Herb miasta Gogolina stanowią trzy nieodłącznie związane z historia, tradycją i współczesnością tego miejsca elementy.
Elementy, o których mowa powyżej to: piec wapienny, pomnik Karolinki oraz kłosy zboża. W jakiejkolwiek by nie ustawiać je kolejności, każdy z nich jest ważny, każdy z nich ma swoje symboliczne znaczenie, a całości dopełniają one razem, mówiąc wiele o ludziach i miejscu w którym przyszło im żyć i pracować.
Symboliczne przesłanie zawarte w elementach tworzących herb jest następująca:
piec wapienny - jest odnośnikiem do przemysłu wapienniczego, które w znacznej mierze przyczynił się do rozwoju i rozkwitu miasta, pomnik Karolinki i Karlika – będący symbolem Śląskiej Pieśni ludowej, która odegrała ważną rolę w procesie zachowania języka polskiego na Ziemi Piastowskiej, łany zboża w kolorze żółtym – odpowiednik dojrzałego łanu zboża, symbol rozwoju, gospodarności i dostatku mieszkańców miasta.
Symboliczne są również w swojej wymowie kolory, biały i czerwonym które nawiązują do barw narodowych.
Umocowanie prawne dotyczące herbu to UCHWAŁA Rady Narodowej Miasta i Gminy w Gogolinie z dnia 24 maja 1987 roku w sprawie ustanowienia herbu dla miasta Gogolina.
Na bazie kolorystyki herbu miasta Gogolin powstała jego trójkolorowa czerwono - żółto - biała flaga miasta, którą można zobaczyć na budynku Urzędu Miasta i Gminy w Gogolinie i w innych punktach miasta.