Rada Miejska w Gogolinie, na sesji w dniu 28 stycznia 2009 r., zatwierdziła dwa ważne dokumenty planistyczne: zmianę Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Gogolin oraz Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego miasta Gogolina. Studium jest dla gminy dokumentem strategicznym obejmującym cały jej obszar, w którym określa się politykę przestrzenną gminy. Ujmuje bowiem wszelkie uwarunkowania (infrastrukturę, dane demograficzne itp.) i stanowi punkt wyjścia do planowania strategii rozwojowych i do opracowania miejscowych planów. Obecne zmiany w miejscowym planie zagospodarowania uchwalono dla Gogolina, ale w bieżącym roku planuje się też przystąpienie do zmiany planu zagospodarowania Zakrzowa - Dąbrówki i Kamionka. W chwili obecnej na ukończeniu są prace nad planami zagospodarowania miejscowości Chorula i Obrowiec.
W planach miejscowych określa się przeznaczenie terenów, zasady obsługi w zakresie infrastruktury technicznej, warunki, zasady i standardy kształtowania zabudowy, a także szczególne warunki zagospodarowania terenów, wynikające z potrzeb ochrony środowiska przyrodniczego, kulturowego i zdrowia ludzi.
Zatwierdzone na ostatniej sesji zmiany Studium obejmują m. in.
- korektę przebiegu obwodnicy wsi Chorula i Malnia w ciągu drogi wojewódzkiej nr 423,
- korektę przebiegu planowanej obwodnicy miasta Gogolina w ciągu drogi wojewódzkiej 409, - wpisanie obszaru chronionego Natura 2000 na terenie byłego lotniska w Kamieniu Śląskim
Ujęto również zmiany wynikające z wniosków mieszkańców. Zmiany w prowadzone w Studium stanowią podstawę do wprowadzenia zmian w planach zagospodarowania przestrzennego.
Natomiast w Miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego miasta Gogolina wprowadzono zmiany obejmujące m.in.:
- korektę skrzyżowań z linią kolejową Wrocław – Kędzierzyn, (budowa wiaduktów i zmiana przebiegu drogi wojewódzkiej w centrum Gogolina, co jest związane z planowaną modernizacją linii kolejowej),
- korektę przebiegu obwodnicy południowej miasta,
- zmianę koncepcji zagospodarowania planowanego osiedla mieszkaniowego w rejonie ulicy Ligonia. W obrębie planowanego osiedla domów jednorodzinnych wprowadzono zmiany planistyczne (ciągi komunikacyjne, place) podnoszące komfort mieszkańców osiedla.
- przeznaczenie terenów przy ul. Sportowej pod rozwój usług sportu (budowa boiska Orlik, możliwość dalszej rozbudowy istniejącego obiektu sportowego),
- zmianę przeznaczenia w obrębie byłej piaskarni przy autostradzie A4 umożliwiającą m.in. zbudowanie miejsca, gdzie mogłyby lądować helikoptery pogotowia ratunkowego w razie wypadku na autostradzie oraz stworzenia w tym rejonie infrastruktury umożliwiającej mieszkańcom uprawianie sportu i służącej rekreacji.
- W planie ujęto również zmiany wynikające z wniosków mieszkańców.
Oba dokumenty: Studium uwarunkowań i Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego były wyłożone do publicznego wglądu, a wniesione uwagi zostały uwzględnione.