W niedzielę 19 listopada 2006 roku w Centrum Konferencyjnym w Górażdżach zorganizowane zostało spotkanie uświetniające przypadające w tym miesiącu Wspomnienie Świętej Cecylii.
Według tradycji święta Cecylia pochodziła z rodziny rzymskich patrycjuszy i w bardzo młodym wieku poniosła śmierć za wiarę z ręki żołnierzy rzymskich. Zgodnie z podaniami, które związane są z osobą Świętej Cecylii, kochała ona śpiew i muzykę, które towarzyszyły jej zawsze. I może właśnie z tego względu narodził się kult Świętej Cecylii jako patronki muzyki kościelnej, który na całym świecie spopularyzowały bractwa i stowarzyszenia działające pod jej wezwaniem. Ich głównym celem było pielęgnowanie muzyki kościelnej odpowiadającej duchowo liturgii kościoła katolickiego.
Współcześnie Święta Cecylia jest uznawana za patronkę i opiekunkę wszystkich tych, którzy zajmują się muzyką i sztuką, za duchowe wsparcie dla tych, którzy kochają śpiew i grę na instrumentach, których dźwięki nie raz poruszają nasze serca i dusze.
I to właśnie święto stało się głównym powodem zorganizowania tego corocznego śpiewnego spotkania w Górażdżach. Inicjatorką była Pani Waltrauda Wicher oraz Urszula Proszowska, kierownik działu administracyjno-socjalnego. Jak co roku, były śpiew, biesiada, konkursy i mnóstwo uśmiechu.
Wśród zaproszonych artystów i zespołów na spotkaniu mogliśmy usłyszeć:
- Chór z L.O. w Głubczycach pod kierownictwem Tadeusza Ekierta,
- Viva
- Chór Parafialny i Chór TSKN na Śląsku Opolskim z Gogolina,
- Zespół Folklorystyczny z Kamienia Śląskiego,
- Chór Parafialny z Gogolina-Karłubca,
- Zespół Śpiewaczy z Obrowca,
oraz będący tradycyjnie gospodarzem spotkania zespół folklorystyczny Szwarne Dziołchy z Górażdży.
Każdy zespół miał możliwość zaprezentowania się licznie zgromadzonej publiczności, tym samym mógł podziękować za zaproszenie i gościnę. Po zakończeniu głośno oklaskiwanych występów artystycznych, rozpoczęła się biesiada i umilające ją różnorodne konkursy, ale były to zawsze konkursy związane ze śpiewem i muzyką.
Pierwszym konkursem był quiz przygotowany przez braci Matuszek z Gogolina, a noszący wszystko mówiący tytuł, „Jaki to szlagier?”. Podobny do niego był drugi z konkursów „Jaki to zespół?”, zorganizowany i przeprowadzony przez Panią Elżbietę Klimas.
Zabawa i wspólne śpiewanie była charakterystycznym elementem tegorocznego spotkania, które w tym względzie niczym nie różni się od zorganizowanych w latach poprzednich.
Wszyscy bawili się wspólnie i radośnie. Zaproszeni goście wśród których byli, ksiądz proboszcz Aleksander Sydor z Gogolina, ksiądz dr. proboszcz Wiesław Dąbrowa z Górażdży oraz przedstawiciele władz gminnych w osobach burmistrza Gogolina Joachima Wojtali i jego zastępcy Krzysztofa Długosza.
Szczególne podziękowania kierujemy do Zarządu Górażdże Cement S.A. za finansowe wsparcie zorganizowanego spotkania.