W ramach tegorocznych Dni Gogolina już po raz dziewiąty zostanie zorganizowany finał Opolskiego Święta Pieśni Ludowej, najstarszego, cyklicznego (organizowanego co dwa lata) przeglądu zespołów folklorystycznych, który zainaugurowano w roku 1979.
Przypomnijmy, że inicjatorami Święta były zasłużone dla kultury ludowej towarzystwa regionalne: Opolskie Towarzystwo Kulturalno-Oświatowe i Opolski Oddział Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego. Inicjatywie ochoczo przyklasnęły władze gogolińskie i w dniu 30 września 1979 roku do Gogolina /jechało 18 zespołów folklorystycznych, chórów oraz zespołów pieśni i tańca.
Opolskie Święto Pieśni Ludowej jest konkursem, który „stanowi okazję do zaprezentowania dorobku amatorskich zespołów folklorystycznych, pielęgnujących i upowszechniających folklor regionu opolskiego, tak różnorodny, jak ludzie tej ziemi".
Dyskusje wśród organizatorów i jurorów nad kształtem Święta Pieśni Ludowej znalazły odzwierciedlenie również w modyfikacji nazwy przeglądu, który pierwotnie określano jako Święto Opolskiej Pieśni Ludowej, by zmienić ją po pierwszych doświadczeniach na Opolskie Święto...
Ta z pozoru tylko stylistyczna poprawka uwzględnia wszak zróżnicowanie kulturowe społeczności Śląska Opolskiego. Organizatorzy, szanując odmienne rodowody kulturowe ludności miejscowej i napływowej, w ten sposób sygnalizowali tolerancję i stwarzali możliwość aktywnego uczestnictwa w kulturze różnym grupom społecznym.
Dokonując retrospektywnego oglądu Opolskiego Święta, trzeba przyznać, że miało ono dotychczas swoje lata „tłuste i chude". To porównanie dotyczy zarówno ilości występujących zespołów, ich repertuaru, jak i ilości i jakości nagród oraz liczby jurorów. Bywało, że w latach „tłustych" musiano podzielić uczestników i tym samym również jurorów na dwie grupy, aby impreza mogła zmieścić się w jednym dniu. Część zespołów występowała w rezultacie w sali Urzędu Miasta i Gminy w Gogolinie, część zaś - w Klubie Fabrycznym w Górażdżach. W konsekwencji w następnych latach wobec dużej ilości zespołów reprezentujących zróżnicowany poziom, powołano do życia eliminacje rejonowe, tzw. estrady folkloru, które odbywają się w wytypowanych przez organizatorów miejscowościach, stanowiąc formę eliminacji wstępnych dla uczestników przeglądu w Gogolinie.
Wyróżniające się w Gogolinie zespoły otrzymują tzw. nagrody główne, tj. puchar wojewody opolskiego i puchar prezesa OTKO, puchar dyrektora Wydziału Kultury i Sportu Urzędu Wojewódzkiego, burmistrza Gogolina. W ostatnich latach fundatorami pucharów stały się również zakłady pracy, np. Elektrownia „Opole", ZC-W „Górażdże" SA, biura podróży, np. „Pegrotur" z Opola oraz osoby prywatne. np. kapelmistrz Orkiestry Dętej ZCW „Górażdże" SA. Do 1989 roku nagrodą specjalną za udany i najlepszy debiut była statuetka „Karolinki", której fundatorem było Towarzystwo Przyjaciół Opola.
Organizatorzy kolejnych edycji Święta starają się o pozyskanie w skład jury przedstawicieli różnych specjalności: etno muzykologów, etnologów, folklorystów, choreografów, muzyków, kapelmistrzów, by rzeczowo i obiektywnie potrafili ocenić poziom występujących zespołów. Przewodniczącymi jury były więc, by wymienić w porządku alfabetycznym, takie autorytety, jak: prof. dr hab. Barbara Bazielich, prof. Władysław Byszewski, mgr Jan Malinowski, 'd r Piotr Świerć.
Stały patronat nad Opolskim Świętem sprawuje Wydział Kultury i Sportu Urzędu Wojewódzkiego w Opolu. Tak Jak zmieniali się organizatorzy kolejnych edycji przeglądu (najpierw głównymi organizatorami byli: Wydział Kultury i Sportu Urzędu Miasta i Gminy w Gogolinie oraz Wojewódzki Dom Kultury w Opolu (obecnie funkcję WDK przejęło z powodzeniem OTKO), tak i zmieniały się występujące w Gogolinie zespoły. Oprócz stałych bywalców, takich jak: Zespół Pieśni i Tańca „Nysa", Zespół Pieśni i Tańca „Osowieć", Regionalny Zespół Wokalno-Muzyczny „Karlik" z Opola pojawiły się na scenie amfiteatru nowe chóry mieszane, takie jak: TSKMN z Brożca, TSKMN z Gogolina, TSKMN z Głogówka, „Cantabile" z Dobrzenia Wielkiego, z Folwarku, „Echo Wołynia" z Michałowa i inne.
Tradycje śpiewacze w kategorii małych zespołów ludowych, cieszących się w minionych latach dużą popularnością w Gogolinie, takich jak: „Dzióbki" z Biestrzynnika, „Opolskie Dziouchy" z Antoniowa, „Wesołe Gosposie" z Pokrzywnicy, „Grodziec" z Grodźca, „Stokrotki" z Żuźeli, „Marysieńka" z Przywór kontynuowały na ostatnim przeglądzie „Dobrzenianki" z Dobrzenia Wielkiego, „Szwarne Dziouchy" z Górażdży...
Zanim wybudowano w Gogolinie amfiteatr, występy zespołów odbywały się w sali Urzędu Miasta i Gminy, bywało, że i w Klubie Fabrycznym w Górażdżach. Pierwotnie zespoły, biorące udział w przeglądzie, spotykały się przed pomnikiem Karolinki i śpiewały tam wspólnie trzy zaproponowane wcześniej przez organizatorów, tzw. obowiązkowe pieśni, np. w roku 1979 były to następujące utwory: „Poszła Karolinka do Gogolina", „Do bytomskich strzelców" i „Skarbie polskich ziem". W 1991 roku: „Poszła Karolinka do Gogolina", „Tam od Odry, tam od Wisły", „Listeczki lipowe".
Prawie corocznie organizatorzy starają się uświetnić Opolskie Święto występami zespołów folklorystycznych z innych regionów, zapraszając do Gogolina na gościnne prezentacje, by przywołać tu dla przykładu takie zespoły, jak „Gorole" z Mostów (Zaolzie), „Ziemia Żywiecka"" z Żywca, „Olza" z Czeskiego Cieszyna (zespół Zarządu Głównego Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego).
Do tegorocznych eliminacji zgłosiło się rekordowo dużo zespołów, bo aż 46. Zgodnie z tradycją finalny przegląd w Gogolinie poprzedziły konkursy rejonowe. Estrady folkloru odbyły się w następujących miejscowościach: w Ozimku (30 kwietnia), w Walcach (7 maja), w Łubnianach (14 maja) i Korfantowie (28 maja). Ogółem w eliminacjach uczestniczyło łącznie około 800 osób, co jest liczbą ze wszech miar rekordową.
W koncercie finałowym w dniu 18 czerwca br. udział wezmą:
1. Zespół Wokalny „Dzióbki" z Biestrzynnika
2. Zespół Ludowy „Zębowiczanie" z Zębowic
3. Zespół Folklorystyczny „Jóźwinki" z Bierdzan
4. Schola Parafialna z Kosorowic
5. Zespół Wokalny „Walczanki" z Walc
6. Śląska Kapela Ludowa „Bierawianie" z Kędzierzyna-Koźla
7. Parafialny Chór Mieszany z Gogolina
8. Chór Mieszany DKF z Brożca
9. Zespół Pieśni i Tańca „Komes" z Kędzierzyna-Koźla
10. Zespół Wokalny „Silesia" z Łubnian
11. Zespół Pieśni i Tańca „Osowieć" z Osowca
12. Dziecięcy Zespół Wokalny LOK w Łubnianach -
13. Zespół Wokalny „Tęcza" ze Strzelec Namysłowskich
14. Chór Żeńsko-Dziecięcy przy DKF w Kamieniu Śląskim
15. Chór Mieszany „Echo Wołynia" z Michałowa
16. Zespół Pieśni i Tańca „Nysa" z Nysy
17. Zespół Wokalny „Szwarne Dziouchy" z Górażdży
18. Kapela „Chłopcy z familoka" z Górażdży
19. Zespół Wokalny „Białe Orły" z Olszanki
20. Zespół Pieśni i Tańca „Opole" z Opola
21. Chór Mieszany TSKN w Gogolinie
Gościnnie wystąpią:
- Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Malni
- Dechowy Orchestr Mladich z Czech
Poziom występujących w Gogolinie zespołów oceniać będzie jury w składzie:
- prof. Teresa Smolińska -przewodnicząca,
- Krystyna Brzezińska - członkowie
- Janina Sosnowska
-Emilia Upirów