Gogolin otwarty na świat,
Gogolin gościnny…
GOGOLIN – SCHONGAU
Zwiększona mobilność ludzi u schyłku XX wieku, wielka ciekawość obyczajów, stylu życia i poglądów mieszkańców innych krajów, a przede wszystkim chęć dzielenia się własnymi spostrzeżeniami, systemem wartości i dobrami kulturalnymi zadecydowały o wzmożonych kontaktach pomiędzy narodami na poziomie nie tylko prywatnym i jednostkowym, ale również samorządowym i zinstytucjonalizowanym.
Dnia 30 marca 1996 roku, Rada Miejska Gminy Gogolin podjęła uchwałę w sprawie zawarcia porozumienia między miastami Schongau i Gogolin o partnerstwie i dobrosąsiedzkiej współpracy. Schongau to malownicze miasteczko położone w południowo – zachodnich Niemczech. Charakteryzuje się ono bogatym zapleczem oświatowym, barwnym życiem kulturalnym z plenerowymi koncertami i spektaklami teatralnymi oraz rozbudowanymi kontaktami międzynarodowymi. Schongau może podzielić się doświadczeniem we współpracy z miastami Francji, Belgi, Szwajcarii, Anglii, Włoch. Lata dziewięćdziesiąte upływają zaś pod znakiem przyjacielskiego i owocnego dialogu pomiędzy Schongau i Gogolinem. Toteż uwieńczeniem, a zarazem sformalizowaniem owego dialogu było zawarcie oficjalnego porozumienia pomiędzy zaprzyjaźnionymi miastami.
Celem porozumienia było ugruntowanie przyjacielskich stosunków, pogłębienie zrozumienia i zaufania między miastami i współpraca we wszystkich dziedzinach życia, czyli m.in. popieranie osobistych kontaktów między obywatelami obu miast, ułatwienie wymiany młodzieży szkolnej, kooperacja w polityce gospodarczej oraz na gruncie kultury i sportu.
Porozumienie pomiędzy oboma miastami podpisane zostało dzięki zaangażowaniu burmistrzów: Norberta Urbańca i Luitpolda Brauna.
GOGOLIN – JABLONKOV
Gdy wreszcie opadła żelazna kurtyna oczy Polaków zwróciły się na Zachód. Ciekawi świata ludzie ruszyli na wakacyjne wojaże po Europie. Poznawali Paryż, Berlin, i Rzym, zapominając nierzadko o słowiańskich sąsiadach na południu.
Uchwała z dnia 29 października 1997 roku Rady Miejskiej Gminy Gogolin dotyczyła zawarcia porozumienia między miastami Jablunkov i Gogolin o partnerstwie i dobrodziejskiej współpracy. Miasto Jablonkov leży w dolinie rzeki Olzy i otoczene jest lesistymi wierzchołkami Beskidów. Od wschodu graniczy z Beskidem Śląskim, natomiast na zachód od Jblunkowa roztacza się długa dolina rzeki Łomnej. Toteż miasteczko uznać można za turystyczny raj. Znajduje się w nim kilka hoteli oraz sanatorium. W najbliższej okolicy zaś wiele ośrodków wczasowych. Liczni mieszkańcy Jablunkowa legitymują się polskim pochodzeniem. W mieście działa polski związek Kulturalno – Oświatowy oraz Polska Szkoła im. Henryka Sienkiewicza.
Cel partnerskiego porozumienia był bardzo klarowny: umocnienie przyjaźni i współpracy pomiędzy miastami; pogłębienie zaufania poprzez zainicjowanie jak najszerszych kontaktów pomiędzy mieszkańcami obu miast; zapewnienie wymiany młodzieży jako szansy na zawiązanie realnych przyjaźni i kontynuację dobrych relacji w przyszłości; zainicjowanie i ugruntowanie partnerskiej współpracy kulturalnej, sportowej i gospodarczej.
Współpraca pomiędzy obu miastami zainicjowana została między innymi dzięki osobistemu zaangażowaniu ówczesnego zastępcy burmistrza Gogolina Joachima Wojtali i starosty Jablunkowa Leo Lagierskiego.