W dniach od 22. 09. do 29. 09. 2007 roku gościło w Liceum Ogólnokształcącym im. KEN w Gogolinie 26 uczniów i 2 nauczycieli z Welfen-Gimnazjum w Schongau w Górnej Bawarii. Od 1992 roku trwa owocna współpraca pomiędzy obu szkołami. W ciągu 15 lat wzajemnych kontaktów odbyło się 9 wymian młodzieży i tyleż samo rewizyt oraz jedna obustronna wymiana nauczycieli. Koordynatorami wymiany w LO Gogolin są Regina Kalla-Szulc i Jolanta Zawieja.
Dla gości został przygotowany bardzo ciekawy i wieloaspektowy program pobytu. W poniedziałek młodzież z Schongau została przyjęta przez pana burmistrza Gogolina -Joachima Wojtalę, który zapoznał gimnazjalistów z historią miasta Gogolina, obchodzącego w tym roku 40-lecie nadania praw miejskich, oraz dalszymi planami jego rozwoju. W swoim wystąpieniu burmistrz podkreślił doniosłą rolę partnerskich kontaktów pomiędzy Gogolinem i Schongau zarówno na niwie szkolnej, jak też na szczeblu samorządowym.
Na znak przyjaźni i długoletniej współpracy pomiędzy Liceum Ogólnokształcącym w Gogolinie i Welfen-Gimnazjum w Schongau przed budynkiem szkoły posadzono dąb, który podarował szkole pan Piotr Konieczko z Górażdży. Uroczystości przewodniczył burmistrz Joachim Wojtala, który wraz z panią Dyrektor Liceum Ogólnokształcącego- Barbarą Wlizło i nauczycielem z Schongau -Wilfriedem Funke posadził drzewko. Obecni byli wszyscy uczestnicy polsko-niemieckiej wymiany.
Wiele czasu i miejsca przeznaczono podczas wymiany na spotkania i zajęcia integracyjne, służące jeszcze większemu zacieśnianiu nawiązanych więzi i przyjaźni. W hali sportowej im. Bernarda i Zygfryda Blautów odbyły się rozgrywki i zabawy sportowe, które przeprowadzili nauczyciele wychowania fizycznego- Joanna Cybulska i Paweł Witek. Gry i zabawy sportowe, którym towarzyszyło wiele emocji i radości, stanowiły niesamowitą frajdę dla uczniów obu szkół. W nagrodę za wspaniałą rywalizację młodzież została poczęstowana wybornymi cukierkami.
Wspaniałe chwile spędzili uczniowie polscy i niemieccy podczas wspólnego pikniku, zorganizowanego w ogrodzie pana sołtysa Siegmunda Dransfelda w Zakrzowie. Pan Dransfeld sam oprowadził grupę po swoim gospodarstwie, doglądał ognia oraz zaśpiewał fragment z opery „Nabucco” G. Verdiego, tym samym inspirując młodzież do śpiewu. Kilkugodzinne wspólne spotkanie przy ognisku, grilowanie kiełbasek, zabawy, śpiew oraz długie rozmowy w bardzo miłej atmosferze, na długo pozostaną w pamięci. Stoliki i ławki na to spotkanie wypożyczył nieodpłatnie pan Henryk Grzesica z Gogolina, a pracownicy Zakładu Gospodarki Komunalnej również nieodpłatnie zawieźli je do Zakrzowa.
By lepiej poznać Gogolin gimnazjaliści z Schongau uczestniczyli w realizacji projektu pt. „Miasto mojego partnera w obiektywie”. Do wykonanych zdjęć zostaną dołączone stosowne napisy, a po ukończeniu projektu, prace te zostaną opublikowane w formie albumu. By jeszcze bardziej utrwalić wiadomości o ziemi gogolińskiej, młodzież niemiecka obejrzała w liceum najnowszy film o naszym mieście.
Przebywając w Gogolinie uczniowie niemieccy mieli także okazję zapoznać się z polskim dziedzictwem kulturowym i historią. Służyły temu zorganizowane wyjazdy do Krakowa, Wieliczki, Wrocławia i Opola. Szczególnym punktem był pobyt w obozie koncentracyjnym Auschwitz –Birkenau, gdzie pod Ścianą Śmierci zostały złożone kwiaty i zapalone znicze.
Do tradycji w ramach wymiany należy tzw. „ dzień w rodzinie”, który całkowicie zaplanowali dla swoich gości ich polscy koledzy i koleżanki wraz z rodzicami. Dzień ten większość uczniów spędziła w Aquaparku w Tarnowskich Górach. Nauczyciele tymczasem zwiedzali Otmuchów i Nysę. W Nysie odwiedzili m. in. grób niemieckiego poety Josepha von Eichendorffa, którego 150 rocznica śmierci przypada w tym roku.
29 września br. po tygodniowym pobycie w Gogolinie, młodzież niemiecka wyjechała z bagażem wielu wrażeń, nowej wiedzy i doświadczeń do Schongau. Nawiązane przyjaźnie będą nadal pielęgnowane i dalej rozwijane poprzez obustronne indywidualne już odwiedziny i kontakty.
Polsko-niemiecka wymiana młodzieży pomiędzy Liceum Ogólnokształcącym im. KEN w Gogolinie i Welfen-Gimnazjum w Schongau spełniła olbrzymią rolę dydaktyczno-wychowawczą. Pozwoliła zintegrować młodzież dwóch narodowości, służyła niwelowaniu zakorzenionych stereotypów i uprzedzeń, uczyła tolerancji, sprzyjała poznaniu i przybliżeniu kultur obu narodów. Młodzież jest fundamentem partnerstwa. Nic nie jest w stanie zastąpić wzajemnego, żywego i bezpośredniego kontaktu, by bliżej poznać drugiego człowieka.
Szczególne słowa uznania i podziękowania należą się rodzicom uczniów, którzy z wielkim zaangażowaniem starali się zapewnić jak najlepsze warunki pobytu przebywającym u nich gościom z Schongau.
Niezwykle pomocne w organizacji 9 wymiany młodzieżowej było dofinansowanie z Polsko- Niemieckiej Współpracy Młodzieży w Warszawie, ze Starostwa Powiatowego w Krapkowicach oraz ze strony rodziców uczniów biorących udział w wymianie.
Regina Kalla-Szulc