Jak co roku 25 maja, w dzień Świętego Urbana, patrona Gogolina oraz rolników, opiekuna pól i zasiewów parafianie oraz mieszkańcy zgromadzili się w Kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gogolinie, aby uczestniczyć we mszy świętej prosząc o obfite plony.
Po mszy świętej odbyła się procesja na polach rolników, by poświecić ziemię i prosić za wstawiennictwem Świętego o urodzaj plonów.
Dla mieszkańców Gogolina ta procesja to nie tylko prośba czy modlitwa. – Dla mnie to tradycja, którą zawsze pielęgnuję. Od 16 lat mieszkam w Leśnicy, ale tutaj się urodziłam i wychowałam. Od dziecka chodziłam na tą procesję – mówi pani Monika, która przyjechała wraz z bratem i dwiema siostrzenicami do Gogolina, aby wziąć udział w procesji. Jedna z mieszkanek Gogolina twierdzi, że Św. Urban miał być na początku patronem kościoła. Proboszcz parafii, uważa, że przyczyna leży w roku 1900. – Decyzja prawdopodobnie wzięła się z tego, że ówczesny proboszcz był bardzo wierny Najświętszemu Sercu Pana Jezusa – tłumaczy obecny proboszcz parafii NSPJ w Gogolinie, Aleksander Sydor.
W ten dzień nastąpiło poświęcenie figurki świętego Urbana oraz jego kapliczkę, która powstała dzięki dobrym ludziom. – On jest nie tylko patronem dobrych urodzajów, rolników, ale również patronem ciężkiej pracy. Zaś w Austrii czczony jest jako patron winnic – powiedział proboszcz z Gogolina.
Sylwetka Świętego Urbana I:
O jego życiu wiadomo niewiele. Uważany jest za męczennika. Pogrzebany został na Coemetarium Praetextati. Urodził się w Rzymie. Był papieżem. Jego Pontyfikat przypadł na lata 222 – 230. W średniowieczu był jednym z najbardziej popularnych świętych. Nawrócił na chrześcijaństwo św. Cecylię. Na miejscu jej męczeństwa kazał zbudować kościół w którym spoczywa patronka Muzyki. 25 maja przypada jego dzień w którym błogosławi się pola. Według podania to św. Urban wydał instrukcję, aby kler do Mszy Św. używał kielicha i pateny ze złota lub srebra.