Kolejną laureatką tego prestiżowego wyróżnienia została pani Adela Dyga - bibliotekarka i nauczycielka Publicznego Gimnazjum w Gogo-linie. Specjalna kapituła uhonorowała Karolinką panią Adelę za realizację własnego pomysłu utworzenia w Gimnazjum Izby Tradycji, wyposażonej w sprzęty domowe, narzędzia gospodarcze i rolnicze, jakie dawnymi czasy były w użytkowaniu naszych przodków. Teraz Izba Tradycji stała się doskonałym miejscem na lekcje regionalizmu, które prowadzi właśnie pani Adela Dyga.
Zainteresowania kulturą ludową sięgają wielu lat wstecz, jako iż pani Adela działa na tej niwie od bardzo długiego czasu. Wcześniej już bowiem współorganizowała w Karłubcu festyny szkolne z bogatym programem rekreacyjno-ar-tystycznym, przygotowywała młodzież do konkursów "śląskiego berania" a przede wszystkim uczestniczyła w organizacji dożynkowego korowodu dzielnicy Karłubiec. Od wielu lat pod kierunkiem pani Wiltraudy Wicher i przy czynnym udziale takich ludzi jak m.In. pani Adela Dyga działa w Karłubcu grupa folklorystyczna, która bardzo aktywnie kultywuje ludowe tradycje. Każdorazowo wozy korowodowe czy korony żniwne uzyskują najwyższe wyróżnienia i prawdziwy aplauz dożynkowej widowni. Od trzech lat pani Adela jest członkiem znanego zespołu śpiewaczego "Szwame dziołchy" w Górażdżach.
Teraz marzy się pani Adeli rozszerzenie Izby Tradycji o wybudowanie na szkolnym podwórzu wiejskiej szopy, w której miała by miejsce stała ekspozycja starych maszyn rolniczych, narzędzi, urządzeń domowych i gospodarskich, uprzęży. Ona sama w swoim rodzinnym domu posiada kilka unikalnych już maszyn, jak np. urządzenie do produkcji mioteł a także starą wialnię naszym pośrednictwem zwraca się do burmistrza o pomoc w realizacji tego zamierzenia, a do wszystkich mieszkańców miasta i gminy o poszperanie w domowych zakamarkach i przekazanie na ten cel znajdujących się tam starych sprzętów i przedmiotów, które kiedyś służyły naszym babciom i dziadkom.
(szat)