W sali lustrzanej na Zamku Św.Jacka w Kamieniu Śląskim w dniu 10 czerwca br., w niedzielne popołudnie odbyło się spotkanie literacko-muzyczne „Kamień i Słowo”. Połączenie poezji i muzyki filharmoników opolskich to… niesamowita uczta dla duszy i przepustka do innych wymiarów. |
|
Ostatnimi czasy zaczynamy skłaniać się w stronę poglądu, iż Kamień Śląski zaczyna urastać do rangi kulturalnego centrum Gminy Gogolin. Rozpoczęło się w maju od VI Europejskiego Kongresu Odnowy Wsi, po którym odbyło się XV Opolskie Święto Pieśni Ludowej. Nie minęło wiele czasu, a już w salach kamieńskiego Zamku Św. Jacka spotkali się miłośnicy poezji, literatury i muzyki, spotkali się na wieczorku literacko-muzycznym „Kamień i Słowo”. Dokładnie wydarzyło się to 10 czerwca br. w piękne niedzielne popołudnie.
Zamek Św. Jacka w Kamieniu Śląskim.
Spotkanie zorganizowane zostało z inicjatywy Gminnej Biblioteki Publicznej przy współpracy Urzędu Miejskiego w Gogolinie. W to niedzielne popołudnie, przy iście wakacyjnej pogodzie, przy dźwiękach ptasiego śpiewu płynącego z otaczającego zamek parku, zebranych gości powitał Burmistrz Gogolina Joachim Wojtala, po którym prelekcję „Kult Św. Jacka w śląskiej tradycji ludowej”, będącą swoistym słowem wstępnym, wygłosił gospodarz obiektu Ks. dr hab. Erwin Mateja.
…powitanie zebranych gości przez Burmistrza Joachima Wojtalę.
Całość spotkania, prowadzonego przez Pana Janusza Wójcika, podzielono na 2 części poetyckie, które przeplatały się w czasie swojego trwania z występami Kwintetu Instrumentów Dętych Filharmonii Opolskiej. Połączenie poetyckiego słowa mówionego z muzyką filharmoników było świetnym pomysłem.
Kwintet Instrumentów Dętych Filharmonii Opolskiej.
W czasie części poetyckiej mogliśmy wysłuchać wierszy Pani Marty Swientek, w interpretacji Antoniny Zagwojskiej. Występów młodych poetów Gminy Gogolin we własnych interpretacjach wierszy Edmunda Borzemskiego, Zbyszka i Róży Bednorz oraz Jana Goczoła. Swoje własne wiersze odczytali Ewa Maj-Szczygielska, Tadeusz Soroczyński, Janusz Wójcik oraz zaproszony gość specjalny dr Hatif Janabi, wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego, pisarz, poeta, tłumacz, laureat wielu międzynarodowych nagród literackich.
Wszystko to przeplatało się z niedługimi występami Kwintetu Instrumentów Dętych, oraz z wygłoszoną prelekcją prof. dr hab. Franciszka Marka Pt. „Ród Odrowążów w historii Śląska”.
…prelekcja prof. dr hab. Franciszka Marka.