W dniu 16 października 2007 r. grupa mieszkańców Domu Spokojnej Starości "Św.Barbara" w Kamionku wspólnie z Dyrektorem Panią B.Dołowicz, prac. socjalnym C.Woźniak oraz prac.socjalnym Ośrodka Pomocy Społecznej w Gogolinie Panią B.Worotniak, Naczelnikiem Wydziału Zdrowia UM Gogolin i Szefem Wydziału Zarządzania Kryzysowego T.Byrskim wzięła udział w konferencji zorganizowanej przez Dom Pomocy Społecznej w Klemensowie i Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Zamościu na temat:"Osoby niepełnosprawne a środowisko".
W konferencji udział wzięli Starostowie Powiatu Zamojskiego, Dyrektorzy, Kierownicy i pracownicy jednostek organizacyjnych zajmujących się pomocą społeczną, służbą zdrowia i domami dziecka z terenu powiatu zamojskiego, tj.: DPS Klemensów, Ruskie Piaski, Krasnobród, Majdan, Sanatorium Rehabilitacyjne dla dzieci w Krasnobrodzie, Domy Dziecka Nr 1 i 2 ze Zwierzyńca, placówki opiekuńcz-wychowawcze. Zaproszono także zaprzyjaźnione Domu Pomocy Społecznej z Sosnówki, Lublina, Biłgoraja, Bzowca, Surochowa, Teodorówki, Tyszowic i nasz Dom Spokojnej Starości "Św.Barbara" w Kamionku.
Obecnych przywitał Dyrektor DPS w Klemensowie Pan Z.Paprocha. Otwarcia konferencji dokonał Starosta Zamojski Pan Henryk Matej, który w kilku słowach opowiedział o specyfice regionu i zadaniach powiatu w zakresie pomocy i wsparcia dla osób niepełnosprawnych.
Wiodącym tematem konferencji był referat Pani D.Chruściel - Dyrektora PCPR w Zamościu, w którym szczegółowo omówione zostały uprawnienia, ulgi i zakres pomocy przysługujące osobom niepełnosprawnym jakie świadczy PCPR. Nie zabrakło również niezwykle interesujących wykładów wygłoszonych przez specjalistów z zakresu psychologii pracy z osobami starszymi i niepełnosprawnymi. Była też okazja do wymiany doświadczeń, pomysłów, inicjatyw w zakresie rozwiązywania problemów osób niepełnosprawnych oraz wizytacji Domu Pomocy w Klemensowie, który znajduje się w przepięknym pałacu Rodu Zamojskich.
Świetnym pomysłem na pokazanie nam wszystkim jak żyje się dzieciom w Domach Dziecka Nr 1 i Nr 2 w Zwierzyńcu oraz Placówce opiekuńczo-wychowawczej w Łabuniach były występy artystyczne i program literacko-muzyczny poświęcony pamięci Jana Pawła II zaprezentowany w parku przypałacowym.
Mieszkańcom Domów Pomocy i placówek opiekuńczo-wychowawczych podczas konferencji nie nudziło się, gdyż organizatorzy zapewnili im aktywny wypoczynek w ogrodzie, wspólne gry, zabawy, śpiew, spacery grillowanie kiełbasek. A na zakończenie wspólna zabawa dla wszystkich zaproszonych gości przełamała wszelkie lody i bariery integrując ludzi o różnym stopniu niepełnosprawności.
Wraz z zaproszonymi gośćmi, przedstawicielami władz powiatu, personelem i mieszkańcami poszczególnych Domów Pomocy i innych placówek w Konferencji i imprezach towarzyszących temu spotkaniu uczestniczyło około 250 osób.
Zaproszenie naszej delegacji i mieszkańców do udziału w konferencji było pierwszym, ale dalekim dla nas krokiem do Zamościa w celu nawiązania bliższej współpracy z Domami Pomocy w Krasnobrodzie, Ruskich Piaskach i Klemensowie. Z czego się ogromnie cieszymy, a w szczególności nasi mieszkańcy, którzy byli w tak odległych stronach po raz pierwszy w życiu. Jednocześnie zadbano, aby nasz pobyt był atrakcyjny. Mieliśmy okazje poznać i zwiedzić Sanatorium Rehabilitacji dla Dzieci w Krasnobrodzie im. J. Korczaka, zwiedziliśmy Dom Pomocy w Krasnobrodzie i Klemensowie. Ale największym przeżyciem i atrakcją była możliwość zwiedzenia i podziwiania pięknego Zamościa, dawnej siedziby Rodu Zamojskich zw. "Padwą Północy". Mieliśmy okazję podziwiać Rynek z Ratuszem, zobaczyć makietę Zamościa w muzeum, chodzić po uliczkach, odwiedzić części miasta przypisane społecznościom: żydowskiej, ormiańskiej, ruskiej, zwiedziliśmy Katedrę, w której znajdują się krypty Rodu Zamojskich - dawnych właścicieli miasta. O historii miasta i jego zabytkach w barwny i ciekawy sposób opowiadała Dyrektor DPS w Ruskich Piaskach Pani A.Anasiewicz - również przewodnik wycieczek.
Uważamy, iż nasz wyjazd był udany, a nasza współpraca będzie sie rozwijać, pogłębiać i przyniesie wiele korzyści dla obu stron integrując personel i mieszkańców placówek.