W dniach od 02 do 06 listopada br. grupa licealistów z Gogolina przebywała w Zwierzyńcu na Roztoczu. Uczniowie uczestniczyli w bardzo ciekawych zajęciach terenowych, prowadzonych pod kierunkiem pracowników Ośrodka Edukacyjno – Muzealnego Roztoczańskiego Parku Narodowego.
Na trasie ścieżki dydaktycznej na Bukową Górę, wiodącej przez obszar objęty ścisłą ochroną, młodzież poszerzała swoją wiedzę na temat zależności biocenozy lasu ze środowiskiem ożywionym i nieożywionym. Uczniowie podzieleni na grupy zadaniowe, wyposażeni w zestawy badawczo - doświadczalne, kompasy, mapki, atlasy roślin i zwierząt, badali m.in.: skład mineralny gleb, ich wilgotność, zdolności filtracyjne oraz odczyn. Wędrując przez rezerwat uczyli się określać odległość w terenie, mierzyli objętość i wysokość okazałych drzew. Rozpoznawali roślinność typowo nizinną oraz gatunki górskie i atlantyckie, takie jak np. widłak torfowy. Wszystkie poczynione pomiary i badania były skrupulatnie odnotowywane w specjalnych zeszytach ćwiczeń.
Wielką frajdą dla licealistów był przejazd brekiem do Florianki, gdzie najpierw zwiedzili zabytkową Izbę Leśnika, a następnie przeszli ścieżką dendrologiczną, bogatą w liczne gatunki drzew i krzewów. Wielkie zainteresowanie uczniów wzbudziło stado niewielkich koników, będących potomkami tarpanów – wymarłych dzikich koni leśnych - żyjących tutaj w przeszłości. W dawnym folwarku Ordynacji Zamojskiej we Floriance utworzono bowiem Ośrodek Hodowli Zachowawczej Konika Polskiego.
Podczas warsztatów terenowych przeprowadzonych w Guciowie, grupa poznała jak zbudowany jest wąwóz lessowy. Wyprawa przez długi wąwóz o stromych, pionowych ścianach, w wielu miejscach z odsłoniętymi „od dołu” korzeniami drzew, pozwoliła młodzieży zbadać różnorodność elementów środowiska, poznać skały budujące wąwóz, określić występującą w nim roślinność oraz porównać naturalne elementy krajobrazu z elementami stworzonymi przez człowieka.
W czasie zajęć w Ośrodku Edukacyjno – Muzealnym w Zwierzyńcu młodzież zapoznała się m.in. ze wspaniałą wystawą pt. „W krainie jodły, buka i tarpana.” Niezwykle ciekawe ekspozycje fauny i flory Roztocza zostały pokazane z wykorzystaniem nowoczesnych technik wystawiennictwa przyrodniczego.
Dzięki licznie przeprowadzonym doświadczeniom i obserwacjom licealiści poszerzyli swoją wiedzę na temat Roztoczańskiego Parku Narodowego. Poznali jego urozmaiconą rzeźbę terenu, bogatą i różnorodną florę oraz zyskali nowe umiejętności i wiadomości z zakresu biologii.
Regina Kalla- Szulc
Warsztaty ekologiczne zostały zrealizowane w ramach projektu
Wiem, bo rozumiem – innowacyjne nauczanie w Gogolinie
współfinansowanego przez Unię Europejską
ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.
Projekt jest realizowany przez Gminę Gogolin we współpracy ze szkołami.