Gmina Gogolin szczyci się tym, że mieszka tu i działa liczna grupa twórców ludowych. Tych zweryfikowanych przez Ministerstwo Kultury i Sztuki jest ponad dwudziestu. Najbardziej znanym i popularnym jest Jerzy Lipka, rodem z Obrowca, który w sztuce kroszonkarskiej nie miał sobie równych. W tej dziedzinie wygrał ogółem 36 konkursów regionalnych, krajowych i zagranicznych (w Niemczech i Holandii).
Tajniki zdobienia wielkanocnych jaj podpatrywał w domu swojej ciotki; kontynuował więc tradycje rodzinne, co w naszej gminie jest dość powszechne. Istnieją tu całe rody twórców, z których właśnie Lipkowie z Obrowca są najlepszym tego przykładem.
Jerzy Lipka zajmował się również z dużym powodzeniem rzeźbą, kowalstwem artystycznym, haftem. Tę dziedzinę działalności przerwała choroba. Do dzisiaj jednak jest aktywny na polu literackim. W swoim dorobku ma setki (a może i tysiące, bo tego nigdy tak dokładnie nie policzył) fraszek, aforyzmów, wierszy, przepięknych legend pisanych śląską gwarą. Wiele jego tekstów posłużyło za scenariusze widowisk i imprez obrzędowych. Na druk czekają dwa zbiory: „O jajkach wszystko, albo prawie wszystko" i „Gawędy wierszem i legendy"
.
Za jego to w dużej mierze sprawą kontynuowane są w naszej gminie stare zwyczaje i obrzędy ludowe: wodzenie niedźwiedzia, Marzanna i Gaik, śląskie wesela, palenie żuru, itp. Był też inicjatorem tak popularnych już Opolskich Świąt Pieśni Ludowej i wielu regionalnych imprez plenerowych.
Jerzy Lipka jest prawdziwym pasjonatem przekazywania wiedzy o własnych korzeniach i kulturze regionalnej najmłodszym mieszkańcom gminy. Sam na zajęciach pozalekcyjnych w Szkole Podstawowej nr l w Gogolinie uczył gwary, pokazywał jak wyplatać korony czy wykonywać kroszonki. - „Żeby za sto lat też był ktoś, kto będzie umiał takie umiejętności przekazywać" - tłumaczy.
Przez wiele lat pełnił funkcję prezesa Opolskiego Stowarzyszenia Twórców Ludowych i wiceprezesa Zarządu Głównego. Za swoją twórczość i działalność otrzymał nagrodę państwową II stopnia, nagrodę artystyczną im. Jana Pocka i wyróżnienie, które obok medalu „Zasłużony dla miasta Gogolin" ceni sobie najbardziej: nagrodę im. Oskara Kolberga.
Dzisiaj p. Jerzy Lipka swoim piórem i doświadczeniem czynnie wspiera „Panoramę Ziemi Gogolińskiej". Był jej gorącym orędownikiem i uczestniczył przy jej „narodzinach". W każdym numerze naszej „Panoramy" spotykamy jego artykuły, legendy, aforyzmy...
Sztuce ludowej, śląskiemu folklorowi pozostaje wiemy na co dzień. - „Sztuka ludowa i śląskie tradycje to całe moje życie - mówi. -A gdybym mógł żyć jeszcze raz, robiłbym to samo, tylko lepiej".
(szaf)