Schongau jest położone w południowo-zachodniej części Bawarii i pod względem administracyjnym należy do obwodu rejencyjnego Górnej Bawarii. W Schongau żyje około 12 000 mieszkańców. Jeśli chodzi o przynależność religijną to około 7.800 obywateli należy do kościoła rzymsko-katolickiego, a około 1.800 do ewangelickiego.
Miasto, leżące 710 m n.p.m. zawdzięcza swój początek Rzymianom i rozwinęło się w średniowieczu jako węzeł komunikacyjny i ważne miejsce handlowe, położone na dawnym szlaku komunikacyjnym Verona - Augsburg. O ówczesnych czasach zaświadczają godne zwiedzenia zabytki: romańska bazylika w Altenstadt (stary Schongau), Ballenhaus, Munzgebaude, Maxtor (brama Maxa) z dobrze utrzymanym murem miejskim, z wieżami i chodnikami obronnymi.
Schongau, słynące z kościołów, klasztorów i miejsc pielgrzymek, jest uznawane za najpiękniejszy zakątek w całym rejonie zwanym „Pfaffenwinkiel" (zakątek klechy), ą jego ciekawy krajobraz i piękna przyroda są dużą atrakcją dla turystów.
Od XIX wieku stawało się Schongau miastem przemysłowym, w którym dziś produkuje się papier gazetowy, pończochy, sprzęt elektryczny i produkty mleczne, a przerabia drzewo i metal. Najważniejszymi przedsiębiorstwami są firmy: Haidl-Papier (około 800 zatrudnionych), Hoerbiger-MetaU (750), Yatter Strumpffabrik (600), Hochland-Feinkaserei (285), Klein-Elektro (200) i Gnettner-Holz (200). Pracująca część mieszkańców jest przeważnie zatrudniona w przemyśle i rzemiośle.
Miejsca użyteczności publicznej i urzędy podkreślają administracyjną funkcję centrum miasta. W Schongau mają siedzibę: sąd rejonowy, urząd zatrudnienia, urząd skarbowy, urząd leśny, urząd zdrowia, policja, starostwo i biuro notarialne. Na czele zarządu miejskiego stoi od 1983 roku burmistrz Luitpold Braun. Wśród 24 członków rady miejskiej 11 należy do frakcji CDU, 6 do SPD, 5 do wolnego związku wyborców (UWV), po jednym do FPD i listy alternatywnej.
Podstawową opiekę w zakresie zdrowia w zachodniej części powiatu Weilheim-Schongau gwarantuje szpital powiatowy w Schongau z 275 łóżkami. Do dyspozycji starszych mieszkańców oddano nowo wybudowany miejski dom starców z 59 miejscami.
Infrastrukturę w Schongau uzupełniają obszerne szkoły i zakłady naukowe. Do nich należą: szkoła podstawowa, szkoła główna, szkoła realna, gimnazjum, centrum szkolenia zawodowego oraz powiatowa szkoła dla pielęgniarek. Od niedawna czynna jest specjalna szkoła pielęgniarska, ukierunkowana na opiekę nad ludźmi starszymi. Oprócz tego miasto utrzymuje własną szkołę muzyczną z przyłączonym do niej chórem i orkiestrą oraz uniwersytet ludowy dla kształcenia dorosłych.
Poza tym jest wiele związków, obiektów kultury i użyteczności publicznej, które przyczyniają się do wzbogacenia miejskiego życia.
W miesiących letnich są organizowane wielkie i bardzo znane koncerty „Uroczyste lato na łące", a także przedstawienia teatralne na wolnym powietrzu pn. „Czarownice z Schongau". Spektakle są oparte na sztuce historycznej o prześladowaniach czarownic w Bawarii w XVI wieku.
Muzeum miejskie umożliwia zwiedzającym zapoznanie się z historią Schongau i jego okolic. Wyliczenie wszystkich miejsc rekreacyjnych, które mieszkańcy Schongau mają do swojej dyspozycji, zabrałoby zbyt wiele czasu, warto jednak wymienić najważniejsze: pływalnię krytą i otwartą, bibliotekę miejską, centrum młodzieżowe i sztuczne lodowisko.
Partnerstwo miast Colmar (Francja), Lucca (Włochy), Sint Nikłaś (Belgia) i Abingdon (Anglia), jak i przyjacielskie związki z Dubendorf (Szwajcaria), Kurtatsh (Tyrol Płd. - Włochy), a od 1990 roku z Gogolinem, są dowodem trwałego angażowania się Schongau w ideę europejskiego dążenia do zgodnego współżycia. Intensywna wymiana młodzieży i regularne spotkania na różnych płaszczyznach przyczyniają się do ożywienia tego partnerstwa.
Drodzy mieszkańcy Gogolina!
Wielkim zaszczytem było dla mnie honorowe obywatelstwo Waszego miasta, nadane mi w 1994 roku. To wysokie wyróżnienie jeszcze bardziej wzmocniło związki pomiędzy Schongau i Gogolinem. Jestem dumny z tego, ze teraz i ja mogę należeć do obywateli Waszego miasta.
Dla mnie ważne było zawsze, aby myśl europejska nie ograniczała się jedynie do państw Europy Zachodniej, lecz objęta szersze obszary.
Śląsk wydaje się być odpowiednia platforma do tego, aby przyjaźń między naszymi narodami wzmacniać i wspierać. Mam nadzieję, że również w tym roku mieszkańcy naszych miast będą mogli spotykać się i lepiej poznawać. W ramach moich możliwości będę nadal dążył do pogłębiania naszej współpracy.
Mieszkańcom Gogolina życzę dużo szczęścia, sukcesów gospodarczych, stabilności politycznej w państwie, i pokoju -tak zewnętrznego, jak i wewnętrznego.
Luitpold Braun
I Burmistrz Miasta Schongau