W tym roku uczestniczyliśmy już po raz dziewiąty w święcie naszego miasta - Dniach Gogolina. Jak zwykle był to czas zabawy, której kulminacyjnym momentem był koncert finałowy Opolskiego Święta Pieśni Ludowej - imprezy o dwudziestoletniej już tradycji. Stały się też Dni Gogolina szczególną okazją do wyróżnienia ludzi, którzy dla miasta, całej gminy a przede wszystkim dla społeczności gogolińskiej uczynili najwięcej: codzienną swoją pracą, oddaniem dla innych, zaangażowaniem... Z myślą o takich właśnie ludziach powstała inicjatywa przyznawania honorowych statuetek "Karolinki" - najwyższej nagrody o wymiarze lokalnym.
Do tej pory statuetki Karolinki, decyzją specjalnej Kapituły, otrzymali: Norbert Urbaniec, Christl Wezler, Heinrich Forster i Luipold Braun (wszyscy z Schongau za pomoc udzieloną powodzianom), Norbert Lysek, ks. Herman Hoffmann, Andrzej Balcerek, Zbigniew Sieńczak, Ryszard Szczepanek i Józef Sojka.
Tegorocznymi laureatami "Karolinki" zostali pani doktor Maria Urbaniec i pan Jerzy Lipka.
Pani doktor Maria Urbaniec:
„za wielkie serce i wielką pasję w bezinteresownych działaniach na rzecz społeczeństwa gogolińskiego, a zwłaszcza na rzecz dzieci, dla których jest najbardziej oddanym przyjacielem, nie ustającym w poszukiwaniu różnorodnych form pomocy i opieki"
Pani doktor Maria Urbaniec na rzecz ziemi gogolińskiej i jej mieszkańców czynnie działa od roku 1967, kiedy to po uzyskaniu przez Gogolin praw miejskich została radną pierwszej Rady Miejskiej. Ponownie radną została w roku 1990; objęła wtedy funkcję przewodniczącej Komisji Zdrowia. Od roku 1990 była też członkiem Zarządu Gminy Gogolin. W roku ubiegłym została wybrana do Sejmiku Samorządowego Województwa Opolskiego.
Wszyscy znają panią doktor z wielkiego zaangażowania na rzecz społeczeństwa gogolińskiego w różnych dziedzinach, ale szczególną sferą Jej działalności jest Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom Miasta i Gminy Gogolin. Powołane z Jej inspiracji do życia w roku 1993 Stowarzyszenie udziela pomoc finansową i rzeczową dzieciom chorym, udziela też pomoc dzieciom z najuboższych rodzin a także funduje stypendia dla dzieci wybitnie uzdolnionych. Nie jest tajemnicą, że wszystkie środki finansowe pochodzą ze składek członkowskich, zbiórek publicznych, dobrowolnych wpłat zakładów pracy i osób fizycznych. Nie jest też tajemnicą, że konto Stowarzyszenia powiększa się w głównej mierze dzięki przeróżnym zabiegom pani doktor M. Urbaniec. W roku ubiegłym Kapituła Dziecięca Województwa Opolskiego przyznała pani doktor MEDAL SERCA. Wcześniej też pani doktor uhonorowana została medalem "Zasłużony dla miasta Gogolin".
- "Najbardziej cieszy mnie fakt, iż to właśnie ludzie, dla których pracujemy, dostrzegają naszą działalność i ją nagradzają - powiedziała pani Maria. - Bo czyż może być coś bardziej budującego, jak uznanie własnego środowiska. Tak też odebrałam przyznaną mi przez Kapitułę, w skład której wchodzą ludzie, którzy znają mnie na co dzień, statuetkę Karolinki. To wyróżnienie, jak żadne inne, sprawiło mi największą radość".
Pan Jerzy Lipka:
„za niezwykłe umiłowanie Ziemi Gogolińskiej,
jej bogatej sztuki ludowej i zwyczajów,
które każdego dnia ocala od zapomnienia,
przywracając należną Im rangę wielkiej skarbnicy śląskiej
i narodowej kultury"
Jerzy Lipka należy do najbardziej znanych (nie tylko w naszym województwie) twórców ludowych. Największe sukcesy odnosił w misternej sztuce zdobienia jaj wielkanocnych. W tej dziedzinie wygrał ponad 30 konkursów regionalnych, krajowych i zagranicznych. Zajmował się również z dużym powodzeniem rzeźbą i kowalstwem artystycznym.
Te dziedziny działalności przerwała choroba. Do dzisiaj jednak jest aktywny na polu gawędziarskim i literackim. Za jego to w dużej mierze sprawą kultywowane są w naszej gminie stare zwyczaje i obrzędy ludowe: wodzenie niedźwiedzia, palenie żuru, swaczyny, wesela śląskie. Był też jednym z inicjatorów Opolskiego Święta Pieśni Ludowej. Przez wiele lat pełnił funkcję prezesa Opolskiego Oddziału Stowarzyszenia Twórców Ludowych i wiceprezesa Zarządu Głównego. Za swoją działalność otrzymał nagrodę państwową II stopnia, nagrodę im. J. Płocka i nagrodę 0. Kolberga. Władze naszego miasta uhonorowały go medalem "Zasłużony dla miasta Gogolina". Dzisiaj Jerzy Lipka swoim piórem i doświadczeniem czynnie wspiera "Panoramę Ziemi Gogolińskiej".
Pan Jerzy Lipka nie mógł osobiście odebrać przyznanej mu statuetki i na ręce organizatorów Dni Gogolina nadesłał pismo następującej treści:
„Z prawdziwą radością i ze wzruszeniem przyjąłem wiadomość o przyznaniu mi tego wielkiego wyróżnienia, jakim jest bez wątpienia STATUETKA KAROLINKI. Cieszę się tym bardziej, że moja skromna osoba została dostrzeżona i uhonorowana za to co czynię dla Was, moi kochani gogolinianie oraz dla mojego kochanego miasta Gogolina. Jak sami dobrze wiecie, ostatnie dziesięć lat to okres, w którym pracuję cieleśnie niezbyt wydajnie dla Was i mojego miasta, ale duszą i sercem nadrabiam ułomności ciała i tak czynić będę, póki mi sił starczy.
Osobne podziękowania kieruję na ręce pana Burmistrza Norberta Urbańca za to, że tak wysoko ceni mój wysiłek, który służy nam wszystkim i naszemu miastu i wytypował mnie do tej nagrody". Z poważaniem
/-/ Jerzy Lipka
PS
Proszę o odczytanie mego listu i usprawiedliwienie tego, że dziś osobiście nie mogę odebrać tego wielkiego wyróżnienia, gdyż zmogła mnie choroba.
JL