We wrześniu 1946 roku za sprawą wójta gminy Otmęt Huberta Tomali i kierownika szkoły Pawła Białonia został założony Komitet Odbudowy Szkoły w Karłubcu. 18 kwietnia 1947 roku nastąpiło otwarcie odbudowanej szkoły. „(...) Uroczystość tę zaszczycili swoją obecnością Wojewoda Śląski wraz z wyższymi urzędnikami starostwa i gminy oraz przedstawiciele społeczeństwa. Szkołę poświęcił proboszcz parafii Otmęt ks. Franciszek Dusza" (Kronika SP nr 3 w Gogolinie).
Od otwarcia szkoły w 1947 roku do 1961 liczba izb lekcyjnych nie zmieniła się i wynosiła 4. W 1965 roku z inicjatywy kierownika szkoły Augusta Brilla i Komitetu Rodzicielskiego zostaje powołany Komitet Rozbudowy Szkoły. Ludność Karłubca deklaruje rozbudować szkołę o 4 izby lekcyjne. W 1970 roku rozpoczęto budowę szkoły systemem gospodarczym. W marcu 1973 r. oddano do użytku rozbudowaną szkołę z 9 pomieszczeniami do nauki, biblioteką, świetlicą i blokiem żywieniowym. W oddzielnym budynku urządzono pracownię do zajęć praktyczno-technicznych. Zajęcia w.f. odbywały się i odbywają nadal w zastępczej sali gimnastycznej.
W 1978 roku wybudowano w czynie społecznym asfaltowe boisko do gry w piłkę ręczną, bieżnie 170 metrowe i skocznię w dal. W ten sposób ulepszono bazę sportowo-rekreacyjną dla dzieci i młodzieży.
W 1958 roku, po włączeniu Karłubca do Gogolina, szkoła otrzymała obecną nazwę, a od 1 września 1976 roku jest szkołą zbiorczą dla dzieci z Gogolina-Karłubca i wsi Obrowiec.
W roku szkolnym 1945/46 w szkole pracowało trzech nauczycieli: F. Pietrzykowski - kierownik szkoły, Stanisław Żwak (pastor kościoła ewangelicko-augsburskiego) i Paweł Białoń.
W następnym roku szkolnym zatrudniono Zofię Naworową, Franciszkę Gilarską i Józefa Kaczmarka, a F. Pietrzykowskiego przeniesiono do Strzelec Opolskich. Do początku lat 70-tych zatrudniano 7 nauczycieli.
Teraźniejszość.
W roku szkolnym 1996/97 do szkoły macierzystej uczęszcza 225 uczniów klas I-VIII (9 oddziałów) oraz 28 uczniów w klasie zerowej (dzieci 6-letnie);
w szkole filialnej w Obrowcu naukę pobiera 21 uczniów w klasach I-III.
Szkoła zatrudnia 23 nauczycieli, w tym 2 księży prefektów oraz 9 pracowników obsługi.
16 nauczycieli posiada tytuł magistra (w tym czterech ma uprawnienia do nauczania dwóch przedmiotów); pozostali mają wykształcenie wyższe zawodowe.
Prowadzone są zajęcia nadobowiązkowe z gimnastyki korekcyjne - kompensacyjnej (3 grupy) i zajęć dodaktyczno-wyrównawczych (3 zespoły) oraz 3 kółka przedmiotowe dla uczniów zainteresowanych poszerzeniem swojej wiedzy. W klasach VII-VIII odbywają się zajęcia z informatyki.
W szkole (łącznie z filią) prowadzona jest nauka języka niemieckiego w klasach II-VIII w wymiarze 3 godzin tygodniowo oraz języka angielskiego w dwóch grupach międzyklasowych.
W szkole prowadzona jest świetlica z dożywianiem dla dzieci dowożonych z Obrowca, dzieci matek pracujących oraz wszystkich pragnących korzystać z zorganizowanej opieki po zakończeniu lekcji.
Od początku istnienia szkoły bardzo udzielali się w jej życie rodzice. Aby zdobyć fundusze na rozbudowę szkoły, imprezy kulturalne dla dzieci i zakup pomocy dydaktycznych organizują zabawy karnawałowe oraz wiosenne festyny rekreacyjne dla mieszkańców Gogolina i najbliższych okolic. Pomoc finansową i rzeczową okazują głównie rodzice, instytucje działające na terenie Gogolina, min. Spółdzielnia Handlowa „Gogolin", Bank Spółdzielczy w Gogolinie, PZU Oddział w Krapkowicach, ZC-W „Górażdże" a także właściciele sklepów i zakładów rzemieślniczych z Gogolina i okolicy.
Dzięki przychylności pana Burmistrza korzystano z namiotu, co gwarantowało przeprowadzenie festynów niezależnie od panujących warunków atmosferycznych.
Uczniowie szkoły uczestniczyli w roku szkolnym 1995/96 w wielu konkursach przedmiotowych, sportowych i artystycznych, zdobywając m.in.:
l miejsce w gminie i puchar we współzawodnictwie sportowym za rok 1995/96;
puchar Przewodniczącego Rady Miasta i Gminy Gogolin za l miejsce w zawodach pływackich;
l miejsce w eliminacjach gminnych Turnieju Wiedzy Pożarniczej (Ł.Trzerwa);
I, II i III miejsce w XX konkursie polonistycznym w eliminacjach gminnych (J. Wojtala, M. Rapp i L. Szwugier);
l miejsce w konkursie geograficznym, w eliminacjach rejonowych (P. Matuszek);
I i II miejsce w XXIX Konkursie Matematycznym na szczeblu gminy (M. Skałecki, P. Wijata);
I i II miejsce w eliminacjach rejonowych olimpiady fizycznej (K.Wacławek i M. Skałecki).
W zakończonych 23 listopada br. eliminacjach gminnych XXI konkursu polonistycznego zwyciężyła uczennica klasy ósmej Justyna Mehlich.
Dzieje szkoły od roku 1945 do połowy lat 90-tych są tematem pracy magisterskiej pani Doroty Halskiej - dyrektorki przedszkola w Kamieniu Śląskim.
Opracował mgr Henryk Mazur