W Urzędzie Miejskim w Gogolinie zakończył się cykl spotkań informacyjnych z radnymi, sołtysami i liderami aktywnie działającymi w sołectwach. Celem spotkań była ocena działań w 2011 r. i wypracowanie programu na rok bieżący.
Z zaproszenia burmistrza Joachima Wojtali skorzystali przedstawiciele sołectw i dzielnic, aby rozmawiać m. in. o realizacji Programu Odnowa Wsi, który stanowi jeden z priorytetów polityki samorządowej w gminie. W związku z przypadającym w bieżącym roku jubileuszem 15 – lecia Programu w województwie opolskim, spotkania są okazją do dokonania podsumowań.
W ciągu ostatnich dwóch tygodni odbyły się spotkania z przedstawicielami wszystkich sołectw gminy oraz reprezentacją dzielnic Gogolin - Strzebniów i Gogolin – Karłubiec.
Burmistrz wyraził uznanie dla liderów i mieszkańców za zaangażowanie przy realizację ambitnych zadań, jakie podjęto w mijającym piętnastoleciu i zachęcił do podejmowania nowych.
W kolejnej części spotkania Koordynator Programu Odnowa Wsi w Gminie Gogolin – Krzysztof Reinert i inspektor Patrycja Bugno – odpowiedzialna za fundusz sołecki dokonali oceny sprawozdań sołeckich z Programu Odnowa Wsi i omówili realizację trwającego konkursu „Piękniejsza Gmina Gogolin”. Zebranych poinformowano również o pozyskanych środkach na realizację projektów, zaprezentowano i omówiono treść zakładek z informacjami o sołectwach, które w najbliższym czasie będą dostępne na stronie internetowej Urzędu Miejskiego. Przedstawiciele lokalnych grup działania przedstawili natomiast programy działań na rok bieżący i zakres działań długofalowych. Burmistrz zapewnił, iż władze samorządowe będą – w miarę możliwości – wspierać podejmowane zadania. Poinformował również o planowanej podróży studyjnej, podczas której zostaną omówione zadania realizowane w 2011 r., zostanie dokonana ocena efektywności i korzyści, celem podróży jest również wypracowanie hierarchii zadań do realizacji.
Podczas spotkania burmistrz zaprosił również mieszkańców sołectw i dzielnic do udziału w planowanych konkursach: Konkursie Kroszonkarskim im. J. Lipki, konkursie wypieków i potraw wielkanocnych (podczas Jarmarku Wielkanocnego), konkursie artystycznych interpretacji i prezentacji postaci Karolinki i Karlika (z okazji Dni Gogolina) oraz konkursie strachów na wróble (podczas Żniwnioka). Burmistrz zwrócił się również z inicjatywą, aby sołectwa wykreowały własny lokalny produkt, co nie tylko wyróżnia, ale też sprzyja promocji. Zaproponował, aby korzystać w tym zakresie z pracowni ceramicznej, która funkcjonuje w dzielnicy Gogolin – Karłubiec. Zasugerował również, że sołectwa powinny się szczególnie promować podczas Jarmarku Wielkanocnego i Żniwnioka, m. in. poprzez dystrybucję miejscowych przepisów kulinarnych. Stoiska przygotowane przez sołectwa powinny również oferować w szerszym zakresie możliwość degustacji potraw. Szczegółowe regulaminy konkursów zostaną przedstawione podczas ww. podróży studyjnej.