Na zaproszenie burmistrza pana Luitpolda Brauna przebywała w zaprzyjaźnionym mieście Schongau 4 - osobowa delegacja Zarządu naszej Rady Miejskiej, której przewodniczył burmistrz Norbert Urbaniec. Pobyt naszej delegacji w Schongau trwał w dniach od 2 do 4 grudnia 1994 roku i miał charakter roboczy. Zostaliśmy bowiem zaproszeni do wzięcia udziału w dorocznej konferencji burmistrzów i przedstawicieli miast, należących do Unii bazującej na współpracy w różnych dziedzinach życia gospodarczego, kulturalnego, sportowego i tych które mają związek z opieką społeczną oświatą ze służbą zdrowia i innymi dziedzinami naszego codziennego życia. Unii tej przyświeca jednak przede wszystkim cel prawdziwej przyjaźni i chęci przyczynienia się do budowania jednej wspólnej Europy. Skupia ona w sobie obecnie miasta: Schongau /Niemcy/, Abingdon /Anglia/, Colmar /Francja/, Lucca /Włochy/ i Sint- Niklaas /Belgia/.
Miasto Gogolin znajduje się obecnie w stadium spełniania warunków, od których uzależnione jest przyjęcie go do grona miast tworzących wspomnianą Unię. Osiągnięte w naszych staraniach wyniki każą ufać, że może to nastąpić już w niedługim czasie. Nasz udział w tegorocznej konferencji burmistrzów tę hipotezę z pewnością potwierdza.
Sama konferencja w której uczestniczyliśmy, została pod przewodnictwem burmistrza miasta Schongau pana Luitpolda Braun wzorowo przygotowana. Materiały referowane przez wybitnego znawcę europejskich problemów w zakresie partnerstwa i współpracy pana Dietmara Woestera były dla wszystkich obecnych na sali obrad dostępne, zrozumiałe i w swej treści bardzo bogate i interesujące. Wypowiedzi poszczególnych dyskutantów były na bieżąco tłumaczone co gwarantowało możliwość wzajemnego porozumiewania się między sobą. Obrady zakończyły się przyjęciem wspólnego programu kontynuowania i dalszego rozwijania współpracy w 1995 roku.
W czasie naszego pobytu w Schongau umożliwiono nam również zapoznać się z doświadczeniami i formami pracy w zakresie doskonalenia usług, szerzenia kultury i rozwijania opieki nad mieszkańcami starszymi wiekiem i podupadłymi na zdrowiu. Zwiedziliśmy jeden z najnowocześniejszych banków, którego całkowite skomputeryzowanie pozwala na dokonywanie niektórych operacji finansowych, związanych z pobieraniem pieniędzy, przez samego usługobiorcę.
Z obszernym komentarzem i objaśnieniami zapoznano nas z najnowszymi osiągnięciami w zakresie rozbudowy i unowocześniania sieci przedszkoli, oraz wzbogacania miasta w nowoczesne i bardziej praktyczne
urządzenia komunalne.
Zostaliśmy zaproszeni na bardzo interesujący adwentowy koncert, zorganizowany w sali balowej historycznego ratusza przez absolwentów i uczniów Miejskiej Szkoły Muzyki, Śpiewu i Tańca w Schongau. W dalszym ciągu wizyt owa n i a miasta dane nam było zwiedzić nowoczesny
dom opieki, w którym zapoznaliśmy się, z pewną zazdrością z doskonałymi warunkami bycia, stworzonymi dla przebywających w nim osób starszych.
Mimo że miasto Schongau dysponuje bogatą w branży i ilości siecią sklepów, urządzony został w centrum miasta dodatkowo kiermasz przedświąteczny, tłumnie odwiedzany przez mieszkańców miasta i okolicy. Uczestniczyliśmy też w spotkaniu Świętego Mikołaja z dziećmi, które zostały przez niego obdarowane słodyczami i drobnymi upominkami. A trzeba podkreślić, że Święty Mikołaj przebył daleką drogę, gdyż przybył do Schongau pociągiem z dalekiego Sint-Niklaas z Belgii gdzie, jak oświadczył, również sprawował swoją misję przygarniania do siebie dzieci.
W ramach przerwy pomiędzy oficjalnymi spotkaniami i wizytami zwiedziliśmy przepiękny - znany prawie w całej Europie barokowy kościół pod nazwą "Wieskirche". Jest on położony w uroczym zakątku Bawarii "Pfaffenwinkel" a otaczająca go panorama pobliskich Alp dodaje mu dodatkowego splendoru powagi, świętości i
uszanowania.
Pobyt delegacji biorących udział w dorocznej konferencji zaprzyjaźnionych miast dobiegł końca w czasie uroczystej kolacji, wydanej przez burmistrza miasta Schongau w restauracji "Zum Lindauer". Obdarowując się na wzajem drobnymi upominkami poszczególni burmistrzowie jeszcze raz dokonali podsumowania swojego dorobku w ostatnich latach wspólnego działania. Byliśmy szczerze wzruszeni przemówieniem pożegnalnym pana Luitpolda Braun, który podkreślił wręcz, że tylko taka sprawdzona pod każdym względem forma zarządzania miastem i wsią mogła spowodować, że szary do niedawna Gogolin i szare do niedawna wsie tej gminy przeobraziły lub przeobrażają się w aglomerację jasną schludną i gospodarną w której warto i chce się żyć.
Odbierając gratulacje i życzenia kontynuowania rozpoczętego dzieła pan burmistrz Urbaniec powiedział wprost:. "słowa można wysłuchać a pisma można przeczytać. Pełna wiara w to co się słyszało lub przeczytało przychodzi jednak najczęściej po osobistym przekonaniu się o czymś na miejscu"
Dlatego też, jak podkreślił pan burmistrz, wystarczy krótka zapowiedź by stać się gościem Gogolina. Po pobycie, który się zakończył tak miłym akcentem powróciliśmy w pełni usatysfakcjonowani do naszego Gogolina.
Gerhard Klama