Wizja wsi: „Za górami, za krzakami, Park i zamek z legendami. Wioska czysta i bezpieczna, A tradycja jest tu wieczna”
1. Położenie i liczba ludności
Zakrzów to sołectwo położone na terenie gminy Gogolin, leżące w obrębie Parku Krajobrazowego Góra Świętej Anny. Według stanu na dzień 31.12.2011 r. w miejscowości zameldowanych jest 455 mieszkańców.
2. Walory krajobrazowo – przyrodnicze
Nazwa wioski Zakrzów pochodzi od zwrotu „osada za krzem”. Na terenie Zakrzowa znajduje się sporo śladów po przedwojennych właścicielach. Zachował się między innymi niewielki pałacyk - siedziba rodu Madelungi, właścicieli okolicznych dóbr ziemskich. Obiekt jest położony w parku, pełnym rzadkich okazów drzew i krzewów. W dawnych czasach zachwycał swym pięknem i był dumą wioski.
„Zakrzowska Szpica” jest to wzniesienie z kamienia wapiennego należące do masywu Góra Świętej Anny, jego wysokość wynosi
3. Przedsiębiorczość – ważniejsze podmioty gospodarcze
1. W październiku 2011 r. odbyło się uroczyste przekazanie do użytku Hotelu „Lucja”, położonego na terenie byłej posiadłości rodziny Madelung przejętej w 2003 r. przez Siegmunda Dransfelda. Hotel Lucja ulokowany jest w odremontowanych pomieszczeniach dawnego pałacu, w malowniczej scenerii wiejskiego stawu i ruin XIV wiecznego zamku.
2. Farma Natury Krohn Polska Sp. z o. o. – działalność związana ze skupem i przygotowaniem do sprzedaży warzyw.
3. AGRARIA CLAUDII Spółka z o. o. – gospodarstwo rolne.
4. Infrastruktura wsi:
a) społeczna
Na terenie Zakrzowa działa filia Publicznej Szkoły Podstawowej i przedszkole; znajduje się tu boisko, plac zabaw dla dzieci, sklep i remiza Ochotniczej Straży Pożarnej. Obecnie na terenie wsi prężnie działa grupa aerobikowa, młodzieżowy zespół taneczny „Krzyk” oraz szkółka piłkarska.
b) techniczna
Sołectwo Zakrzów posiada oświetlenie, sieć telefoniczną, stacjonarną i komórkową. Mieszkańcy mają dostęp do Internetu. Na terenie wsi funkcjonuje jeden sklep spożywczy.
5. Organizacje pozarządowe funkcjonujące w sołectwie
Stowarzyszenia „Kraina Białej Damy” Zakrzów - Dąbrówka – prezes Siegmund Dransfeld
Ochotnicza Straż Pożarna Zakrzów – prezes Roman Tomeczek
(w pracach OSP aktywnie uczestniczy również społeczność sołectwa Dabrówka)
6. Odnowa wsi w sołectwie
W 2006 r. Sołectwo Zakrzów przystąpiło do programu Odnowa Wsi w województwie opolskim. W 2008 r. wieś złożyła wniosek na realizację projektu „Budowa wielofunkcyjnego boiska sportowego”. Obiekt powstał w 2010 r. Ogólnodostępny obiekt daje możliwość poprawy sprawności fizycznej i rekreacji, umożliwia organizację imprez sportowo - kulturalnych oraz wspólnych spotkań na wolnym powietrzu integrujących mieszkańców. W trakcie prac budowlanych mieszkańcy, w miarę możliwości i posiadanych środków brali czynny udział w powstaniu inwestycji. W 2010 r. zawiązano (wspólnie dla Zakrzowa i Dąbrówki) Stowarzyszenie „Kraina Białej Damy”, którego prezesem jest Siegmund Dransfeld - przedsiębiorca pochodzący z Niemiec, mieszkający od 1996 r. na Opolszczyźnie.
7. Radni Rady Miejskiej i władze sołeckie
Radny - Przewodniczący Komisji Rozwoju Gospodarczego, Promocji i Integracji z Unią Europejską - Józef Schlappa
Sołtys - Elżbieta Banert
Członkowie Rady Sołeckiej:
Leokadia Przemus
Beata Bekiersz
Maria Tomeczek
Urszula Nowak
Siegmund Dransfeld
Sylwia Otorowska
8. Parafia
Zakrzów należy do parafii Św. Marii Magdaleny w pobliskiej miejscowości Jasiona, gdzie proboszczem parafii jest ks. Franciszek Augustyniok. Wioska posiada kaplicę św. Jacka w centrum wsi.
9. Imprezy kulturalne
Sołectwo organizuje imprezy kulturalne, których celem jest umacnianie lokalnych tradycji:
· Wodzenie Niedźwiedzia,
· skubania pierza,
· Żniwniok,
· Polterabend,
· palenie „żuru”.
Tradycją jest także organizowanie corocznych imprez okolicznościowych: Dzień Matki, Dzień Babci, Wigilia dla samotnych, zabawy taneczne, Dzień Kobiet, Dzień Dziecka, Mikołajki, Dzień świętego Józefa, Andrzejki, śmigus dyngus.
10. Gastronomia i noclegi.
Hotel Pałac Lucja,AGRARIA CLAUDII Spółka z o.o. www.palaclucja.pl
Więcej informacji na stronie internetowej www.zakrzow.com.pl