W Warszawie 4 marca br. odbyło się oficjalne zakończenie akcji społecznej „Przejrzysta Polska”. (Certyfikat - kliknięcie na miniaturkę)
W trakcie tej uroczystości przedstawiciele 403 samorządów z całej Polski, w tym również przedstawiciele Gminy Gogolin, odebrali w siedzibie Agory certyfikaty poświadczające udział w akcji i wypełnienie sześciu zadań obligatoryjnych (przejrzystości, przeciwdziałania korupcji, partycypacji społecznej, przewidywalności, fachowości i rozliczalności). W imieniu Gminy Gogolin nagrodę odebrał Zastępca Burmistrza Krzysztof Długosz. Celem akcji było propagowanie postaw antykorupcyjnych i poprawa jakości życia publicznego. Uroczystość wręczenia certyfikatów poprzedziła debata na tematy samorządowe z udziałem wicepremiera Ludwika Dorna i posła Jana Rokity.
Urząd Miejski w Gogolinie bierze udział w tej ogólnopolskiej akcji od 1.01.2005.r. Akcja ma na celu przyczynienie się do poprawy jakości życia publicznego, pobudzeniu aktywności obywatelskiej poprzez promowanie w urzędzie uczciwości, jakości i skuteczności. Do dobrego wykonania tych zadań potrzebny jest współudział organizacji społecznych oraz mieszkańców gminy. Bardzo ważna w tym przypadku jest opinia mieszkańców o wykonywanych zadaniach. Urząd Miejski w Gogolinie za pośrednictwem dostępnych mediów: prasy, stron internetowej poprosił wszystkich mieszkańców o wypełnianie ankiet i wyrażanie opinii na ten temat. A wszystko dlatego, że głównym zamierzeniem jest wzrost zadowolenia, zaufania obywateli, maksymalne uproszczenie oraz skrócenie okresu załatwiania spraw.
W ramach zasady przejrzystości opracowano karty usług świadczonych w urzędzie. Karty usług znajdują się na stronie BIP urzędu, na stanowiskach pracy i w kancelarii.
Mają na celu udzielenie dokładnej informacji o obowiązujących przepisach, terminach, wymaganych dokumentach potrzebnych do załatwianej sprawy oraz miejscu jej załatwienia.
Karty usług będą aktualizowane zgodnie z obowiązującymi przepisami, z sugestiami obywateli, aby były czytelne i przejrzyste.
Do kart usług dodawana jest anonimowa ankieta.
W ramach tej zasady utworzono także sieć tablic informacji lokalnej, zapewniających skuteczność i powszechny dostęp do informacji. Takich tablic na terenie całej gminy rozmieszczono 16.
W ramach zasady przeciw korupcji wypracowano i wdrożono Kodeks Etyczny Pracownika Samorządowego a dodatkowo raz w roku przeprowadza się obowiązkowe szkolenia z zakresu etyki pracowników urzędu.
W ramach zasady partycypacji opracowano i wdrożono program współpracy z organizacjami pozarządowymi oraz stworzono mapę aktywności organizacji pozarządowych na terenie gminy.
W ramach zasady przewidywalności jest opracowywana strategia rozwoju społeczno - ekonomicznego gminy.
W ramach zasady fachowości wprowadzono regulamin naboru na wolne stanowiska urzędnicze i kierownicze urzędnicze w urzędzie oraz obowiązkowe szkolenia radnych tematyczne przynajmniej raz w roku oraz proceduralne po wyborach.
Regulamin określa zasady ogłaszania i przeprowadzania naboru na wolne stanowiska w urzędzie. Wynika z niego m.in., że dokumenty w sprawie zatrudnienia należy składać tylko na ogłoszenie o naborze na dane stanowisko.
Zasady naboru pracowników w urzędzie regulują przepisy zmieniające ustawę o pracownikach samorządowych obowiązujące od dnia 07.08.2005 r. ( Dz.U. Nr 122, poz1020)
zgodnie z którymi konkurs na stanowisko urzędnicze jest otwarty i konkurencyjny, a ogłoszenie o naborze musi być umieszczone na stronach internetowych urzędu w BIP oraz na tablicy ogłoszeń urzędu.
W ramach zasady rozliczalności wydano i rozpropagowano roczny informator budżetowy dla mieszkańców pt. „ Budżet Gminy Gogolin na 2005 rok – bez tajemnic”. Radni Miejscy przyjęli zasadę imiennego głosowania na sesjach.
Informator budżetowy rozpowszechniany był w trakcie spotkań Burmistrza Gogolina z mieszkańcami. Jest on dostępny także w Biurze Rady wg potrzeb oraz na stronie BIP.
W planach urzędu jest wydawanie takiego informatora corocznie.