W roku szkolnym 2005/2006 uczniowie Publicznego Gimnazjum im. A. Einsteina w Gogolinie wraz z opiekunem Koła Naukowego Biologów Tomaszem Iwenem, rozpoczęli realizacje projektu „Hydroponika – Nowy Świat Dla Roślin”. Projekt polega na samodzielnej pracy badawczej młodzieży, której celem jest zebranie informacji (media, publikacje naukowe, wizyta studyjna w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Wrocławskiego), zmontowanie zestawów hydroponicznych i prowadzeniu uprawy roślin, a następnie porównanie gatunków hydroponicznych z uprawianymi glebowo (kontrola). Wyniki zostaną przedstawione w formie własnej strony internetowej, prezentacji multimedialnej w języku polskim i obcym, w mediach, a także wśród lokalnej społeczności. Powstać ma też artykuł w czasopiśmie branżowym.
Gimnazjaliści z Gogolina zajmujący się hydroponiką, czyli uprawą roślin bez ziemi, samodzielnie zmodyfikowali system takiej uprawy. Prowadzony przez nich od trzech lat projekt jest jedyny tego rodzaju w Europie.
Hydroponika to uprawa roślin bez ziemi. Wykorzystuje się w niej wodny roztwór soli mineralnych, w którym zanurzone są jedynie końcówki korzeni, a cała reszta systemu korzeniowego pozostaje w wilgotnym powietrzu. Podłożem podtrzymującym roślinę jest zawsze materiał chemicznie obojętny. Dzięki takiej metodzie możliwe jest dokładniejsze dozowanie składników odżywczych w formie całkowicie przyswajalnej dla roślin, przy czym każdy okaz jest zasilany według swoich potrzeb. Dlatego można stworzyć roślinom warunki lepsze niż te, które znajdują w ziemi. Roślin nie trzeba przesadzać, dlatego jest to czysta metoda uprawy i z powodzeniem można ją stosować w szpitalach czy restauracjach.
Gimnazjaliści z Gogolina zmodyfikowali metodę, wprowadzając do podłoża roślin keramzyt - kruszywo budowlane.
W roku 2005 uzyskali grant w wysokości 15 000. zł od Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży na realizację nowatorskiego projektu "Hydroponika - Nowy Świat dla Roślin". Jego innowacyjność polega na zastosowaniu kilku modyfikacji uprawy. Połączony został system hydroponiczny z aeroponicznym. To znaczy, że umieszczono rośliny w naczyniach hydroponicznych, ale podłożem jest keramzyt, czyli sztuczne kruszywo budowlane: substancja chemicznie obojętna, niewchodząca w reakcje z solami, odporna na działanie wody. Eksperymentalną hodowlą objęte są na razie rośliny ozdobne. Projekt zyskał aprobatę Fundacji, której członkowie odwiedzili gimnazjum dnia 18 kwiwetnia 2007 roku. W tym też roku powstaje Stowarzyszenię „ Z Nauką Ku Przyszłości”, działające przy Gimnazjum, którego jednym z celów statutowych jest wspomaganie młodzieży uzdolnionej w małych miejscowościach. Obecnie realizuje ono projekt modelowy o tym samym tytule.
22 czerwca 2007 r. odbyło się posiedzenie Komisji Ekspertów Programu Równać Szanse - Projekty Modelowe. Spośród grupy 11 projektów spełniających najlepiej założenia programu Równać Szanse Komisja wybrała 8 projektów do dalszego konkursu. Wśród laureatów znalazł się Gogoliński projekt „Hydroponika – Nowy Świat Dla Roślin” i uzyskał kolejny grant w wysokości 20 000 zł. Obecnie młodzież pracuje nad jedyną w Polsce konstrukcją szklarni hydroponicznej, gdzie uprawiane będą tą techniką rośliny użytkowe. Uwieńczeniem projektu jest wydanie publikacji popularno-naukowej promującej uprawę roślin użytkowych na terenach o dużej zasadowości czy jałowości gleb (tutaj Gogolin i okolice).
W Polsce metoda ta nie jest jeszcze stosowana. - Przede wszystkim dlatego, że aby jej używać, trzeba znać się na chemii i biologii. Podstawą powodzenia jest bowiem roztwór wodny, w którego skład wchodzi kilkanaście soli, a należy pamiętać, że dla każdej rośliny ten roztwór powinien być specyficzny
Wyniki trzyletniej pracy młodzież przedstawiła już na XI Forum Edukacyjnym w Warszawie, wydaje publikację "Hydroponika - nowy świat dla roślin", która jest informatorem i poradnikiem dla osób zainteresowanych uprawami.
Projekt uzyskał duży rozgłos, o czym świadczy np: wizyta TVP w Publicznym Gimnazjum w Gogolinie, audycja w Panoramie oraz w Radio Plus 107,9. Znaleźć możemy także liczne artykuły prasowe: Tygodnik Krapkowicki, Gazeta Wyborcza, Kurier Rolniczy.
Uczestnicy projektu mają także swoją stronę www.hydroponika.net.pl, na której prezentują swoje osiągnięcia naukowe, medialne czy społeczne.