W związku z nadchodzącymi świętami, piątoklasiści z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Gogolinie postanowili pogłębić swoją wiedzę na temat zwyczajów i obrzędów bożonarodzeniowych na Śląsku i 14 grudnia wybrali się z wizytą do Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu Bierkowicach. Tam najpierw obejrzeli dziewiętnastowieczną chatę. Dawne meble i sprzęty domowe wzbudziły spore zainteresowanie uczniów.
Nie lada atrakcją okazała się także lekcja muzealna. Dzięki pracownikom muzeum, którzy zostali nam przedstawieni jako gospodarze, uczniowie mieli okazję przenieść się w czasie i usłyszeć, jak ich babcie i dziadkowie spędzali Boże Narodzenie. Dowiedzieli się, jakie przygotowywali potrawy, jakie dostawali podarunki, a także czego musieli się wystrzegać, aby następny rok przyniósł im pomyślność i zdrowie.
Spotkanie podzielone było na dwie części. Na początku o tradycjach i przesądach związanych z Wigilią opowiadała po śląsku gospodyni. Dowiedzieliśmy się m. in., że zanim usiądziemy do wigilijnej wieczerzy, powinniśmy zdmuchnąć z krzesła siedzącą na nim duszyczkę oraz że współczesną choinkę zastępowała tzw. podłaźniczka, czyli zawieszona nad drzwiami udekorowana gałązka świerku, chroniąca domowników przed chorobami i złym urokiem, tudzież zapewniająca dobrobyt, zgodę i miłość w rodzinie. Gospodyni zaprezentowała również drewniane zabawki, którymi dorośli obdarowywali dawniej najmłodszych.
Drugą część lekcji poprowadził gospodarz, a pomogli mu przebrani za kolędników nasi uczniowie. Gwiazdeczki, kłapiący paszczą i spełniający marzenia turoń, Herod, szopkarz, diabeł i muzykanci zaśpiewali kolędę i od gospodarzy, wedle tradycji, otrzymali po cukierku.
Na zakończenie wszyscy dostali słomiane choinkowe ozdoby i składając sobie życzenia, podzielili się opłatkiem, a nasi piątoklasiści obiecali, że na pewno przyjadą jeszcze do Bierkowic.