Zmiany klimatyczne zachodzące w obrębie globu ziemskiego, stają się coraz ważniejszym czynnikiem wpływającym na życie i zdrowie człowieka. O tym bardzo ważnym i naglącym problemie dyskutowali goście i przedstawiciele służby zdrowia Gminy Gogolin, którzy spotkali się (14.04.) w Hali Sportowej im. B. i Z. Blautów, z okazji Światowego Dnia Służby Zdrowia, obchodzonego pod hasłem „Chrońmy zdrowie przed wpływem zmian klimatycznych”.
Burmistrz Gogolina J. Wojtala, powitał zebranych, wyrażając jednocześnie podziękowania za trud niesienia pomocy chorym. Podkreślił znaczenie atmosfery dobrej i owocnej współpracy, będącej warunkiem koniecznym konstruktywnych działań. Radę Miejską w Gogolinie reprezentował Przewodniczący F. Holeczek. A. Mrowiec, naczelnik Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Miejskiego w Gogolinie, prowadził spotkanie, a wraz z współpracownikami był też jego organizatorem.
W spotkaniu uczestniczyli przede wszystkim lekarze i pielęgniarki pracujące w ośrodkach na terenie Gminy Gogolin, naukowcy reprezentujący Uniwersytet Opolski, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Krapkowicach, dyrektor Domu Spokojnej Starości św. Barbara w Kamionku, kierownik OPS i dyrektor PSP nr 3 w Gogolinie. Radę Społeczną przy Gminnym Ośrodku Zdrowia w Gogolinie reprezentował J. Wilkosz.
Dr hab. prof. UO K. Borecka z Katedry Ochrony Powierzchni Ziemi, przedstawiła wykład „Zmiany klimatyczne – przyczyny, skutki, interpretacje”, wskazując szczególnie na destrukcyjny wpływ aktywności człowieka, która w znacznym stopniu przyczynia się do powstawania tzw. efektu cieplarnianego.
B. Żok - inspektor Sanepid-u w Krapkowicach, omówiła w swoim wystąpieniu sposoby ochrony zdrowia w sytuacji pogłębiającego się ocieplenia. A. Mrowiec przedstawił program działań profilaktycznych podjętych i realizowanych na terenie Gminy Gogolin w latach 2007- 2008.
Spotkanie było też okazją do wyrażenia słów wdzięczności za wieloletnią służbę chorym - dr Zofii Jasińskiej – Knysz. Burmistrz J. Wojtala i Przewodniczący RM – F. Holeczek, podziękowali za długoletnią pracę na stanowisku Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Krapkowicach, a także za dobrą współpracę z władzami samorządowymi i jednostkami organizacyjnymi Gminy Gogolin.
W sali, w której odbywało się spotkanie wystawiono prace uczniów PSP nr 3 w Gogolinie, przygotowane pod kierunkiem M. Góralskiej i K. Miemczyk. Plastycznie opracowane hasła: „klimat w potrzebie”, „życie zagrożone”, „ty też masz wpływ na zmianę klimatu”, silnie przemawiały do odbiorców. Autorzy nagrodzonych prac będą uczestniczyć w warsztatach „Od ziarenka do bochenka”, organizowanych przez gospodarstwo agroturystyczne w Biadaczu.