Wiodącym tematem XX Dni Gogolina (31.07-01.08.) było wesele Karolinki i Karliczka. Inscenizacja w wykonaniu grup obrzędowych z gminy Gogolin i partnerskiego Jablunkova zgromadziła rzesze widzów.
XX Dni Gogolina odbyły się pod patronatem Burmistrza Gogolina i Starosty Jablunkova. Dzięki pozyskaniu środków zewnętrznych święto miało wspaniałą oprawę - możliwa stała się m. in. realizacja polsko – czeskiego projektu Od Jablunkova do Gogolina przyszła Karolina.
Podczas dwudniowego święta grupy obrzędowe z Gminy Gogolin, Zespół Ludowy Jackové i Zespół Jablunkovanka z Jablunkova zaprezentowały widzom inscenizację wesela opartą o tradycje śląsko - czeskie. W głównych rolach wystąpili: Klara Szotkowska z Jablunkova (Panna Młoda), Paweł Motyka z Jablunkowa (Starosta Panny Młodej), Liba Jeżowiczova z Jablunkova (Matka Panny Młodej), Michał Kurosz z Choruli (Pan Młody), Wojciech Mazur z Cieszyna (Starosta Pana Młodego), Krystyna Woźnica i Henryk Herok z Gogolina (Rodzice Pana Młodego). Program prowadził Roman Kurosz.
Pierwsza część spektaklu (sobota) rozgrywała się symbolicznie w domu Panny Młodej w Jablunkovie, gdzie odbył się tzw. Polterabend, czyli tradycyjny obrzęd tłuczenia szkła.
W sobotnim programie znalazła się również biesiada na weselną nutę z zespołem Duo Fenix, Zespołem Jablunkovanka i kabaretem Książę Lipin i Przyjaciele.
Program pierwszego dnia zakończył koncert gościa specjalnego – Andrzeja Piaska Piasecznego i zabawa taneczna.
Niedzielne przedpołudnie rozpoczęła msza św. w kościele N.S.P.J. w Gogolinie w intencji samorządu gminy i mieszkańców.
W południe, na budynku Urzędu Miejskiego, odsłonięto tablicę upamiętniającą XX lecie samorządności. Odsłonięcia dokonali: starosta zamojski H. Matej, Burmistrz J. Wojtala, Burmistrz Schongau K. H. Gerbl, Burmistrz Zwierzyńca J. Skiba, Prezes Zarządu Koła Miejscowego PZKO w Jablunkovie J. Ryłko, Przewodniczący Rady Miejskiej w Gogolinie F. Holeczek i przedstawiciel mieszkańców gminy J. Długosz.
Tablicę poświęcił ks. H. Skomudek w asyście ks. J. Ogórka. W uroczystości uczestniczyli również członkowie delegacji z miast partnerskich, byli i obecni członkowie Rady Miejskiej w Gogolinie, przedstawiciele jednostek organizacyjnych gminy i mieszkańcy.
W godzinach popołudniowych ulicami Gogolina przemaszerował barwny orszak weselny prowadzony przez Zespół Jablunkovanka i Zespół Folklorystyczny Jackové z Jablunkova.
Orszak tworzyli: Państwo Młodzi, Rodzice Państwa Młodych i delegacje samorządowe, samorządowcy gminy Gogolin, przedszkolaki, młodzież z Gogolina, gogolińskie mażoretki i chirliderki, Rechtory gminy Gogolin, postacie literackie reprezentujące bibliotekę, hodowcy gołębi, Zespół Folklorystyczny Szwarne Dziołchy, weselna orkiestra dęta, Goście z Karłubca, Holendrzy, Francuzi, Bawarczycy i Marynarze, Kapela Miejska z Schongau, czyli panie z Karłubca, panie z klubu seniora, Malarze i Artyści z Górażdży, Piekarze z Piekarni Drost, Kominiarze z Choruli, Ogrodnicy z Zakrzowa, Rodzina Weselna z Kamienia Śl. Dąbrówki, Kamionka, Górażdży, Goście z Ameryki i strażacy z OSP w Gogolinie.
Po przybyciu na stadion miejski, Burmistrz Gogolina i Mistostarosta Jablunkova Stanisław Jakus dokonali oficjalnego otwarcia XX Dni Gogolina. Burmistrz J. Wojtala, nawiązując do historii samorządności w Polsce, podziękował za zaangażowanie w procesie budowy nowej rzeczywistości po 1990r. mówiąc „…bez entuzjazmu byłych i obecnych samorządowców oraz mieszkańców nie byłoby tak pięknej gminy Gogolin… liczę też na to, abyśmy dalej, wspólnie budowali dobrą przyszłość naszego miasta i naszej gminy”.
W dalszej części programu grupy obrzędowe przedstawiły drugą część widowiska weselnego: Wywodziny, czyli wykupienie Panny Młodej, składanie życzeń i prezentów oraz Oczepiny. Widowisko zakończono tańcem i piosenkami biesiadnymi. Wydarzeniem wieczoru był występ znanego zespołu Bakshish i gościa specjalnego – zespołu Don Wasyl i Cygańskie Gwiazdy.
W ramach Dni Gogolina odbyło się wiele imprez towarzyszących m. in. Festiwal Śląskiego Kołocza przygotowany we współpracy z Zakładem Piekarniczo – Cukierniczym B. i L. Zimmermann. Dzięki projektowi Od Jablunkova do Gogolina przyszła Karolina, który jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa Przekraczamy Granice możliwe było również przygotowanie i prezentacja stołu weselnego wraz z możliwością degustacji potraw polsko - czeskiej kuchni. Stół i degustację przygotowała szkoła gastronomiczna w Jablunkovie oraz Zajazd Karolinka w Gogolinie .
W ramach projektu przygotowano także Wystawę Ślubną, czyli ekspozycja strojów ślubnych, stołów i potraw weselnych, wystawę limuzyn weselnych, starych fotografii ślubnych oraz wystawę florystyczną przygotowaną m. in. przez ogrodnictwo Tomeczek z Zakrzowa.
Z okazji XX Dni Gogolina wydano również okolicznościową monetę – 20 Talarów Gogolińskich, monografię Przemysł wapienniczy w Gogolinie i okolicy autorstwa E. Boronczyka, film Rok obrzędowy w gminie Gogolin – Żniwniok i płytę z utworami w wykonaniu Miejskiej Młodzieżowej Orkiestry Dętej w Gogolinie. Mieszkańcy mieli również okazję obejrzeć wystawę starej fotografii przygotowaną z inicjatywy E. Klimas.
W sobotni poranek dla mieszkańców Gogolina grała pod Karolinką orkiestra dęta Zespół Jablunkovanka.
Organizatorem Dni Gogolina był Urząd Miejski w Gogolinie, Gminny Ośrodek Kultury i Zespół Rekreacyjno – Sportowy w Gogolinie.
Widowisko weselne przygotowano na podstawie własnych materiałów i udostępnionych przez Kwartet Kulturowy Wesele z Ciska oraz Towarzystwo Promocji i Rozwoju Wsi Cisek.
W wyniku zbiórki publicznej zorganizowanej w dniu 31.07 i 01.08 2010 na Stadionie Miejskim w Gogolinie przez Stowarzyszenie Pomocy Rodzinie Gminy Gogolin OKAŻ SERCE INNYM uzyskano kwotę 3 921,01 zł oraz 6,30 Euro.