Gogoliński Żniwniok '98 rozpoczął się tradycyjnym już barwnym korowodem dożynkowym. Na przedzie, w pięknie ustrojonej bryczce, burmistrz i starostowie tegorocznych dożynek: pani Elżbieta Gro-barek ze Strzebniowa i pan Paweł Kaptur z Obrowca. Z tyłu druga z asystentami starostów, potem panie w odświętnych ludowych strojach śląskich i największa atrakcja - pojazdy korowodowe poszczególnych sołectw. A na przedzie, ubrana w nowe paradne stroje. Orkiestra Dęta ZC-W „Górażdże" i polscy górale z czeskiego Jabłonkowa.
Na korowodowych wozach, obok misternie poukładanych tegorocznych płodów naszych pól i ogrodów, szczególny podziw wzbudzały okazałe korony żniwne, które później podlegały surowej, acz życzliwej ocenie dożynkowego jury. Jak zwykle uczestnicy dożynek zaprezentowali prawdziwie artystyczne scenki rodzajowe, tryskające ru-baszno-ludowym humorem, co z miejsca zyskało życzliwy aplauz licznie zgromadzonej na trasie przejazdu publiczności.
Najważniejszą częścią dożynkowych uroczystości była uroczysta msza św. w intencji rolników i wszystkich mieszkańców miasta i gminy, odprawiona w amfiteatrze. Msza, celebrowana przez ks. Józefa Skowronka w asyście księży Aleksandra Sydo-ra, Rudolfa Hoffmanna, Jana Bogackiego i Huberta Skomudka, nadała uroczystości niezwykle podniosły i refleksyjny charakter. Piękną i głęboką w swej treści homilię wygłosił ksiądz Aleksander Sydor.
W trakcie mszy starostowie dożynek wręczyli burmistrzowi bochen chleba, wypieczony już z tegorocznego zboża, z symbolicznym przesłaniem, aby „dzielił go sprawiedliwie, tak aby starczyło go dla każdego".
A potem, tak też nakazuje dożynkowa tradycja, nastał czas zabawy i rozrywki. W bloku muzyczno-rozrywkowym zobaczyliśmy i usłyszeliśmy między innymi:
* Parafialny Chór Mieszany z Gogolina
* „Szwarne Dziołchy"
* Młodzieżową Orkiestrę Dętą UMiG
* Zespół Akordeonistów „Akord"
* zespół z Czech „Cymbalowa Muzyka"
* chóry DKF z Gogolina i Kamienia Śląskiego
* Orkiestrę Dętą ZC-W „Górażdże"
Artystycznym „gwoździem programu" go-golińskich dożynek była „Dożynkowa Biesiada Romska", na którą złożyły się występy zespołów „Kałe Jakhe" i „Tatra Roma" oraz gawędziarza „Lesiako" i skrzypka Miklosza Deki Czuraja.
„Żniwniok '98" zakończyła zabawa taneczna z udziałem zespołu „GIPSY BOYS" i człowieka-orkiestry -„Elektronics Mań".
Całą zaś imprezę niezwykle udanie prowadziła Sabinka Ko-cot, której składamy szczególne gratulacje.
A tak w ogóle, to organizatorzy zadbali o wszystko: były więc liczne stoiska i kierma
sze, lunapark dla dzieci, były specjały kuchni śląskiej...
Tego dnia dopisało wszystko: pogoda, którą „zamówili" organizatorzy, dopisała publiczność a przede wszystkim nasi rolnicy, którym z okazji ich święta, serdecznie dziękujemy i życzymy wszystkiego najlepszego.
(szaf)
Drodzy rolnicy, przewielebni księża, szanowni mieszkańcy miasta i gminy Gogolin, drodzy zaproszeni goście i wszyscy uczestnicy dzisiejszych dożynek
„ To już dziewiąte dożynki w gminie samorządowej: wielkie doroczne święto naszych rolników, święto dziękczynienia i radości nas wszystkich, a więc tych, którzy żyją z pracy na roli i tych, którzy żyją dzięki pracy rolnictwa.
Mamy w tym roku za co dziękować opatrzności Bożej, gdyż rok ten bvl dobrym rokiem. Urodzaj byl dobry a i opatrzność chroniła nas przed klęskami żywiołowymi. Wszyscy dobrze wiemy, że rolnik jest pewny tylko tego, co zasiał. Nigdy zaś nie wie, ile zbierze, gdyż nie jest to uzależnione wyłącznie ani od niego, ani od jego pracy. (...) O problemach naszych rolników wszyscy wiemy z codziennej prasy, radia i telewizji. Nie może tak być, żeby rolnik u nas nie mógł sprzedać swego zboża, a za miedzą ludziom zagrażał glód.
(...) Wobec piętrzących się problemów w rolnictwie co roku pytam rolników naszej gminy, cz\' chcą dożynek. Co roku odpowiadają TAK - za co wam drodzy rolnicy serdecznie dziękuję. Dziękuję wam za tegoroczny trud i poty, za to, że na naszych stołach nie zabrakło naszego „chlebiczka" powszedniego, jak się mówi na naszej pięknej ziemi śląskiej. Dziękuję za przygotowanie tego żniwnioka, za piękne korowody a przede wszystkim za te pięhie korony żniwne.
Dziękuję dzieciom, młodzieży i dyrektorom szkól, którzy włączyli się do naszych tegorocznych dożynek po to, aby uczyć młode pokolenie jak pielęgnować to co przekazali nam nasi przodkowie.
Dziękuję szczególnie naszym księżom za to, że chcieli dzisiaj tutaj hyc z nami i rozpocząć to nasze świętowanie od uroczystej mszy świętej, od tego misterium chleba, tak jak nakazuje dobry obyczaj. (...) Dziękuję wszystkim za wszystko. (...) Drodzy rolnicy i wszyscy uczestnicy dzisiejszych dożynek. Nie można zapomnieć o nadchodzących wyborach do samorządów wszystkich szczebli. Jestem przekonany, że wykażecie dojrzałość społeczną, rozsądek i dalekowzroczność i wybierzecie tych, którzy już rozwiązali wiele problemów a mają przygotowanie do rozwiązywania wielu jeszcze innych, gdyż droga przemian w naszym państwie jest jeszcze długa i wymaga wyboru ludzi sprawdzonych, oddanych i wiarygodnych w każdej sytuacji. Idźmy wszyscy do wyborów w dniu li października 198K roku i wykażmy swoją obywatelską postawę i głosujmy rozsądnie".
(z wystąpienia burmistrza MiG)
TURNIEJ SOŁECTW
Komisja Konkursowa
Przewodniczący: Jerzy Lipka
Sekretarz: Brygida Kałuża
Członkowie: Grażyna Czekała, Krystyna Martwicka i Joachim Wojtala
Komisja Konkursowa, powołana do oceny elementów obrzędowych oraz wozów korowodowych i prezentacji dorobku kulturalnego poszczególnych sołectw, postanowiła przyznać następujące nagrody:
Kategoria „Korony Żniwne"
Równorzędne wyróżnienia l stopnia l nagrody pieniężne w wys. 450 zł:
dzielnica Gogolin-Karłubiec
sołectwo Zakrzów
sołectwo Kamionek
sołectwo Góraźdże
Równorzędne wyróżnienia II stopnia i nagrody pieniężne w wys. 350 zł
sołectwa Kamień Śląski, Obrowiec, Chorula, Odrowąż, Gogolin-Strzebniów
Wyróżnienia specjalne (200 zł): dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1 i nr 2 w Gogolinie.
Kategoria „Wóz korowodowy"
Równorzędne wyróżnienia l stopnia i nagrody pieniężne w wys. 300 zł
sołectwo Góraźdże za wóz „Zabytkowe rekwizyty gospodarstwa domowego"
dzielnica Gogolin-Karłubiec za wóz „Rolnik w filmie"
Równorzędne wyróżnienia II stopnia i nagrody pieniężne w wys. 200 zł
sołectwo Chorula za wóz „Telefonizacja gminy'
sołectwo Zakrzów za wóz „Młodzi co opolsko ziemia pokochali"
Wyróżnienie III stopnia i nagroda w wys. 150 zł
sołectwo Odrowąż za wóz „Śląskie świniobicie"
Wyróżnienie specjalne (150 zł) - pan Jan Krzyża za przygotowanie i wykonanie scenki obrzędowej.
Z uwagi na bardzo wielkie zaangażowanie i wkład pracy, pomysłowość oraz artyzm w przygotowaniu korowodu dożynkowego komisja konkursowa przyznała dodatkowe nagrody pieniężne:
dzielnica Gogolin-Karłubiec - 300 zł
sołectwo Zakrzów - 200 zł
sołectwa Obrowiec, Chorula, Kamionek, Odrowąż, Kamień Śląski, Malnia i dzielnica Gogo lin-Strzebniów -100 zł.
Kategoria „Wystawa płodów rołnyth"
Równorzędne wyróżnienia l stopnia l nagrody pieniężne w wys. 300 zł
sołectwa Góraźdże, Kamionek, Chorula i dzielnica Gogolin-Karłubiec
Równorzędne wyróżnienia II stopnia i nagrody pieniężne w wys. 200 zł
sołectwa Kamień Śląski, Malnia, Obrowiec, Zakrzów i dzielnica Gogolin-Strzebniów.
Prezentacja dorobku ku Ituralneflo
Wyróżnienie l stopnia i nagroda pieniężna w wys.
300 zł
sołectwo Obrowiec
Wyróżnienia II stopnia i nagrody w wys. 200 zł
sołectwa Kamień Śląski i Zakrzów.