Swaczyna Śląska, która odbyła się w niedzielne popołudnie 14 listopada w sali Centrum Konferencyjnego w Górażdżach, była uwieńczeniem dokonań kulturalnych i artystycznych w gminie w całym 2004 roku. To doroczne spotkanie było wspaniałą okazją do podziękowań wszystkim osobom, dla których umacnianie i kultywowanie przepięknych śląskich tradycji to wartości nieprzemijające. Na sali przy kawie i tradycyjnych śląskich krajankach biesiadowało prawie trzysta osób. Wśród zaproszonych nie zabrakło przedstawicieli lokalnego samorządu, sołtysów i rad sołeckich, członków organizacji społecznych i kulturalnych działających na terenie całej gminy.
Jednym z punktów tego popołudnia było wręczenie zasłużonym społecznikom Gminy Gogolin przyznawanych od kilku lat przez Kapitułę, której przewodniczy Jerzy Lipka "Medali Chleba". W tym roku otrzymali je:
Państwo Irena i Wilibald Przemus – za posianie ziarna zaszczepienia dzieciom i wnukom radości śpiewania i muzykowania, z poprzez to pielęgnowanie bogatych tradycji kulturowych naszej ziemi. Plonem tej działalności jest bezinteresowna gotowość służenia innym w duchu wzajemnej miłości i poszanowania.
Pan Bernard Grzesista – za posianie ziarna, które zaowocowało rozwijaniem talentów muzycznych dzieci i młodzieży oraz wielką służbę dla drugiego człowieka muzykując na Chwałę Bożą ku pokrzepieniu ludzkich serc.
Ksiądz Radca Hubert Skomudek Proboszcz Parafii p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Malni – za posianie ziarna jedności w budowaniu wspólnoty parafialnej, stałego jej wzmacniania i wielką troskę o przyszłość młodych ludzi.
Pani Edeltrauda Krupop – za posianie ziarna bezgranicznego umiłowania domu rodzinnego, przywiązanie do korzeni, pielęgnowanie przebogatych tradycji i zwyczajów naszej skarbnicy kulturowej i promocji gminy.
Pani Krystyna Broj – za posianie ziarna umiejętności współpracy z ludźmi, kreowania i realizacji wielu przedsięwzięć społecznych służących stałemu podnoszeniu jakości życia w swojej ukochanej wsi Kamień Śląski.
Pan Józef Kozubek – za posianie ziarna społecznikowskiej pracy, która przez długie lata owocowała bogatą ofertą sportowo-kulturową dla mieszkańców Górażdży, która dzisiaj winna być wzorem do naśladowania przez młode pokolenie.
Pan Alfred Wieczorek – za posianie ziarna bezgranicznego umiłowania ziemi rodzinnej i stałą gotowość dzielenia się chlebem i dobrym słowem z drugim człowiekiem.
Państwo Zuzanna i Jerzy Długoszowie – za posianie ziarna postaw społecznych i autorytetów moralnych godnych naśladowania.
Pani Barbara Herok – za matczyne włączenie dzieci do pracy na niwie kultury i sztuki ludowej poprzez systematyczną pracę z dziećmi i młodzieżą w swojej wsi.
Pan Henryk Szampera – za materialne i duchowe wspieranie wszystkich inicjatyw wspierających dbałość o nasze korzenie.
Pani prof. Teresa Smolińska – za przygotowanie „żniwiarzy” do pracy na urodzajnej ziemi naszych przodków jak też żywy kontakt z terenem i jej ludźmi.
Pan Jan Goczoł – za ukochanie rodzimej ziemi opolskiej i jej ludzi oraz użyźnianie tej ziemi swoimi dokonaniami twórczymi.
Pan Jarosław Gałęza – za synowską dbałość o zachowanie „plonów praojców” dla potomnych poprzez ożywienie skansenu dla szerokiej społeczności a szczególnie za „lekcje muzealne”.
Pani Adela Knop – za matczyne dzielenie się chlebem z dziećmi powierzone jej opiece.
Pani Marta Wiora – za matczyne serce i włączenie dzieci do pracy na niwie kultury i sztuki ludowej.