Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gogolinie powstał dzięki staraniom proboszcza z Otmętu, księdza Schöbla i miejscowego lekarza, doktora Brunona Hampla. Budowę rozpoczęto 25 maja 1899 roku, zaś Konsekracji dokonał 5 czerwca 1907 roku kardynał Kopp z Wrocławia.
Kościół zbudowano w stylu neogotyckim, charakterystycznym dla europejskiej architektury przełomu XIX i XX wieku. Wnętrze świątyni charakteryzuje niezwykła konsekwencja stylowa, ołtarze, stacje drogi krzyżowej, prospekt organowy, witraże i inne elementy wystroju tworzą spójną całość. Dopełnienie stanowią freski nad bocznymi ołtarzami przedstawiające scenę Koronacji Marii oraz Świętą Rodzinę.
Pierwotnie również prezbiterium było zdobione ornamentami roślinnymi, a na sklepieniu nad skrzyżowaniem nawy głównej i transeptu mieściły się medaliony przedstawiające podobizny i symbole Ewangelistów.
W centralna przestrzeni kościoła znajdują się figury świętych: Marii Magdaleny (z czaszką), Judy Tadeusza (z księgą), Franciszka, Jana Nepomucena (z krzyżem), Antoniego (z Dzieciątkiem), Matki Bożej, Archanioła Michała (ze smokiem), Barbary (z kielichem i palmą), Teresą z Lisieux (z Krzyżem i różami) oraz Elżbietą z kwiatami i chlebem.
Na szczególną uwagę zasługuje komplet witraży w prezbiterium. Najstarszy, centralny witraż przedstawia postać Jezusa Chrystusa wskazującego na swoje gorejące serce, co jest bezpośrednim nawiązaniem do tytułu kościoła.
Kaplica Miłosierdzia Bożego zaaranżowana w 2007 roku stanowi wotum wdzięczności parafii za dar kościoła parafialnego. Jest także wyrazem żywego kultu Miłosierdzia Bożego w środowisku. Centrum kaplicy stanowi kopia zabytkowego krzyża procesyjnego i umieszczone pod nim naczynie z relikwiami świętej Siostry Faustyny Kowalskiej oraz obraz „Jezu ufam Tobie”, który jest darem rodziców dzieci pierwszokomunijnych w 2000 roku.
Parafia przez ostatnie dwadzieścia lat przygotowywała się do jubileuszu kościoła. Wykonano w tym czasie konieczne remonty, między innymi remont wieży, dachu, czyszczenie i impregnacje fasady, remont organów, złocenie figur i ołtarzy…