Parafia Kamień Śląski obejmuje aktualnie swym zasięgiem dwie wioski: Kamień i Kamionek. Jeszcze w latach osiemdziesiątych obecnego stulecia należały do niej takie miejscowości jak: Górażdże, Poznowice, Siedlec, Sprzęcice, Sława oraz Miedziana. Decyzją Kurii Biskupiej w Opolu, powstały z niej parafie: Górażdże, Poznowice oraz jako filia parafii Przywory - Miedziana.
Początki Kamienia Śląskiego i Kamionka giną w mrokach historii, co świadczy o pradawnym osadnictwie na tej ziemi. W wiekach średnich właścicielami obecnego terytorium parafii Kamień Śląski (który dawniej Wielkim zwano) byli rycerze z rodu Odrowążów. Z tego to rodu pochodzi trzech śląskich świętych Kościoła katolickiego: św. Jacek, M. Czesław i bt. Bronisława, którzy wedle wielowiekowej tradycji urodzili się w Kamieniu Śląskim. Z tej też racji parafia ta ma charakter miejsca pielgrzymkowego (celem pielgrzymek jest zamek-sanktuarium, uważany za tradycyjne miej
sce urodzin św. Jacka). Po wymarciu rodu Odrowążów, pojawiają się w Kamieniu Śląskim inne rodziny rycerskie i szlacheckie. Kronika parafialna wspomina o rodach: Strzela, Beeska, von Rokowsky, von Larisch (budowniczowie obecnego zamku kamieńskiego) i von Strachwitz.
Parafia Kamień Śląski, podobnie jak inne miejscowości na Śląsku, dzieliła jego losy. Należała do księstwa opolsko-raciborskiego i wraz z nim przechodziła panowanie czeskie, austriackie, pruskie, niemieckie i polskie. Podczas III Powstania Śląskiego (1921 r.) w Kamieniu Śląskim pojawił się oddział powstańczy, a pamiątką po owym powstaniu jest zbiorowa mogiła na cmentarzu parafialnym. 24 stycznia 1945 r. wkroczyły tu wojska radzieckie (zginęło wtedy sporo ludności cywilnej), a w ślad za nią przyszły także nowe czasy.
Parafia Kamień Śląski została erygowana ok. 1250 r. i prawdopodobnie wówczas zbudowano też pierwszy kościół pod wezwaniem św. Urbana. Najstarsza wzmianka o kamieńskim kościele pochodzi z 1271 r. Po przebudowaniu tego kościoła, względnie po wybudowaniu nowego, poświęcono go św. Jadwidze Śląskiej. Obecny został wzniesiony w latach 1603-1632 z fundacji Mikołaja von Rokovsky'ego i dedykowano go św. Jackowi, który 17 kwietnia 1594 r. został kanonizowany przez papieża Klemensa VIII w Rzymie. W 1910 r. kościół został gruntownie przebudowany i otrzymał obecny kształt. Proboszczem parafii jest ks. Herman Piechota.