Inicjatywa organizowania dorocznych przeglądów grup obrzędowych „Wodzenie Niedźwiedzia" zrodziła się w Gogolinie w roku 1993. Jakże mogłoby być inaczej, kiedy to właśnie tutaj najstarsi mieszkańcy mówią, że w gminie Gogolin chodzi się z niedźwiedziem od ... zawsze. Oni też w tym obrzędzie brali udział już za czasów swojej młodości, a wcześniej słyszeli o nim od swoich rodziców i dziadków. Nic więc dziwnego, że gogolińskie władze postanowiły nadać temu obrzędowi zorganizowaną formę. Wpierw więc przez trzy kolejne lata organizowano w Gogolinie gminne przeglądy „Wodzenia Niedźwiedzia", a potem, gdy okazało się, że impreza ta cieszy się wielkim zainteresowaniem publiczności, postanowiono rozszerzyć imprezę o udział „niedźwiedziowych" zespołów z sąsiednich gmin. Od 1966 roku organizowane są już regionalne przeglądy; dwa razy ich gospodarzem był Gogolin, jeden raz Tarnów Opolski.
Czwarty już z kolei | przegląd, którego jednym z organizatorów był Urząd Miasta i Gminy Gogolin, odbył się w dniu 7 lutego br. w Zdzieszowicech. Uczestniczyło w nim pięć zespołów, reprezentujących gminy: Gogolin, Tarnów Opolski, Izbicko, Krapkowice i Zdzieszowice. Wypełnioną do ostatniego miejsca salę widowiskową miejscowego Domu Kultury bawiły grupy obrzędowe: „Kramskie Bery" z Krępnej, „Wodzenie Niedźwiedzia" ze Steblowa, „Bery z Kątów", „Wodzenie Niedźwiedzia" z Kamienia Śląskiego, „Siedleckie Zbierołki" z Izbicka. Wcześniej - to już tradycja tej imprezy - wszystkie zespoły w towarzystwie licznie zaproszonych gości przemaszerowały przez Zdzieszowice w barwnym korowodzie.
Ludzie bawili się przednie i - jako iż scenariusz tej imprezy jest powszechnie znany: obwinianie niedźwiedzia za wszelkie kłopoty i nieprawości mające miejsce na wsi i w gminie i uśmiercanie go za to, żywo reagowali na to wszystko co dzieje się na scenie. Nieodmawiali również wypicia krwi „utuczonej" z zastrzelonego „bera". Kosztował tego trunku również burmistrz Norbert Urbaniec, który powiedział: - „Tej starej, pięknej śląskiej tradycji kolejny raz stało się zadość. Pielęgnowanie kultury naszych dziadków i ojców to nasz obowiązek".
Prezentacje konkursowe przeplatane były występami zespołu ludowego „Spod Buczyny" .
Jury przeglądu, której przewodniczyła pani Dorota Świtała z Uniwersytetu Opolskiego, najwyżej oceniło występ zespołu „Kramskie Bcry" z Krępnej (gmina Zdzieszowice), której przyznano pierwszą nagrodę. II nagrodę otrzymała grupa „Bery z Kątów" (gmina Tarnów Opolski). Pozostałym zespołom, uczestniczącym w IV Przeglądzie Grup Obrzędowych, przyznano równorzędne III nagrody. Wśród nich znalazł się zespół reprezentujący gminę Gogolin - „Wodzenie Niedźwiedzia" ze Szkoły Podstawowej w Kamieniu Śląskim. Ten najmłodszy wiekiem zespół. liczący 12 osób. powstał w roku 1995, a jego opiekunem jest pani mgr Danuta Wojtyra.
Jury postanowiło również wyróżnić kreacje poszczególnych postaci „niedźwiedziowego" widowiska. Miło nam donieść, że wśród wyróżnionych znalazły się „Szandara" i „Klachula" z Kamienia Śląskiego.
(szaf)