Kościół w Obrowcu zbudowano dopiero w drugiej połowie XIX wieku. Wcześniej mieszkańcy wioski uczęszczali do kościołów w innych miejscowościach. W najbliższej okolicy najwcześniej kościoły zostały wzmiankowane w Ot-męcie (1223 r.), Kamieniu Śl. (1250 r.), Żyrowej (1302 r.) i Brożcu (1319 r.). Gdy pod koniec XIV wieku został zbudowany kościół w Jasionej, to Obrowiec wszedł w skład tej nowo wyodrębnionej parafii. Pierwsza wzmianka potwierdzająca istnienie kościoła w Jasionej pochodzi z 1432 roku. W Obrowcu, w środku wsi na drewnianym słupie, znajdował się dzwonek, którego używano gdy ktoś zmarł, na Anioł Pański oraz w celu pilnego zwołania mieszkańców wioski.
Wiatach 1869-1884 na polu podarowanym przez rodzinę Kaszurów, mieszkańcy Obrowca zbudowali duży, murowany, neogotycki kościół pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela. Początkowo w Obrowcu nie odbywało się wiele nabożeństw. Dopiero w maju 1902 roku zarządzono że msze niedzielne w Obrowcu mają się odprawiać przynajmniej w co drugą niedzielę.
W listopadzie 1903 roku przybył do Obrowca ksiądz Franciszek Lackowski; w Obrowcu przebywał do maj a 1921 roku. Prenumerował polskie gazety. Nabożeństwa odprawiał w języku polskim. Przed 20 marca 1921 roku odprawiał msze święte w intencji plebiscytu. W późniejszym okresie ks. Lackowski został wyróżniony Śląskim Krzyżem Waleczności i Zasługi I Klasy. Po podziale Górnego Śląska przeniósł się do Górzyck. Turzy a następnie Mikołowa, gdzie go pochowano.
Po wyjeździe ks. Franciszka Lackowskiego w Obrowcu pracowali kolejno: ks. Zygfryd Nocoń, ks. Marian Przechowski, ks. Berthold Kascha, ks. Pius Lerch, ks. Alfred Gdynia oraz ks. Antoni Mende. Od marca 1971 roku proboszczem jest ks. dziekan Rudolf Hoffmann.
Na obszarze Obrowieckiej parafii poza terenem kościelnym znajdują się dwie murowane kaplice, stoją też 4 krzyże, a w kilku miejscach na drzewach lub słupach wiszą religijne obrazki. Niektóre z nich upamiętniają tragiczne wydarzenia, które w przeszłości w tych miejscach nastąpiły.
Po wyodrębnieniu z parafii jasiońskiej Obrowiec początkowo należał do archiprezbiteriatu strzeleckiego, później do dekanatu leśnickiego, a obecnie jest włączony do dekanatu krapkowickiego.
Wśród wywodzących się z Obrowca księży byli: ks. Stanisław Hytrek, ks. Adolf Hytrek i ks. Stanisław Schulz.
Cmentarz parafialny
Cmentarz parafialny w Obrowcu znajduje się na polu przekazanym przez rodzinę Przybyłów. Na cmentarzu (nazywanym od niemieckiego odpowiednika Kirchof - „kier-chowem") są jeszcze zachowane groby zmarłych przed I wojną światową. Wojenne wydarzenia przypomina metalowa tablica z następującym napisem: „Russ. (ische) Soldat Michael Dudkin 1889-1918". Niedaleko bramy znajduje się grób poległych w trakcie III powstania śląskiego trzech miejscowych powstańców: braci Dylów oraz Wiktora Kudrysia.
Na cmentarzu są liczne groby z okresu międzywojennego. Nagrobki na nich zawierają napisy w językach niemieckim i polskim. W dalszej części cmentarza uwagę przyciąga duży nagrobek z napisem: „Polegli w drugiej wojnie światowej . Jest na nim wymienionych 5 osób, które w 1945 roku zginęły z rąk żołnierzy sowieckich: Gustaw Reisch, Tomasz Hytrek, Paweł Harmansa, Henryk Harmansa i Alojzy Lipka.