W niedzielę 26 lutego w sali Publicznego Gimnazjum w Gogolinie odbył się kolejny już XI Regionalny Przegląd Grup Obrzędowych „Wodzenie Niedźwiedzia”, organizowany w tym roku przez Urząd Miejski w Gogolinie.
Uczestniczyły w nim cztery zespoły, reprezentujące gminy: Gogolin, Tarnów Opolski, Krapkowice i Zdzieszowice. Wypełnioną do ostatniego miejsca salę bawiły grupy obrzędowe: „Krampskie Bery” z Krępnej, Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Krapkowic, „Pachoły” – grupa obrzędowa z Gogolina – Karłubca oraz „Utopoki” z Kątów Opolskich.
Wcześniej tradycyjnie wszystkie zespoły na czele z orkiestrą i w towarzystwie licznie zaproszonych gości w barwnym korowodzie przemaszerowały ulicami Gogolina.
Prezentacje konkursowe przeplatane były występami Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Gogolina oraz zespołu „Brawo" z Łodygowic/k. Żywca.
Prezentacje obrzędowe widzowie przyjmowali gromkimi brawami. W przekazywanych przez postacie tekstach nie zabrakło ośmieszania wydarzeń z życia samorządu, gospodarki i polityki. Całe zło i wszelkie winy przypisywano tradycyjnie niedźwiedziowi.
Jury przeglądu, w składzie przewodnicząca - prof. Teresa Smolińska z Uniwersytetu Opolskiego a także Ewa Loster, Ludwik Wacław, Bogusław Leśkiewicz i Jan Herba najwyżej oceniło występy zespołów: „Krampskie Bery" z Krępnej (gmina Zdzieszowice) oraz Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Krapkowic, którym przyznano równorzędne pierwsze miejsce. Równorzędne drugie nagrody otrzymały: grupa „Utopki” z Kątów Opolskich (gmina Tarnów Opolski) oraz „Pachoły” z Gogolina – Karłubca.
Jury postanowiło również wyróżnić występujące na scenie postacie „Szandary” z Krampskich Berów, policjanta z krapkowickiej orkiestry, księdza z „Utopków” oraz dwie Klachule z Karłubca.
Gościnnie wystąpiła na scenie a także poza nią grupa obrzędowa „Z koniem” z partnerskiej dla Gogolina gminy Łodygowice. Brawurowy i bardzo widowiskowy występ bardzo się widowni spodobał.