W corocznym rankingu przygotowywanym przez ogólnopolski dziennik „Rzeczpospolita”, oceniającym stopień wykorzystywania unijnych dotacji Gogolin wśród gmin miejsko-wiejskich został sklasyfikowany na II miejscu w województwie opolskim i bezsprzecznie zajął pozycję lidera wśród gmin powiatu krapkowickiego. Przyznane dotacje, w przeliczeniu na jednego mieszkańca w wysokości 2 482 zł oraz wartość łącznych dotacji ogółem w wysokości 29 mln 427 tys. lokują Gogolin na 54 miejscu w kraju. I miejsce w województwie zajęło Kolonowskie.
„Rzeczpospolita” sprawdziła, które gminy w ostatnich trzech latach przyciągnęły najwięcej pieniędzy z unijnych funduszy. Pod uwagę brane były podpisane do końca grudnia 2009 umowy przede wszystkim w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych a także programów operacyjnych „Infrastruktura i środowisko”, „Innowacyjna gospodarka” czy też „Kapitał ludzki”. Przygotowując ranking redakcja pod uwagę brała środki pozyskane m.in. przez urzędy, szkoły, organizacje pozarządowe i firmy. Okazuje się, że najbardziej wpływającym na wysokość pozyskanych środków był rok 2009, kiedy to zanotowano największy wzrost zawarty umów.
O aktywności samorządu i społeczności gminy Gogolin w pozyskiwaniu środków może świadczyć fakt ponownego docenienia tych zabiegów przez niezależną gazetę.
Nie bez znaczenia jest także fakt, że w końcu czerwca ub. roku we Wrocławiu Burmistrz Joachim Wojtala odebrał już jedno wyróżnienie przyznane Gogolinowi za zajęcie miejsca w czołówce III edycji ogólnopolskiego Rankingu Europejska Gmina – Europejskie Miasto 2009. Według tego rankingu Gogolin uplasował się w „złotej piątce” spośród wszystkich gmin województwa opolskiego, został także liderem w powiecie krapkowickim. Autorem tego rankingu była Gazeta Prawna, we współpracy z Ministerstwem Rozwoju Regionalnego i Ministerstwem Finansów.
Wysokie lokaty w rankingach tak poczytnych mediów świadczą niezbicie o trafności prowadzonej przez Burmistrza Gogolina polityki, z jednej strony sprzyjającej inwestowaniu na terenie gminy, z drugiej świadczącej o sprawnym i efektywnym zarządzaniu finansami zarówno własnymi, jak i pozyskanymi przez władze samorządowe gminy, liderów lokalnych grup działania, lokalne firmy i prywatnych przedsiębiorców.
Podpisane już umowy na rok 2010 w zakresie m.in. rewitalizacji centrum Gogolina, budowy kanalizacji w Malni, szkolenia pracowników administracji samorządowej, jak też realizacja programu „Radosna szkoła” mogą stworzyć realną szansę, że Gogolin w rankingu za rok 2010 zdobędzie jeszcze wyższą lokatę.