W niedzielę 18 stycznia br., w Zdzieszowicach odbył się XII Regionalny Przegląd Grup Obrzędowych „WODZENIE NIEDŹWIEDZIA WCZORAJ i DZIŚ…”. W przeglądzie uczestniczyły trzy grupy obrzędowe reprezentujące Gminy Gogolin, Krapkowice i organizatora przeglądu Gminę Zdzieszowice.
Reprezentantem Gminy Krapkowice była grupa Obrzędowa „Krapkowicka Młodzieżowa Orkiestra Dęta”, której źródeł należy szukać Żywocicach i Steblowie. Jest to grupa 32 młodych osób chętnie kultywujących tradycje swoich przodków. Kierownikiem grupy jest Pani Ilona Gruchot. Pomimo, że w tym składzie grupa wystąpiła po raz pierwszy, to jednak jej występ tchnął profesjonalizmem i spotkał się z ciepłym przyjęciem.
Grupa Obrzędowa „Kramperskie Bery” to wywodzący się z miejscowości Krępna reprezentant Gminy Zdzieszowice, gospodarza imprezy. Grupa założona została w 1995r. i co ciekawe tworzą ją wyłącznie mężczyźni. Od początku swego istnienia biorą udział w Przeglądzie uzyskując wyróżnienia i nagrody (w 2002r. zajęli I miejsce ex aequo). W 1997r. wraz z zespołem „Komes” wystąpili w programie TV Katowice. W 1984r. wzięli udział w X Ogólnopolskim Spotkaniu Zespołów Scenicznych w Paczkowie, Balu Radości w Opolu oraz w Międzynarodowym Spotkaniu Zespołów Ludowych w Kędzierzynie-Koźlu.
I w końcu przyszedł czas na przedstawienie reprezentanta naszej Gminy Gogolin, którym była Grupa Obrzędowa „Spłukani Skalnicy” wywodzącej się z miejscowości Górażdże. Grupa liczy sobie 16 osób i jest młodzież w wieku 15-16 lat, która wyraziła chęć podtrzymywania tradycji naszego regionu. W tym składzie ci młodzi ludzie wodzili niedźwiedzia po raz pierwszy, a czynili to pod kierownictwem Pana Jacka Suchanka.
XII Przegląd Grup Obrzędowych rozpoczął się przed Urzędem Miejskim w Zdzieszowicach, skąd wielobarwny korowód utworzony z uczestników przeglądu, mieszkańców i wszystkich tych, którzy chcieli uczestniczyć w zabawie wodzenia niedźwiedzia, ruszył w kierunku domu kultury. Korowód ulicami Zdzieszowic prowadziła Orkiestra Dęta Zakładów Koksowniczych „Zdzieszowice”.
Gdy wszyscy przy dźwiękach muzyki, śmiechu i wesołego wzajemnego nawoływania się dotarli do domu kultury, którego sala wypełniła się bardzo szybko widzami, uroczystego otwarcia XII Przeglądu Grup Obrzędowych „Wodzenie Niedźwiedzia wczoraj i dziś” dokonał Burmistrz Zdzieszowic Pan Dieter Przewdzinga. Po czym rozpoczęły się prezentacje konkursowe uczestników przeglądu. Jako Pierwsza wystąpiła grupa z Krapkowic, po niej Gogolin i na końcu gospodarza. Zabawy i śmiechu było, co nie miara. Publiczność żywiołowo uczestniczyła w tym, co działo się na scenie.
Po zakończeniu prezentacji Jury w składzie: Przewodniczący Jury, Pani Elżbieta Oficjalska – kustosz Muzeum Wsi Opolskiej, członek zarządu oddziału opolskiego Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego, członek jury konkursów i przeglądów twórczości ludowej, Członkowie Jury, Pani Waltrauda Wicher (Gogolin) – znawca tradycji Śląska Opolskiego, wielokrotnie przygotowywała młodzieżową grupę niedźwiedziowi z Górażdża i Karłubca. Pan Ludwik Wacław (Krapkowice) – znawca i miłośnik kultury regionalnej, od początku istnienia Przeglądu brał udział w pracach Jury. Pani Teresa Bugiel (Zdzieszowice) – kierownik Zespołu Folklorystycznego „Spod Buczyny”, znawca i miłośnik kultury regionalnej.
Po obradach i ogłoszeniu wyników radość zapanowała wśród członków Grupy Obrzędowej „Spłukani Skalnicy” z Górażdża, która reprezentowała Gminę Gogolin. Zdaniem Jury ta właśnie grupa obrzędowa najlepiej zaprezentowała tę charakterystyczną dla naszego regionu tradycję ludową. Dwie pozostałe grupy z Krapkowic i Zdzieszowic otrzymały równoważne wyróżnienia.
Bardzo gorąco gratulujemy zwycięzcy, Grupie Obrzędowej „Spłukani Skalnicy”, gratulujemy tym goręcej, że to reprezentant naszej Gminy, Gminy Gogolin. Ale jednocześnie gratulujemy pozostałym i życzymy wytrwałości w pielęgnowaniu ginących tradycji regionalnych. Powodzenia!