Z okazji XX lecia samorządności i XX Dni Gogolina, w Kamieniu Śl. odbyła (30.07.) się uroczystość z udziałem byłych i obecnych samorządowców i zaproszonych gości. Uroczystość była również okazją do wręczenia zasłużonym Nagród Honorowych Statuetek Karolinki.
W dniu 27 maja 1990 r. odbyły się pierwsze demokratyczne wybory samorządowe w III RP. Do Rady Miejskiej Gminy Gogolin wybrano wówczas 20. radnych, otworzyły się zupełnie nowe horyzonty w sprawowaniu lokalnej polityki.
Uroczystość, jaka miała miejsce w Sali Lustrzanej kamieńskiego zamku poprzedziło otwarcie wernisażu malarstwa artysty plastyka Elżbiety Hałasa ze Zwierzyńca, zorganizowanej w ramach współpracy partnerskiej pomiędzy Gogolinem a Zwierzyńcem.
Wśród zaproszonych gości byli: Poseł na Sejm RP Ryszard Galla, Wojewoda Opolski R. Wilczyński, Członek Zarządu Województwa Opolskiego A. Kasiura, Starosta Zamojski Henryk Matej, Przewodniczący Rady Powiatu Krapkowickiego K. Komander, Sekretarz Powiatu Krapkowickiego J. Nadbrzeżny, ks. prof. Z. Glaeser, Wiceburmistrz Zdzieszowic Sybila Zimerman oraz nagrodzeni Medalem św. Urbana i Nagrodą Honorową Statuetką Karolinki. Zaproszeni zostali przewodniczący Rad Miejskich w Gogolinie I –V Kadencji: E. Boronczyk, P. Czok, S. Kurzeja, F. Holeczek, wszyscy radni i sołtysi ostatniego dwudziestolecia, byli radni, którzy reprezentowali gminę w strukturach samorządu powiatowego i wojewódzkiego oraz emerytowani pracownicy Urzędu Miejskiego.
Uroczystość uświetnili również goście z miast partnerskich: Burmistrz Schongau K. H. Gerbl, Burmistrz Zwierzyńca Jan Skiba wraz z delegacją, Mistostarosta Jablunkova Stanisław Jakus, Wójt Łodygowic A. Pitera z delegacją oraz Burmistrz Kysuckégo Novégo Mesta Ján Hartel wraz z delegacją.
Burmistrz J. Wojtala, nawiązując w okolicznościowym przemówieniu do historycznych wydarzeń, wyraził słowa uznania pod adresem wszystkich zaangażowanych w pracę samorządową oraz mieszkańców gminy, przypomniał też ważniejsze wydarzenia i osiągnięcia ostatniego dwudziestolecia.
Uroczystość była również okazją do wręczenia zasłużonym Nagród Honorowych Statuetek Karolinki. Nagrodą zostali wyróżnieni: R. Czekała, E. Krupop, ks. Prałat G. Sobotta, A. Pola, Chór Mieszany w Gogolinie, Bank Spółdzielczy w Gogolinie i OSP Odrowąż.
Burmistrz podziękował również za wieloletnią współpracę Staroście Zamojskiemu H. Matejowi, E. Hałasie za przygotowanie wystawy oraz E. Boronczykowi za przygotowanie monografii dotyczącej rozwoju przemysłu wapienniczego w Gogolinie i okolicy oraz R. Jilgowi za przygotowanie wraz z Miejską Młodzieżową Orkiestrą Dętą płyty z repertuarem zespołu. Zaproszeni wysłuchali również koncertu chopinowskiego w wykonaniu prof. Zbigniewa Raubo.
- SYMBOLU ZIEMI GOGOLIŃSKIEJ
przyznano:
Pani Rozalii Czekala
znakomitej twórczyni ludowej, promotorce tradycyjnej plastyki opolskiej,
w dowód uznania za wieloletnią działalność artystyczną, promowanie Gminy Gogolin w kraju i za granicą oraz wspieranie podejmowanych przedsięwzięć artystycznych.
Pani Edeltraudzie Krupop
zasłużonej twórczyni ludowej, promującej Gminę Gogolin w kraju i za granicą,
w dowód uznania za całokształt dokonań w zakresie kultury i aktywną działalność edukacyjną.
Księdzu Prałatowi Gerhardowi Sobotta
zasłużonemu proboszczowi i budowniczemu kościoła św. Trójcy w Choruli
za całokształt dokonań w ramach wieloletniej pracy duszpasterskiej
i wspieranie inicjatyw kulturalno – społecznych integrujących środowisko mieszkańców Choruli.
Panu Alfredowi Pola
oddanemu społecznikowi, sołtysowi i wieloletniemu prezesowi OSP Górażdże
za zaangażowanie w działalność na rzecz lokalnej społeczności a szczególnie - za wspieranie budowy kościoła parafialnego w Górażdżach, efektywną współpracę z placówkami oświatowymi oraz życzliwość i umiejętność pozyskiwania ludzi zaangażowanych w pomnażanie dobra.
Chórowi Mieszanemu w Gogolinie
godnemu ambasadorowi kultury Ziemi Gogolińskiej
za pielęgnowanie i propagowanie kultury muzycznej mniejszości niemieckiej, stworzenie i promowanie repertuaru łączącego dorobek polskich i niemieckich kompozytorów oraz zaangażowanie i wspieranie lokalnych przedsięwzięć kulturalnych.
Bankowi Spółdzielczemu w Gogolinie
instytucji oferującej szeroki zakres usług i promującej profesjonalizm
za wspieranie rozwoju lokalnej przedsiębiorczości – szczególnie rolnictwa, wspieranie lokalnych inicjatyw o charakterze społeczno – kulturalnym oraz działalność prospołeczną i charytatywną.
Ochotniczej Straży Pożarnej w Odrowążu
za bardzo wysoki stopień profesjonalizmu, znakomite przygotowanie do akcji ratowniczo – gaśniczych, podnoszenie kwalifikacji w zakresie ratownictwa przedmedycznego, zaangażowanie w działalność prospołeczną oraz organizację grupy wolontariatu i honorowego krwiodawstwa.