W Urzędzie Miejskim w Gogolinie odbyło się spotkanie podsumowujące II edycję programu „Zdrowa Gmina”. Udział w programie przyczynił się do aktywizacji prozdrowotnej mieszkańców gminy.
Spotkanie, które odbyło się (26.10.) z udziałem przedstawicieli władz samorządowych, środowisk medycznych i dyrektorów jednostek organizacyjnych gminy było przede wszystkim okazją do prezentacji wyników prowadzonego programu. W imieniu samorządu gminy spotkanie otworzył burmistrz Joachim Wojtala. Witając zaproszonych gości podkreślił znaczenie działań podejmowanych na rzecz promocji zdrowia oraz znaczenie współpracy międzyśrodowiskowej, która wydatnie przyczynia się do systematycznego podnoszenia poziomu świadomości prozdrowotnej mieszkańców gminy.
Koordynator programu, dyrektor Gminnego Ośrodka Zdrowia Andrzej Mrowiec podsumował wyniki programu wskazując przy tym na fakt, że dzięki przeprowadzonym działaniom ok. 7% przebadanych osób zostało zakwalifikowanych do dalszych badań. Dyrektor poinformował również, że gmina od wielu lat – niezależnie od prowadzonych programów - realizuje zadania prewencyjne finansowane z budżetu gminy (np. zapobieganie wadom postawy, przesiewowe badania prostaty, szczepienia przeciw HPV itp.). Odnosząc się do frekwencji, dyrektor Mrowiec stwierdził, iż pomimo jej znaczącego wzrostu, połowa zaproszonych pacjentów nie korzysta z możliwości bezpłatnych badań.
W drogiej części spotkania Zastępca Burmistrza Krzysztof Długosz wręczył przedstawicielom instytucji i środowisk zaangażowanych w realizację programu „Zdrowa Gmina” okolicznościowe „Podziękowania”.
***
Program „Zdrowa Gmina” realizowano w gminie Gogolin od lutego do października br. Głównym celem programu organizowanego przez Polską Unię Onkologii było zwiększenie liczby osób zgłaszających się na badania profilaktyczne w kierunku chorób onkologicznych.
W ramach promocji programu
W ramach programu
Gmina Gogolin znalazła się wśród 12 wyróżnionych gmin (z 211) biorących udział w konkursie „Zdrowa Gmina”. W dniu 23 września br. Burmistrz Gogolina i dyrektor Gminnego Ośrodka Zdrowia odebrali w Warszawie, z rąk Prezesa Polskiej Unii Onkologii, certyfikat finalisty programu „Zdrowa Gmina”.
W województwie opolskim odnotowano najwyższy średni wzrost frekwencji w badaniach mammograficznych. Obok gminy Bierawa, gmina Gogolin może poszczycić się najwyższą liczbą kobiet zgłaszających się na badania mammograficzne. W zakresie badań cytologicznych, gmina Gogolin osiągnęła najwyższy średni wzrost frekwencji spośród wszystkich gmin województwa opolskiego.