze podmioty gospodarcze
Do 1945 r. w Odrowążu znajdowała się stocznia rzeczna należąca do rodziny Gabor - obecnie w miejscu tym funkcjonuje firma Gniotpol Sp. z o.o., zajmująca się głównie produkcją przyczep i zabudów do samochodów użytkowych. Przed 1945 r. życie i byt wielu mieszkańców był związany z rzeką. Prawie w każdej rodzinie byli, tak zwani „łodziarze”, czyli właściciele barek, przewożący węgiel, cement lub zboże do Wrocławia, Berlina, a nawet Hamburga. Mieszkańcy byli również tzw.„mataczkorzami”, pływali i przewozili towary rzeką na tzw. „mataczkach” czyli drewnianych tratwach. Obecnie na terenie wioski działa szereg podmiotów usługowych, gospodarstwo agroturystyczne oraz firma KABUS Sp. z o.o. specjalizująca się w galanterii drewnianej.
4. Infrastruktura wsi:
Sołectwo Odrowąż ma do dyspozycji budynek OSP z świetlicą wiejską, boisko sportowe oraz plac zabaw dla dzieci.Przez wieś przebiegają drogi gminne i powiatowe, częściowo oświetlone. Od 1991 r. miejscowość posiada wodociąg, sieć energetyczną i telekomunikacyjną.
5. Organizacje pozarządowe funkcjonujące w sołectwie
Stowarzyszenie Wsi Odrowąż – prezes Katarzyna Janiszewska
Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej - prezes Paweł Schreiber www.osp.odrowaz.pl(w pracach OSP aktywnie uczestniczy również społeczność z sołectwa Chorula i Malnia)
6. Odnowa wsi w sołectwie
W 2004 r. Sołectwo Odrowąż przystąpiło do programu Odnowa Wsi w województwie opolskim. Przy współudziale gminy, w 2009 r. w w budynku OSP (w świetlicy młodzieżowej) w ramach projektu „Wioska internetowa - kształcenie na odległość na terenach wiejskich” powstała multimedialna sala komputerowa z dostępem do Internetu, w tym pięć stanowisk komputerowych.Stanowiska służą mieszkańcom w celach edukacyjnych, dostęp do Internetu pomaga również w poszukiwaniu pracy. Sołectwo złożyło wniosek o dofinansowanie zadania „Rozbudowa i doposażenie placu zabaw i placu spotkań wiejskich w Odrowążu”. Realizacja zadania pozwoliła na powiększenie placu zabaw i placu spotkań wiejskich, przygotowanie i budowę boiska do plażowej piłki siatkowej, wyposażenie placu zabaw i placu spotkań wiejskich oraz wykonanie robót wykończeniowych.Tak rozbudowany i doposażony plac zabaw i plac spotkań wiejskich umożliwi mieszkańcom wsi jak i przyjezdnym realizację przedsięwzięć o charakterze integracyjnym i przedsięwzięć związanych z pielęgnowaniem lokalnych tradycji i obyczajów, co wpływa na wszechstronny i zrównoważony rozwój społeczny i kulturalny wsi.
7. Radni Rady Miejskiej i władze sołeckie
Radny - Przewodniczący Komisji Rewizyjnej – Józef Reinert
Sołtys – Rudolf Bekiesz
Członkowie Rady Sołeckiej :
Andrzej Musioł
Arnold Gabor
Andrzej Suchanek
Sabina Gajda
Ryszard Grela
Ginter Hońka
Edeltrauda Bekiesz
8. Parafia
Sołectwo Odrowąż obecnie należy do parafii w Malni, gdzie proboszczem parafii jest ks. Hubert Sklorz. Patronem wsi jest święty Urban ( patron winnic, właścicieli winnic, winnej latorośli, ogrodników, rolników, dobrych urodzajów, pól i zasiewów). Pod jego wezwaniem jest kapliczka z 1841 r. usytuowana w centrum wsi. Naprzeciw kapliczki znajduje się pomnik poświęcony mieszkańcom Odrowąża, którzy zginęli w czasie obu wojen światowych. Na terenie wioski znajdują się dwa zabytkowe krzyże przydrożne oraz dwie kapliczki.
9. Imprezy kulturalne
Sołectwo Odrowąż co roku organizuje następujące imprezy kulturalne:
· Wodzenie Niedźwiedzia,
· kulig dla dzieci,
· Dzień Kobiet,
· palenie „żuru”,
· Dzień Dziecka,
· festyn wiejski,
· spotkanie mikołajkowe dla dzieci,
· biesiada piwna,
· spotkanie opłatkowe dla osób starszych.
10. Gastronomia i noclegi
Gospodarstwo Agroturystyczne „U Edyty” tel. +48 77/ 467 71 69