DZIAŁ USŁUG OPIEKUŃCZYCH
Nr telefonu: (77) 4076069
Godziny pracy: od poniedziałku do piątku w godz. od 7:00 do 15:00, pokój nr 9
Pracownicy: Beata Worotniak - Specjalista pracy socjanej,
Gabriela Benyoucef – Mazur- Młodszy opiekun
Józefa Franczak – Młodszy opiekun
Rita Kaizer – Młodszy opiekun
Wiesława Schneider - Opiekun
POMOC W FORMIE USŁUG OPIEKUŃCZYCH
Usługi opiekuńcze obejmują:
• pomoc w zaspokajaniu codziennych potrzeb życiowych i zajęciach codziennych (np. robienie zakupów, sporządzanie posiłków, sprzątanie, załatwianie spraw w urzędach),
• opiekę higieniczną, zaleconą przez lekarza pielęgnację (w tym: mycie, kąpanie, ubieranie, karmienie, prześciełanie łóżka, dozowanie leków, zapobieganie powstawaniu odleżyn i odparzeń),
• zapewnienie kontaktów z otoczeniem (w miarę możliwości).
DOCHÓD UPRAWNIAJĄCY DO KORZYSTANIA Z USŁUG OPIEKUŃCZYCH I ZASADY USTALANIA ODPŁATNOŚCI ZA USŁUGI
Pomoc w formie usług opiekuńczych przyznaje się na wniosek osoby zainteresowanej po przeprowadzeniu wywiadu środowiskowego w miejscu zamieszkania osoby. Szczegółowe warunki przyznawania i odpłatności za usługi opiekuńcze oraz szczegółowe warunki częściowego lub całkowitego zwolnienia z tych opłat i tryb ich pobierania określa Uchwała Nr XX/154/04 Rady Miejskiej w Gogolinie z dnia 31 maja 2004r. (tekst uchwały dostępny na stronie www.bip.gogolin.pl).
Usługi opiekuńcze przysługują nieodpłatnie świadczeniobiorcom, u których dochód na osobę jest niższy od kryterium dochodowego, bądź równy jemu, określonemu w art. 8 ust. 1 ustawy o pomocy społecznej (tj. w przypadku osoby samotnie gospodarującej wynosi 477 zł, a osoby w rodzinie 351 zł). W przypadku przekroczenia kryterium dochodowego, świadczeniobiorcy ponoszą odpłatność za usługi opiekuńcze zgodnie z poniższą tabelą:
Opłata za świadczone usługi opiekuńcze wnoszona jest bezpośrednio do kasy bądź na rachunek bankowy Ośrodka Pomocy Społecznej w Gogolinie, bądź za pośrednictwem pracownika nadzorującego realizację usług (tj. Pani Beaty Worotniak), w terminie do 25-go dnia każdego miesiąca.
WYMAGANA DOKUMENTACJA
Pomoc w formie usług opiekuńczych przyznaje się na wniosek osoby zainteresowanej, do którego należy dołączyć:
• dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość (do wglądu),
• zaświadczenie lekarskie określające zakres i wymiar usług opiekuńczych
(wzór zaświadczenia lekarskiego),
• zaświadczenia potwierdzające dochody rodziny z miesiąca
poprzedzającego złożenie wniosku o pomoc (w tym: odcinek z renty, emerytury,
zaświadczenie z pracy o wynagrodzeniu członków rodziny),
• inne dokumenty potwierdzające trudną sytuację życiową (w razie konieczności).
UMIESZCZANIE W DOMU POMOCY SPOŁECZNEJ
Dział usług opiekuńczych realizuje także zadania z zakresu umieszczania osób uprawnionych do domów pomocy społecznej.
Ośrodek Pomocy Społecznej w Gogolinie, zgodnie z ustawą o pomocy społecznej, pomaga w kompletowaniu dokumentów niezbędnych w celu przyznania miejsca w domu pomocy społecznej.
Dom pomocy społecznej świadczy usługi bytowe, opiekuńcze, wspomagające i edukacyjne, w zakresie i formach wynikających z indywidualnych potrzeb osób w nim przebywających. Domy pomocy społecznej (w zależności od tego, dla kogo są przeznaczone) dzielą się na domy dla:
• osób w podeszłym wieku,
• osób przewlekle somatycznie chorych,
• osób przewlekle psychicznie chorych,
• dorosłych niepełnosprawnych intelektualnie,
• dzieci i młodzieży niepełnosprawnych intelektualnie,
• osób niepełnosprawnych fizycznie.
ZASADY KIEROWANIA DO DOMU POMOCY SPOŁECZNEJ
I WYMAGANA DOKUMENTACJA
Prawo do umieszczenia w domu pomocy społecznej przysługuje osobie wymagającej całodobowej opieki z powodu wielu, choroby lubniepełnosprawności, nie mogącej samodzielnie funkcjonować w życiu codziennym, której nie można zapewnić niezbędnej pomocy w formie usług opiekuńczych.
Osobę zainteresowaną kieruje się do domu pomocy społecznej odpowiedniego typu, zlokalizowanego jak najbliżej miejsca zamieszkania, na podstawie pisemnego wniosku osoby ubiegającej się o umieszczenie. Wniosek należy złożyć Ośrodku Pomocy Społecznej właściwym ze względu na miejsce zamieszkania. Do wniosku należy dołączyć m.in.:
• zaświadczenie lekarskie o stanie zdrowia osoby ubiegającej się o miejsce w DPS,
• decyzję ustalającą wysokość emerytury, renty, renty socjalnej lub zasiłku stałego,
• pisemną zgodę osoby ubiegającej się o umieszczenie w DPS na ponoszenie
opłaty a pobyt w domu,
• pisemną zgodę na potrącanie opłaty za pobyt w domu z zasiłku stałego (przez
Ośrodek Pomocy Społecznej), bądź ze świadczenia emerytalnego lub rentowego
(przez organ emerytalno-rentowy).
Druki do pobrania:
Po przedłożeniu wniosku o skierowanie do domu pomocy społecznej, pracownik socjalny OPS przeprowadza rodzinny wywiad środowiskowy oraz wywiad alimentacyjny u osób zobowiązanych do ponoszenia odpłatności.
Decyzję o skierowaniu do domu pomocy społecznej wydaje Kierownik Ośrodka Pomocy Społeczne na czas nieokreślony, chyba że osoba zainteresowana (lub jej opiekun prawny) wystąpi z wnioskiem o skierowanie do domu pomocy społecznej na czas określony.
Decyzję o umieszczeniu w domu pomocy społecznej wydaje organ gminy prowadzącej dom pomocy społecznej (bądź skompletowaną dokumentację przesyła się na do właściwego ze względu na położenie domu Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie). W razie niemożności umieszczenia w domu pomocy społecznej (zlokalizowanym najbliżej miejsca zamieszkania osoby kierowanej) z powodu braku wolnych miejsc, powiadamia się osobę o wpisaniu na listę oczekujących oraz o przewidywanym terminie oczekiwania na umieszczenie. W przypadku, gdy termin ten wynosi ponad 3 miesiące, osobę kieruje się na jej wniosek do domu pomocy społecznej tego samego typu, zlokalizowanego jak najbliżej miejsca zamieszkania osoby kierowanej, w którym przewidywany termin oczekiwania na umieszczenie jest krótszy niż 3 miesiące.
ZASADY USTALANIA ODPŁATNOŚCI
ZA POBYT W DOMU POMOCY SPOŁECZNEJ
Decyzję ustalającą opłatę za pobyt w domu pomocy społecznej wydaje organ gminy właściwej dla tej osoby w dniu jej kierowania do domu pomocy społecznej. Pobyt w domu pomocy społecznej jest odpłatny do wysokości średniego miesięcznego kosztu utrzymania, który ustala:
• dla domów pomocy społecznej o zasięgu gminnym - wójt (burmistrz, prezydent miasta),
• dla domów pomocy społecznej o zasięgu powiatowym – starosta,
• dla regionalnych domu pomocy społecznej - marszałek województwa.
Wysokość średniego miesięcznego kosztu ogłasza się w wojewódzkim dzienniku urzędowym, nie później niż do dnia 31 marca każdego roku. Poniższej znajdują się zarządzenia dotyczące wysokości średniego miesięcznego kosztu utrzymania dla poszczególnych powiatów i gmin, do których najczęściej kierowani są mieszkańcy gminy Gogolin:
Zarządzenie Burmistrza Gogolina
Zarządzenie Starosty Głubczyckiego
Zarządzenie Starosty Oleskiego
Zarządzenie Starosty Opolskiego
Zarządzenie Starosty Prudnickiego
Zarządzenie Starosty Strzeleckiego
KTO JEST ZOBOWIĄZANY DO WNOSZENIA OPŁATY ZA POBYT W DOMU POMOCY SPOŁECZNEJ
Do wnoszenia opłaty za pobyt w domu pomocy społecznej są zobowiązani w pierwszej kolejności: