W roku 1998 nagrodą tą uhonorowano Pana Burmistrza Miasta Gogolin - Norberta Urbaniec
Kolejne odznaczenia otrzymali :
- pan Luidpold Braun
- ks. Rudolf Hoffman
- pan Norbert Lysek
- pan Christel Wezler
- pan Heinrich Forster
- pan Andrzej Balcerek
- pan Zbigniew Sieńczak
- pan Ryszard Szczepanek
- pan Józef Sojka
W roku 1999 odznaczenia otrzymali:
- pan Jerzy Lipka
- pani Maria Urbaniec
- pan Jacek Morawiec
- pan Czesław Sokalski
Nagroda statuetki
"KAROLINKI"
symbolu ziemi gogolińskiej
otrzymał:
ks. Rudolf Hoffman
- proboszcz parafii pw. Chrzciciela w Obrowcu
za codzienne zjednywanie ludzkich serc i dusz ,miłość i oddanie dla swoich parafian, których zjednoczył wokół parafii i całego kościoła katolickiego w duchu wiary i po-szanowania nieprzemijających wartości chrześcijańskich.
Ksiądz Rudolf Hoffmann urodzony w Krapkowicach. Po ukończeniu Wyższego Seminarium Duchownego w 1965 r. pracował między innymi w parafii Łącznik.
Dekretem Ordynariusza Diecezji Opolskiej został administratorem parafii p.w.Jana Chrzciciela w Obrowcu w 1971 roku .
Kościół i zabudowania kościelne wymagały gruntownych renowacji i konserwacji. Zadanie to zdominowało działalność księdza proboszcza w ciągu ponad dwudziestoletniej bytności na terenie Obrowca. Systematycznie malejąca liczebność wiernych na skutek migracji ludności zadania tego nie ułatwiała. Osobiste zaangażowanie pozwoliło mu zjednoczyć wokół tak istotnych spraw dla kościoła mieszkańców Obrowca, wiernych zarówno mieszkających w Obrowcu jak i przebywających za granicą.
W ramach ułatwienia dzieciom udziału w katechezie zabudowania gospodarcze przebudowano na salkę katechetyczną. W budynku kościelnym wyremontowano chór wraz z wejściem i organami kościelnymi . W ramach odnowy liturgicznej wprowadzonej przez Sobór Watykański II przebudowano prezbiterium i wybudowano ołtarz skierowany do wiernych. W ramach troski o parafian i stan techniczny kościoła wybudowano kotłownię . Wymieniono pokrycie dachu oraz odnowiono mury otaczające kościół wraz z bramą, a w latach 1978, 1990, 1997 przeprowadzono prace malarskie wewnątrz świątynie
Zgodnie z biblijną zasadą o zachowaniu pamięci i szacunku dla zmarłych parafian poddano renowacji i uporządkowano miejsce spoczynku wiernych z obrowieckiej parafii.
Jednak nie tylko sprawy gospodarcze były w polu zainteresowania ks.Hoffmanna, troszczył się o sprawy duchowe organizując nabożeństwa z udziałem kapłanów z innych parafii i zgromadzeń zakonnych.Z jego inicjatywy nabożeństwom stanowym przewodniczą świeccy animatorzy życia religijnego. Jego oddanie sprawie kościoła i wiernych zjednało mu niekwestionowany autorytet i przewodnictwo, co znalazło swój wyraz w kierowaniu przy pomocy Rady Parafialnej pomocą dla powodzian i pozyskania środków, materialnych z parafii p.w. Niepokalanego Serca Maryi w Kolonowskiem.
Oddanie sprawom i problemom mieszkańców Obrowca uwidacznia. się w utrzymaniu szkoły w Obrowcu oraz w duchowym wsparciu działającej w Obrowcu Ochotniczej Straży Pożarnej i Ludowego Zespołu Sportowego.
Nagroda statuetki
"KAROLINKI"
symbolu ziemi gogolińskiej
otrzymał:
Norbert Lysek
- przyjacielowi miasta i gminy Gogolin
za utrzymywanie nierozerwalnych więzi z Ziemią Gogolińską i jej mieszkańcami a także tworzenie klimatu wzajemnej serdeczności i życzliwości międzyludzkiej, inicjowania działań w myśl przesłania "miej serce i patrzaj w serce".
Nagroda statuetki
"KAROLINKI"
symbolu ziemi gogolińskiej
otrzymał:
Christel Wezler
- przyjaciółce miasta Gogolin
za zorganizowanie i udzielenie humanitarnej pomocy materialnej, rzeczowej a także wsparcie moralne w czasie tragicznej powodzi, jaka nawiedziła gminę Gogolin w roku 1997, za otwartość na ludzkie cierpienie i utrwalenie wiary w ludzi mimo dzielących ich granic państwowych.
Nagroda statuetki
"KAROLINKI"
symbolu ziemi gogolińskiej
otrzymał:
Heinrich Forster
- przyjacielowi miasta Gogolin
za zorganizowanie i udzielenie humanitarnej pomocy materialnej, rzeczowej a także wsparcie moralne w czasie tragicznej powodzi, jaka nawiedziła gminę Gogolin w roku 1997, za otwartość na ludzkie cierpienie i utrwalenie wiary w ludzi mimo dzielących ich granic państwowych.
Nagroda statuetki
"KAROLINKI"
symbolu ziemi gogolińskiej
otrzymał:
Jerzy Lipka
„za niezwykłe umiłowanie Ziemi Gogolińskiej,
jej bogatej sztuki ludowej i zwyczajów,
które każdego dnia ocala od zapomnienia,
przywracając należną Im rangę wielkiej skarbnicy śląskiej
i narodowej kultury"
Jerzy Lipka należy do najbardziej znanych (nie tylko w naszym województwie) twórców ludowych. Największe sukcesy odnosił w misternej sztuce zdobienia jaj wielkanocnych. W tej dziedzinie wygrał ponad 30 konkursów regionalnych, krajowych i zagranicznych. Zajmował się również z dużym powodzeniem rzeźbą i kowalstwem artystycznym.
Te dziedziny działalności przerwała choroba. Do dzisiaj jednak jest aktywny na polu gawędziarskim i literackim. Za jego to w dużej mierze sprawą kultywowane są w naszej gminie stare zwyczaje i obrzędy ludowe: wodzenie niedźwiedzia, palenie żuru, swaczyny, wesela śląskie. Był też jednym z inicjatorów Opolskiego Święta Pieśni Ludowej. Przez wiele lat pełnił funkcję prezesa Opolskiego Oddziału Stowarzyszenia Twórców Ludowych i wiceprezesa Zarządu Głównego. Za swoją działalność otrzymał nagrodę państwową II stopnia, nagrodę im. J. Płocka i nagrodę 0. Kolberga. Władze naszego miasta uhonorowały go medalem "Zasłużony dla miasta Gogolina". Dzisiaj Jerzy Lipka swoim piórem i doświadczeniem czynnie wspiera "Panoramę Ziemi Gogolińskiej".
Pan Jerzy Lipka nie mógł osobiście odebrać przyznanej mu statuetki i na ręce organizatorów Dni Gogolina nadesłał pismo następującej treści:
„Z prawdziwą radością i ze wzruszeniem przyjąłem wiadomość o przyznaniu mi tego wielkiego wyróżnienia, jakim jest bez wątpienia STATUETKA KAROLINKI. Cieszę się tym bardziej, że moja skromna osoba została dostrzeżona i uhonorowana za to co czynię dla Was, moi kochani gogolinianie oraz dla mojego kochanego miasta Gogolina. Jak sami dobrze wiecie, ostatnie dziesięć lat to okres, w którym pracuję cieleśnie niezbyt wydajnie dla Was i mojego miasta, ale duszą i sercem nadrabiam ułomności ciała i tak czynić będę, póki mi sił starczy.
Osobne podziękowania kieruję na ręce pana Burmistrza Norberta Urbańca za to, że tak wysoko ceni mój wysiłek, który służy nam wszystkim i naszemu miastu i wytypował mnie do tej nagrody". Z poważaniem
/-/ Jerzy Lipka
PS
Proszę o odczytanie mego listu i usprawiedliwienie tego, że dziś osobiście nie mogę odebrać tego wielkiego wyróżnienia, gdyż zmogła mnie choroba.
Nagroda statuetki
"KAROLINKI"
symbolu ziemi gogolińskiej
otrzymała:
Maria Urbaniec
- wniosek -
Gogolin dnia 05.05.1999r.
Do
Kapituły
Przyznawania Honorowej
Nagrody "Statuetki Karolinki"
W imieniu Radnych Rady Miejskiej Gminy Gogolin oraz swoim własnym zwracam się do Szanownej Kapituły o przyznanie nagrody honorowej "Statuetki Karolinki" Pani dr Marii Urbaniec - zamieszkałej w Gogolinie - za szczególne osiągnięcia w dziedzinie:
- ochrony zdrowia - za bezinteresowną pomoc i działalność na rzecz osób potrzebujących i wymagających opieki lekarskiej, za czynny udział w działalności Stacji Caritas w Gogolinie, za propagowanie zdrowego stylu życia - jest pierwszym inicjatorem powołanego w gminie Klubu Zdrowego Stylu Życia i do dnia dzisiejszego jest jej członkiem. Również dzięki jej staraniom powołane zostało Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom Miasta i Gminy którego jest Prezesem oraz wypracowuje i pozyskuje środki na jego utrzymanie.
- ochrony środowiska - z jej inicjatywy zostały przebadane grunty pod kątem zawartości szkodliwych składników, jest propagatorem uprawy zdrowej żywności oraz jest mocno zaangażowana w pracach na rzecz odpowiedniego zabezpieczenia i segregowania odpadów komunalnych.
Działa na rzecz zadrzewienia i ukwiecenia terenu gminy celem utworzenia naturalnej bariery ochronnej tzw "zielonych płuc",
- kultury - jest inicjatorem konkursów i olimpiad wśród dzieci i młodzieży o tematyce ekologicznej i szeroko pojętej ochrony zdrowia. Jako długoletnia radna Powiatowej rady, Gminnej Rady a obecnie Sejmiku wojewódzkiego wniosła i nadal wnosi duży wkład w wszechstronny rozwój naszego miasta i gminy oraz jest współorganizatorem wszelkich imprez kulturalnych w gminie.
Nagroda statuetki
"KAROLINKI"
symbolu ziemi gogolińskiej
otrzymał:
Jacek Morawiec
Gogolin 10.11.1999r.
HONOROWA NAGRODA STATUETKI "KAROLINKI" SYMBOLU ZIEMI GOGOLIŃSKIEJ
"Wielkie i wspaniałe arcydzieło człowieka to żyć dorzecznie. Nie ma nic równie pięknego i godnego, niż dobrze i należycie spełniać swą rolę człowieka."
Sz.P. Jacek Morawiec
Za udzielanie pomocy materialnej na rzecz Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom MiG Gogolin, Miejskiego Klubu Sportowego w Gogolinie, oraz Wydziału Kultury i Sportu Urzędu Miejskiego w Gogolinie,
- za otwartość na ludzkie cierpienie, a także tworzenie klimatu wzajemnej serdeczności i życzliwości międzyludzkiej, inicjowanie działań w myśl przesłania "miej serce i patrzaj w serce".
- wniosek -
Kapituła przyznawania Statuetki "Karolinki"
Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom MiG Gogolin, MKS Gogolin, Wydział Kultury i Sportu zwracają się z prośbą o uhonorowanie statuetką Pana Jacka Morawiec zam. Kamień Śl.
Uzasadnienie:
Pan Jacek Morawiec w ostatnich latach bezinteresownie wspierał nasze instytucje. Zawsze jest otwarty na współpracę i pomoc. Rozumie i zna problemy dzisiejszego społeczeństwa, zwłaszcza biednego. Ochoczo wspiera działania Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom MiG Gogolin zwłaszcza w zakresie organizacji "Balu Dobroczynnego".
W ubiegłym roku udzielił pomocy rodzinie Kozłowskich z Kazachstanu. Popiera wszelkie imprezy kulturalne organizowane przez Wydział Kultury i Sportu wspierając je finansowo /Święto Kufelek/. Myślimy, że uhonorowanie Pana Jacka Morawiec statuetką "KAROLINKI" przyczyni się do dalszej dobrej współpracy z naszymi instytucjami. Będzie to wyraz naszej wdzięczności za dotychczasowe działanie, a jednocześnie mobilizacja do dalszej pomocy.
Za pozytywne rozpatrzenie naszej prośby dziękujemy.
Nagroda statuetki
"KAROLINKI"
symbolu ziemi gogolińskiej
otrzymał:
Andrzej Balcerek
Protokół Nr III/98
z posiedzenia Kapituły przyznawania honorowej nagrody
STATUETKI KAROLINKI
- symbolu ziemi gogolinskiej w dniu 31 sierpnia 1998r.
Obecność członków kapituły zgodnie z załączoną listą obecności.
Porządek posiedzenia:
Rozpatrzenie wniosków w sprawie przyznania nagrody honorowej STATUETKI KAROLINKI - symbolu ziemi gogolinskiej.
Posiedzenie prowadził Przewodniczący Kapituły Pan Norbert Urbaniec. Popatrzono pozytywnie poniższe wnioski następującym osobom:
Panu Andrzejowi Balcerek - Dyrektorowi Generalnemu ZCW "Górażdże za okazaną pomoc podczas powodzi oraz działalność charytatywną na terenie naszej gminy.
Panu Ryszardowi Szczepanek - Prezesowi Firmy Ekobud - za prace przy upiększaniu miasta Gogolin.
Panu Józefowi Sojka - prezesowi Firmy elektrycznej - za prace przy upiększaniu miasta Gogolin.
Panu Zbigniewowi Sieńczak - Prezesowi Firmy Instalatorskiej - za prace na rzecz upiększania miasta.
Nagroda statuetki
"KAROLINKI"
symbolu ziemi gogolińskiej
otrzymał:
Ryszard Szczepanek
Protokół Nr III/98
z posiedzenia Kapituły przyznawania honorowej nagrody
STATUETKI KAROLINKI
- symbolu ziemi gogolinskiej w dniu 31 sierpnia 1998r.
Obecność członków kapituły zgodnie z załączoną listą obecności.
Porządek posiedzenia:
Rozpatrzenie wniosków w sprawie przyznania nagrody honorowej STATUETKI KAROLINKI - symbolu ziemi gogolinskiej.
Posiedzenie prowadził Przewodniczący Kapituły Pan Norbert Urbaniec. Popatrzono pozytywnie poniższe wnioski następującym osobom:
Panu Andrzejowi Balcerek - Dyrektorowi Generalnemu ZCW "Górażdże za okazaną pomoc podczas powodzi oraz działalność charytatywną na terenie naszej gminy.
Panu Ryszardowi Szczepanek - Prezesowi Firmy Ekobud - za prace przy upiększaniu miasta Gogolin.
Panu Józefowi Sojka - prezesowi Firmy elektrycznej - za prace przy upiększaniu miasta Gogolin.
Panu Zbigniewowi Sieńczak - Prezesowi Firmy Instalatorskiej - za prace na rzecz upiększania miasta.
Nagroda statuetki
"KAROLINKI"
symbolu ziemi gogolińskiej
otrzymał:
Józef Sojka
Protokół Nr III/98
z posiedzenia Kapituły przyznawania honorowej nagrody
STATUETKI KAROLINKI
- symbolu ziemi gogolinskiej w dniu 31 sierpnia 1998r.
Obecność członków kapituły zgodnie z załączoną listą obecności.
Porządek posiedzenia:
Rozpatrzenie wniosków w sprawie przyznania nagrody honorowej STATUETKI KAROLINKI - symbolu ziemi gogolinskiej.
Posiedzenie prowadził Przewodniczący Kapituły Pan Norbert Urbaniec. Popatrzono pozytywnie poniższe wnioski następującym osobom:
Panu Andrzejowi Balcerek - Dyrektorowi Generalnemu ZCW "Górażdże za okazaną pomoc podczas powodzi oraz działalność charytatywną na terenie naszej gminy.
Panu Ryszardowi Szczepanek - Prezesowi Firmy Ekobud - za prace przy upiększaniu miasta Gogolin.
Panu Józefowi Sojka - prezesowi Firmy elektrycznej - za prace przy upiększaniu miasta Gogolin.
Panu Zbigniewowi Sieńczak - Prezesowi Firmy Instalatorskiej - za prace na rzecz upiększania miasta.
Nagroda statuetki
"KAROLINKI"
symbolu ziemi gogolińskiej
otrzymał:
Zbigniew Sieńczak
Protokół Nr III/98
z posiedzenia Kapituły przyznawania honorowej nagrody
STATUETKI KAROLINKI
- symbolu ziemi gogolinskiej w dniu 31 sierpnia 1998r.
Obecność członków kapituły zgodnie z załączoną listą obecności.
Porządek posiedzenia:
Rozpatrzenie wniosków w sprawie przyznania nagrody honorowej STATUETKI KAROLINKI - symbolu ziemi gogolinskiej.
Posiedzenie prowadził Przewodniczący Kapituły Pan Norbert Urbaniec. Popatrzono pozytywnie poniższe wnioski następującym osobom:
Panu Andrzejowi Balcerek - Dyrektorowi Generalnemu ZCW "Górażdże za okazaną pomoc podczas powodzi oraz działalność charytatywną na terenie naszej gminy.
Panu Ryszardowi Szczepanek - Prezesowi Firmy Ekobud - za prace przy upiększaniu miasta Gogolin.
Panu Józefowi Sojka - prezesowi Firmy elektrycznej - za prace przy upiększaniu miasta Gogolin.
Panu Zbigniewowi Sieńczak - Prezesowi Firmy Instalatorskiej - za prace na rzecz upiększania miasta.
Nagroda statuetki
"KAROLINKI"
symbolu ziemi gogolińskiej
otrzymał:
Czesław Sokalski
Kapituła przyznania statuetki "Karolinka" przy Zarządzie Miasta i Gminy Gogolin.
W imieniu członków zespołu akordeonistów "Akord" zwracam się do Szanownej Kapituły o przyznanie statuetki "Karolinki" panu Czesławowi Sokalski dyrektorowi orkiestry młodzieżowej i zespołu akordeonistów działających przy Urzędzie Miasta i Gminy Gogolin.
Uzasadnienie.
Pan Czesław to w świecie muzyki opolskiej wielki autorytet. Dobrze się stało, że właśnie jemu 18 m-cy temu powierzono prowadzenie obu zespołów. Jego zaangażowaniem znacznie podniósł poziom artystyczny zespołów. Z pasją poświęca większość swojego czasu zespołom dając kilka koncertów na dobrym poziomie. Repertuar muzyczny preferuje muzykę klasyczną i taneczną. Specjalnie dla orkiestr opracowuje oryginalne aranżacje jako że skład instrumentalny nie jest tak zupełnie typowy.
Niech przyznanie statuetki panu Czesławowi będzie szczególną formą uznania za jego dotychczasową pracę tym bardziej, że w dniu 1 kwietnia br. pan Czesław obchodzić będzie 60 rocznicę urodzin.
W imieniu zespołów muzycznych
Przemus Wilibald.
Protokół Nr IV/99
z posiedzenia Kapituły przyznawania honorowej nagrody
STATUETKI KAROLINKI
- symbolu ziemi gogolińskiej w dniu 11.05.99r.
Obecność członków kapituły zgodnie z załączoną listą obecności. /Decyzją Zarządu Gminy z dnia 28.12.1999r. zmieniono skład osobowy Kapituły powołując skład nowowybranego Zarządu Gminy./
Posiedzenie prowadził przewodniczący Kapituły Pan Norbert Urbaniec.
Pozytywnie rozpatrzono wniosek Radnego pana Wilibalda Przemus w sprawie uhonorowania nagrodą STATUETKI KAROLINKI dyrygenta Młodzieżowej Orkiestry Pana Czesława Sokalskiego.
Wręczenie nagrody nastąpi na sesji Rady Miejskiej Gminy Gogolin w dniu 29.05.99r. o godz 15.00.